REKLAMA

Medicalgorithmics zakłada poprawę marżowości biznesu w USA

2022-08-12 10:36
publikacja
2022-08-12 10:36
Medicalgorithmics zakłada poprawę marżowości biznesu w USA
Medicalgorithmics zakłada poprawę marżowości biznesu w USA
/ Medicalgorithmics

Medicalgorithmics zakłada, że marżowość działalności w USA będzie w 2022 r. dużo wyższa od marżowości realizowanej przez sprzedaną w lipcu spółkę Medi-Lynx - poinformował PAP Biznes zarząd spółki. Grupa chce w 2023 r. rozpocząć sprzedaż urządzenia QPatch i złożyć do FDA wniosek o certyfikację nowej platformy systemu NextGen. Zarząd rozmawia ws. wejścia na nowe rynki, chce opracować strategię rozwoju.

Medicalgorithmics podpisał w lipcu umowę przeniesienia 100 proc. udziałów w spółce Medi-Lynx Cardiac Monitoring na rzecz spółki Medi-Lynx Holdings. Łączna cena za udziały wyniosła 1,75 mln USD.

"Sprzedaż Medi-Lynx to jest dla nas od strony biznesowej właściwa droga, ponieważ w ostatnich latach skupienie na zarządzaniu działalnością w USA była dla nas bardzo kosztowne. W tym momencie wracamy do korzeni, do tego, co robiliśmy w USA przed przejęciem Medi-Lynx i co robimy od lat na innych naszych rynkach, współpracując z lokalnymi dystrybutorami. Taki model jest dla nas bardziej rentowny - będziemy się koncentrować na dostarczaniu technologii do spółki, która kupiła Medi-Lynx i nie będziemy ponosić wydatków inwestycyjnych i kosztów operacyjnych z tytułu działalności tej firmy. Oznacza to powrót do płynności finansowej Medicalgorithmics i do oczekiwanej rentowności" - powiedział PAP Biznes członek zarządu Jarosław Jerzakowski.

"Jeśli chodzi o wyniki w takim przewidywalnym okresie, czyli 2022 roku, to marżowość w USA będzie teraz dużo wyższa od marżowości realizowanej dotychczas przez Medi-Lynx. Operacje w tym i kolejnym roku będą zyskowne. Mamy klienta, który wreszcie płaci za usługi i to jest zasadnicza różnica wobec sytuacji z ostatnich lat" - dodał członek zarządu Maciej Gamrot.

Grupa chce skoncentrować się na rozwoju technologii, silniejszym wsparciu partnerów zagranicznych i ekspansji geograficznej.

"Zakładamy dwutorową strategię rozwoju. Polega ona na silniejszym wparciu naszych obecnych partnerów zagranicznych tak, żeby jeszcze mocniej zwiększyli sprzedaż i wysiłki komercjalizacyjne dla naszych technologii. Walczymy też o nowy biznes i nowe rynki - najbliżej podpisania kontraktu jesteśmy w Wielkiej Brytanii, jest to perspektywa jeszcze tego roku. Prowadzimy obecnie rozmowy z kolejnymi krajami tj. z Izraelem, Arabią Saudyjską i Serbią" - powiedział Jerzakowski.

Spółka rozwija równolegle kilka projektów, ale najbliżej wprowadzenia na rynek jest QPatch.

"W tym projekcie mamy jeszcze dwa kamienie milowe - certyfikowanie urządzenia razem z algorytmiką oraz przygotowanie procesu produkcji na większą skalę. Obie te rzeczy planujemy zrobić do końca 2022 roku tak, żeby w przyszłym roku już móc sprzedawać ten produkt przede wszystkim w USA. Wtedy pojawią się też pierwsze przychody z tego projektu" - powiedział Jerzakowski.

Jak wskazał, Stany Zjednoczone są dla Medicalgorithmics kluczowym rynkiem, ale w następnym kroku spółka ma w planie też inne kraje.

"Drugim najbardziej zaawansowanym i bliskim uruchomienia jest projekt dotyczący zastosowania sztucznej inteligencji w interpretacji EKG - DRAI. Jest to kolejna edycja rozwoju naszej algorytmiki. Niedawno uzyskaliśmy certyfikację FDA dla tego produktu na rynek Stanów Zjednoczonych" - powiedział Jerzakowski.

"Trzecie rozwiązanie, nad którym pracujemy to zupełnie nowa platforma naszego systemu NextGen - chcemy przenieść całkowicie nasze oprogramowanie do chmury, jako aplikację webową. W przyszłym roku chcielibyśmy złożyć do FDA wniosek o certyfikację tego rozwiązania" - dodał.

Zarząd poinformował, że roczne nakłady inwestycyjne na rozwój i infrastrukturę szacuje na 2-3 mln USD, a środki pozyskiwane są z bieżącej działalności. W czerwcu akcjonariusze spółki zdecydowali o podwyższeniu kapitału w drodze emisji do 346.721 akcji z wyłączeniem prawa poboru.

"Na razie to nie jest dobry moment, żeby spółka emitowała akcje na rynek publiczny. Mamy przegłosowaną niewielką emisję, jeśli jakiś inwestor, np. w toku przeglądu opcji strategicznych, zechciałby dołączyć do spółki" - powiedział Maciej Gamrot.

W sierpniu 2021 roku Medicalgorithmics rozpoczęło przegląd opcji strategicznych. Jak wówczas podano, spółka rozważy m.in. pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego.

"Przegląd opcji strategicznych trwa i jest realizowany z powodzeniem - sprzedaż Medi-Lynx była właśnie efektem naszych analiz w ramach tego procesu. Przegląd ma wskazać nam najlepszą dalszą drogę rozwoju - albo spółka pozyska partnera, albo finansowanie, albo dojdzie do wniosku, że bieżąca samodzielna działalność jest optymalna. Na razie jest jeszcze za wcześniej na konkluzje" - powiedział Maciej Gamrot.

Zarząd ma w planie także opracowanie strategii rozwoju dla grupy.

"Będziemy przygotowywali strategię dla spółki. Sprzedaż Medi-Lynx jest ogromnym kamieniem milowym, który przywrócił spółkę na zdrową ścieżkę rozwoju i zabezpieczył płynność finansową. Chcemy teraz wreszcie skoncentrować się na sobie, na rozwoju technologii, na ekspansji i szukaniu przychodów na innych rynkach. Nie ukrywam, że plan, który przygotujemy chcielibyśmy jak najszybciej zrealizować. Mamy przychody z bieżącej działalności, ale może pojawi się ktoś, dzięki komu będziemy mogli przyspieszyć nasz rozwój" - powiedział Jarosław Jerzakowski.

Medicalgorithmics jest dostawcą rozwiązań w diagnostyce kardiologicznej, w szczególności w zakresie analizy sygnału EKG. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2014 roku.

Sara Borys (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki