REKLAMA

Mocne wzrosty w Ameryce. W tle dane z rynku pracy

Krzysztof Kolany2023-06-02 22:02główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-02 22:02

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła solidne wzrosty głównych indeksów.  Podobno pretekstem do nich były dane z rynku pracy, które same w sobie były mocno ambiwalentne. Nasdaq zakończył dzień na najwyższym poziomie od maja 2022 roku.

Mocne wzrosty w Ameryce. W tle dane z rynku pracy
Mocne wzrosty w Ameryce. W tle dane z rynku pracy
fot. Michael Nagle / / Xinhua News Agency / Forum

Średnia przemysłowa Dow Jonesa poszła w górę o 2,12% i zakończyła tydzień na pułapie 33 762,76 pkt. S&P500 zwyżkował o 1,45% i finiszował z wynikiem 4 282,37 pkt. Nasdaq po zwyżce o 1,07% wspiął się na wysokość 13 240,77 punktów. Po raz ostatni indeks ten wiedziano tak wysoko 13 miesięcy temu. Co więcej, po raz pierwszy od stycznia 2020 roku Nasdaq zanotował sześć wzrostowych tygodni z rzędu.

To była klasyczna sesja makroekonomiczna. Gwoździem programu jak w każdy pierwszy piątek miesiąca były statystyki z amerykańskiego rynku pracy. Majowy raport BLS był dość niejednoznaczny. Z jednej strony otrzymaliśmy kompletnie zaskakujący i bardzo mocny przyrost liczby etatów sektorach pozarolniczych. Z drugiej strony badanie aktywności zawodowej pokazało potężny… spadek liczby pracujących. Na dodatek dość niemrawy był wzrost płac, a przeciętny czas pracy nieoczekiwanie się skurczył. Stopa bezrobocia wzrosła z 3,4% do 3,7%.

Tak naprawdę to nie wiadomo, co o tych danych myśleć. Czy stan rynku pracy lepiej mierzy badanie BAEL, czy też dane urzędowe? Od kilku miesięcy różnica między oficjalnym przyrostem zatrudnienia a liczbą pracujących przekracza bowiem dwa miliony. Póki co Wall Street się cieszy, że statystyki płac wskazują na brak spirali cenowo-płacowej, co może skłonić oficjeli z Rezerwy Federalnej do wstrzymania (a faktycznie do zakończenia) cyklu podwyżek stóp procentowych.

I chyba o to teraz toczy się gra. Rynek terminowy obstawia, że za dwa tygodnie Fed już nie podniesie stopy funduszy federalnych. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu ten sam rynek na blisko 70% wyceniał szanse 25-punktowej podwyżki. Nic więc nie jest jeszcze przesądzone.

- Rynek zakłada, że gospodarka się schłodzi, inflacja się załamie, a Fed zawróci i zacznie ciąć stopy procentowe. To błąd – przestrzega jednak Phil Orlando z nowojorskiego Federated Hermes, cytowany przez Reutersa.

Rynkowi akcji z serca spadł też kamień w postaci kwestii limitu zadłużenia. Obie izby Kongresu przegłosował jego zawieszenie do stycznia 2025 roku. Oznacza to, że kwestia ewentualnej niewypłacalności Stanów Zjednoczonych została przesunięta o przynajmniej półtora roku. Paradoksalnie to wcale nie musi być dobra wiadomość dla rynków kapitałowych., Teraz Departament Skarbu otrzyma wolną rękę i będzie mógł odbudować pozycję gotówkową , efektywnie odsysając płynność z rynku. Ponadto samo porozumienie oznacza zamrożenie wydatków federalnych w przyszłym roku, czyli de facto bardziej restrykcyjną politykę fiskalną w USA.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bha
Rynkowa i nie tylko gra pozorów i udawanie jarząbka dopóki się tylko da i uda niestety raczej nie bez celu cóż.. raczej dla wielu nią zainteresowanych.
polonu
stara śpiewka , i dodruk na maxa , dopóki dolar jest walutą obiegową tak będzie się działo , Rosja z Chinami tworzy blok państw i tam już nic nie kupisz za dolara Amerykańskiego . o to chodzi ,wtedy będzie normalnie , wtedy dopiero drukarki stop .
mirek6504
I już się zaczyna ,, limit długu podniesiony,, I są solidne wzrosty i stabilne szczyty
simonsoft8
cena spada, taki wynik rewolucja demokratyczna finansa
od_redakcji
A w międzyczasie: Stany Zjednoczone proszą Japonię o sprzedaż pocisków artyleryjskich TNT dla Ukrainy. Gdy na granicy Meksyku z USA kartele narkotykowe używają broni wielokalibrowej z USA, która miała znaleźć się na Ukrainie. "I licz tu na pocztę!"

simonsoft8
bank radzą kupić akcja Nasdaq

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki