REKLAMA

Mieli wyłudzić dotacje unijne. 52 oskarżonych stanie przed sądem

2023-01-05 08:01
publikacja
2023-01-05 08:01

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 osobom zaangażowanym w proceder wyłudzenia środków unijnych - poinformowała PAP rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prok. Marzena Muklewicz. Według śledczych oskarżeni wyłudzili prawie 30 mln zł dofinansowań z PARP i dotacji celowej z budżetu krajowego oraz 8 mln zł z tytułu zwrotu podatku VAT.

Mieli wyłudzić dotacje unijne. 52 oskarżonych stanie przed sądem
Mieli wyłudzić dotacje unijne. 52 oskarżonych stanie przed sądem
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Beneficjentami wyłudzeń środków unijnych były dwa podmioty z branży meblarskiej z województwa wielkopolskiego. "Oskarżeni, to zarówno organizatorzy przestępczego procederu faktycznie prowadzący działalność gospodarczą w ramach spółek prawa handlowego zajmujących się produkcją mebli, jak i osoby z zarządu tych spółek oraz osoby dokumentujące pozorowane postępowania ofertowe i odpowiadające na zapytania ofertowe przedstawicieli spółek" - wyjaśniła prokurator Marzena Muklewicz.

"Sformułowane wobec nich w akcie oskarżenia zarzuty dotyczą kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyłudzenia środków pieniężnych w kwocie prawie 30 milionów złotych, przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw skarbowych związanych z wyłudzeniem nienależnego podatku VAT" - przekazała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Śledztwo w tej sprawie prokuratorzy prowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Gdańsku. "Postępowanie dotyczyło uzyskania w latach 2013-2015 przez dwie firmy meblarskie dofinansowań w łącznej kwocie ponad 30 milionów złotych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Warszawie na realizację projektów w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, Oś priorytetowa 4 – Inwestycje w innowacyjne przedsięwzięcia, Działanie 4.4 – Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym" - przekazał PAP Zespół Prasowy CBA.

"Mechanizm przestępczy polegał na upozorowaniu postępowań ofertowych, zawyżeniu wartości maszyn i urządzeń nabywanych z wykorzystaniem dofinansowań unijnych, posługiwaniu się nierzetelnymi fakturami VAT, a następnie praniu pieniędzy pochodzących z przestępstw z wykorzystaniem dostawców i producentów maszyn i urządzeń. Faktury, które nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji, podawały kwoty niezgodne z rzeczywistą wartością i doprowadziły do uzyskania nienależnego zwrotu podatku VAT w łącznej kwocie około 8 milionów złotych na szkodę Skarbu Państwa" - podkreśliło CBA.

Jak zaznaczyło CBA, z uwagi na ujawnione nieprawidłowości, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wezwała beneficjentów do zwrotu całości wypłaconych dofinansowań. "Jeden z beneficjentów zwrócił całość przyznanych środków w kwocie 13 396 131,44 zł plus ustawowe odsetki z zastrzeżeniem, że oczekuje na zakończenie postępowania administracyjnego, które wykaże, czy zwrot dofinansowania jest zasadny" - dodało CBA.

"Na poczet przyszłych kar o charakterze majątkowym, na mieniu oskarżonych dokonano zabezpieczenia majątkowego o łącznej wartości ok. 20 milionów złotych, poprzez zajęcie środków pieniężnych, wartościowych przedmiotów, jak również ustanowienie hipotek na nieruchomościach" - podkreśliła natomiast prokurator Marzena Muklewicz.

Za zarzucane w akcie oskarżenia czyny oskarżonym grozi kara do 15 lat więzienia. (PAP)

autor: Bartłomiej Figaj

bf/ akub/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
karbinadel
A kiedy proces Rycha Czarneckiego?
keaman
W Polsce łatwiej jest być przestępcą niż prowadzić legalną działalność.
maxykaz
Niech czym prędzej zapisują sie do pisu.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki