REKLAMA

MSZ Chin: USA zapłacą za dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie

2021-12-07 12:20
publikacja
2021-12-07 12:20
MSZ Chin: USA zapłacą za dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie
MSZ Chin: USA zapłacą za dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie
fot. imtmphoto / / Shutterstock

Ogłaszając dyplomatyczny bojkot Igrzysk w Pekinie, władze USA złamały zasadę neutralności politycznej sportu; Chiny odpowiedzą „stanowczymi środkami”, a Waszyngton „zapłaci za swoje działanie” – oświadczył we wtorek rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian.

Władze USA chcą ingerować w zaplanowane na luty Igrzyska Olimpijskie w Pekinie, kierując się „uprzedzeniami ideologicznymi w oparciu o kłamstwa i plotki” – ocenił Zhao na rutynowym briefingu w Pekinie.

Wcześniej chińska ambasada w USA oceniła decyzję o bojkocie jako „pretensjonalne działanie” i akt „manipulacji politycznej”, który jednak nie będzie miał żadnego wpływu na przebieg Igrzysk.

Przedstawiciele administracji USA nie wezmą udziału w wydarzeniach związanych z Igrzyskami w Pekinie ze względu na „trwające ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości w Sinciangu” na zachodzie ChRL oraz „inne naruszenia praw człowieka” w tym kraju – oświadczyła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Sportowcy z USA będą jednak mogli wziąć udział w zawodach i mają „100-procentowe wsparcie” Waszyngtonu – zaznaczyła Psaki.

Dyplomatyczny bojkot Igrzysk ma być „wyraźnym sygnałem” dla chińskich władz, że USA nie będą ignorować „rażących naruszeń praw człowieka i zbrodni” w Sinciangu – zaznaczyła rzeczniczka. Waszyngton poinformował o swojej decyzji sojuszników i pozostawił im wybór, czy przyłączyć się do bojkotu – dodała.

Według japońskiej agencji prasowej Kyodo przyłączenie się do bojkotu rozważały między innymi władze Wielkiej Brytanii i Australii.

Japonia, jeden z najważniejszych sojuszników USA w Azji, podejmie decyzję o wysłaniu urzędników na Igrzyska we własnym zakresie, kierując się japońskim interesem narodowym i biorąc pod uwagę znaczenie tej imprezy – zapowiedział we wtorek szef japońskiego rządu Fumio Kishida.

Według źródeł Agencji Reutera władze Włoch, gdzie mają się odbyć zimowe Igrzyska w 2026 roku, nie planują przyłączenia się do amerykańskiego bojkotu. Władze Francji ogłosiły, że odnotowały decyzję Białego Domu i zamierzają uzgodnić reakcję na poziomie UE.

MSZ Kanady oświadczyło, że „pozostaje głęboko zaniepokojone doniesieniami o pogwałceniach praw człowieka w Chinach”. „Zostaliśmy powiadomieni o decyzji USA i będziemy dalej dyskutować na ten temat z naszymi partnerami i sojusznikami” – dodało.

Sprawę skomentował również rzecznik MKOl, który zapewnił, że "obecność urzędników państwowych i dyplomatów jest czysto polityczną decyzją każdego rządu, którą MKOl w swej neutralności politycznej całkowicie szanuje". "To oświadczenie (o bojkocie dyplomatycznym USA) również jasno stawia, że Igrzyska Olimpijskie i uczestnictwo sportowców są poza polityką, i to przyjmujemy z zadowoleniem" - dodał. (PAP)

anb/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (12)

dodaj komentarz
kaz136
W usa też są łamane prawa człowieka. Od kilku dziesięciu lat szukam na amerykańskich bandytów sprawiedliwości.
sel
W USA rocznie od kuli ginie kilkadziesiąt tysięcy ludzi , kilkadziesiąt razy więcej niż w Chinach ..
mooooo
Usa będą dyplomatycznie bojkotować igrzyska a zawodnicy będą się pyskiem podpierać aby na życie zarobić bo administracja sobie dodrukuje a zawodnicy nie ,
forfun
w szpagacie
bojkot polityczny - udział zawodników.
jak gowin
ajwaj_
Zawsze wczorajsi, uwazaja Chiny za glodujaca, biedna kraine, opanowana przez F+GB wojny opiumowe czy masakrowanych przez japonskich towarzyszy Adolfa H. (panstwa osi)

Swiat sie zmienia w oczach
Najwieksza gospodarka swiata, oparta na ultra-moderner infrastrukturze, najwieksza liczba naukowców, studentów, miliarderów-
Zawsze wczorajsi, uwazaja Chiny za glodujaca, biedna kraine, opanowana przez F+GB wojny opiumowe czy masakrowanych przez japonskich towarzyszy Adolfa H. (panstwa osi)

Swiat sie zmienia w oczach
Najwieksza gospodarka swiata, oparta na ultra-moderner infrastrukturze, najwieksza liczba naukowców, studentów, miliarderów-nowych, patentów High-Tec itd.

Ich gospodarka poprzez swiatowy JedwabnySzlak jest skazana na big-success.
Nie okupowali-nie kolinializowali w 8 000 lat, nie rabowali jak anglosasy. Ale o swoje m.in. z dyletantami-kalbojami sie upomna
ajwaj_
Podobnie jest Kangurami:
Z jednej strony chcieli zarabiac na handlu z Chinami,
a jednoczenie szykowac z kal-bojami masakre zbrojna Chin.
Lekcja wychowawcza! Chin jest bolesna > sankcje eksportu Australii

Mimo to Australia chce zarabiac z Panstwem Smoka
______________
""Raport australijskiego think
Podobnie jest Kangurami:
Z jednej strony chcieli zarabiac na handlu z Chinami,
a jednoczenie szykowac z kal-bojami masakre zbrojna Chin.
Lekcja wychowawcza! Chin jest bolesna > sankcje eksportu Australii

Mimo to Australia chce zarabiac z Panstwem Smoka
______________
""Raport australijskiego think tanku ujawnił, że pomimo zepsutych stosunków dwustronnych, chiński rynek jest nadal atrakcyjny dla australijskich firm, a możliwości w Chinach nie zniknęły.

Raport, opublikowany we wtorek przez Australia-China Relations Institute (ACRI) z University of Technologies Sydney, został oparty na szerokim wywiadzie z liderami australijskiego biznesu z różnych branż.

Raport dokumentuje, że australijscy menedżerowie nadal chętnie prowadzą interesy z Chinami i w pełni zamierzają je kontynuować. Zgadza się to z danymi Australijskiego Biura Statystycznego (Australian Bureau of Statistics), które pokazują, że więcej australijskich firm współpracuje z Chinami niż kiedykolwiek wcześniej, a roczna wartość całkowitej dwustronnej wymiany handlowej nadal bije rekordy, osiągając ostatnio 267 miliardów dolarów australijskich (188 miliardów dolarów amerykańskich).

Autorka raportu i Adjunct Industry Fellow z ACRI Glenda Korporaal powiedziała agencji Xinhua, że istnieje kilka czynników stojących za ciągłym zainteresowaniem australijskich firm chińskim rynkiem.

"Chiny to bardzo duży rynek, druga co do wielkości gospodarka, jedna z najszybciej rozwijających się w naszym regionie. Pomimo różnic językowych i kulturowych, istnieje jakaś siła w relacjach międzyludzkich. Istnieje również fundamentalna komplementarność między gospodarką australijską i chińską.""
sel
Faktem jest ,że podstawą sukcesu cowboys było wymordowanie Indian i sprzedaż zabranej im ziemi i surowców Europejczykom..
a29
USA zbojkotują dyplomatycznie igrzyska bp Chiny łamią prawa człowieka, ale jak USA łamią prawa człowieka np. w Guantanamo albo dokonują zbrodni wojennych to jest cicho sza i jest git
antek10
wolisz aby ruska mafia rządziła swiatem?
a29 odpowiada antek10
każda mafia jest taka sama

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki