REKLAMA
WEBINAR

Senat USA przegłosował zawieszenie limitu zadłużenia, oddalając widmo bankructwa

2023-06-02 05:46
publikacja
2023-06-02 05:46

Amerykański Senat przegłosował w czwartek w nocy ustawę zawieszającą do 2025 r. limit zadłużenia, co pozwoli Stanom Zjednoczonym na uniknięcie bankructwa. Obie partie uzgodniły, że ograniczenia wydatków nie wpłyną na możliwość Senatu uchwalenia dodatkowych środków na pomoc Ukrainie i inne wydatki zbrojeniowe.

Senat USA przegłosował zawieszenie limitu zadłużenia, oddalając widmo bankructwa
Senat USA przegłosował zawieszenie limitu zadłużenia, oddalając widmo bankructwa
fot. mark reinstein / / Reuters

"Ameryka może odetchnąć z ulgą, bo dzięki temu procesowi uniknęliśmy bankructwa" - powiedział w piątek w Senacie lider demokratycznej większości Chuck Schumer.

Senat przegłosował ustawę stosunkiem głosów 63-36 dzień po tym, jak to samo zrobiła Izba Reprezentantów przy poparciu ok. 2/3 kongresmenów z obydwu partii. Ustawę musi jeszcze podpisać prezydent Joe Biden, który zapowiedział, że zrobi to tak szybko, jak tylko będzie mógł.

"Tej nocy, senatorowie z obu partii zagłosowali, by ochronić odbudowę gospodarki i uniknąć pierwszego w historii bankructwa Stanów Zjednoczonych. Razem pokazali po raz kolejny, że Ameryka jest państwem, który płaci swoje rachunki i dopełnia swoich zobowiązania - i zawsze tak będzie" - napisał prezydent w oświadczeniu.

Republikański senator Lindsey Graham wraz z kilkoma innymi partyjnymi kolegami wymógł na Schumerze zobowiązanie, że porozumienie w sprawie limitu wydatków nie ograniczy możliwości Senatu, by przeznaczyć dodatkowe pieniądze m.in. na pomoc Ukrainie i wojsko w obliczu zagrożenia ze strony Rosji i Chin.

Do przyjęcia ustawy doszło po miejscami dramatycznych negocjacjach w obliczu możliwego bankructwa USA i mimo ostrego sprzeciwu części członków Izby Reprezentantów i senatorów obydwu partii. Część najbardziej radykalnych zwolenników cięć wydatków wśród Republikanów groziła nawet Kevinowi McCarthy'emu usunięciem go ze stanowiska, lecz ostatecznie republikańskiemu spikerowi Izby Reprezentantów udało się ograniczyć bunt w partii. Lewicowi Demokraci z kolei sprzeciwiali się przeciwko cięciom socjalnym i zaostrzeniom kryteriów w dostępie do programów dla najuboższych rodzin.

Ustawa zawiesza limit długu do stycznia 2025 i mrozi wydatki budżetowe w roku fiskalnym 2024 - poza wydatkami obronnymi - na poziomie z obecnego roku. Porozumienie przewiduje wzrost tych wydatków o 1 proc. w kolejnym roku. Według analiz pozwoli to zredukować deficyt budżetowy o 1,5 bln dolarów w ciągu 10 lat.

Zawieszenie limitu długu, ustanowionego ostatnim razem przez Kongres na poziomie 31,4 bln dolarów, jest konieczne, by Stany Zjednoczone uniknęły bankructwa. Według Departamentu Skarbu bez takiej decyzji już w przyszłym tygodniu rządowi zabrakłoby środków na pokrycie wszystkich swoich zobowiązań.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
skaurus
Każde imperium kiedyś upada. Teraz po prostu przybiera to inną formę więc analogie do upadku Rzymu nie do końca się nakładają ale proces trwa. Psucie pieniądza osiągnie w końcu masę krytyczną, wojna kulturowa którą "wyprodukowono" aby odwrócić uwagę społeczeństwa (podzielonym łatwiej się rządzi) wymknie się z pod kontroli?Każde imperium kiedyś upada. Teraz po prostu przybiera to inną formę więc analogie do upadku Rzymu nie do końca się nakładają ale proces trwa. Psucie pieniądza osiągnie w końcu masę krytyczną, wojna kulturowa którą "wyprodukowono" aby odwrócić uwagę społeczeństwa (podzielonym łatwiej się rządzi) wymknie się z pod kontroli? Zalew informacji, prawdziwych i fałszywych zaciemnia obraz jak szybko postępuję upadek ale to, że dekadencja postępuje to fakt.

Na rewolucję bym nie liczył, media bardzo skutecznie piorą mózgi młodych ludzi. USA upadnie, pewnie jeszcze w tym stuleciu, problemem jest co potem? Następnym etap ludzkości to będą korporacje które otwarcie dorwą się do władzy, teraz też są obecne ale nadal działają zza pleców rządów. Moze odrodzi się neo-feudalizm co już się dzieje w niektórych dziedzinach życia? Następne pokolenia nie będą miały łatwo.
mirek6504
O ile zwiększyli to nie napisali tylko zawiesli widmo bankructwa czyli będą drukować teraz ile będą chcieli
samsza
Zawieszenie limitu na 2 lata, to nieograniczony dodruk.

Republikanie coś wynegocjowali? Oddali wszystko, razem z gaciami.
:)
rpudlo
Jak to jest, że USA jest jednocześnie największym dłużnikiem na świecie (nominalnie i na głowę mieszkańca), praktycznie nic u siebie nie produkują, technicznie są dawno bankrutem, a jednak wciąż są uważane za mocarstwo?
mesten
Z Wiki "Gospodarka Stanów Zjednoczonych – największa wolnorynkowa gospodarka pojedynczego państwa na świecie. Wartość PKB USA w 2020 roku wyniosła około 20,93 bln USD. Gospodarka USA charakteryzuje się dużo większym liberalizmem ekonomicznym niż gospodarki w krajach UE. Charakteryzuje też się o wiele niższymi podatkami, o wiele Z Wiki "Gospodarka Stanów Zjednoczonych – największa wolnorynkowa gospodarka pojedynczego państwa na świecie. Wartość PKB USA w 2020 roku wyniosła około 20,93 bln USD. Gospodarka USA charakteryzuje się dużo większym liberalizmem ekonomicznym niż gospodarki w krajach UE. Charakteryzuje też się o wiele niższymi podatkami, o wiele mniejszą interwencją rządu w gospodarkę oraz brakiem tak rozległych zabezpieczeń socjalnych jak w UE."
nasch_tschalnik
Nie rozumiesz fenomenu USA. To jest potęga, bo jest to po pierwsze autentyczna demokracja. Jest ona najbardziej atrakcyjna dla ludzi młodych (kultura, edukacja) i pracowitych (różne możliwości pracy znajdziesz niemal na każdej ulicy). Poza tym język angielski jest dla każdego wyuczalny w przeciwieństwie do np. hermetycznego, wykluczającego Nie rozumiesz fenomenu USA. To jest potęga, bo jest to po pierwsze autentyczna demokracja. Jest ona najbardziej atrakcyjna dla ludzi młodych (kultura, edukacja) i pracowitych (różne możliwości pracy znajdziesz niemal na każdej ulicy). Poza tym język angielski jest dla każdego wyuczalny w przeciwieństwie do np. hermetycznego, wykluczającego imigrantów, tonalnego chińskiego.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki