REKLAMA

Łon: Możliwe dalsze cięcie stóp procentowych

2020-03-30 10:15
publikacja
2020-03-30 10:15

NBP powinien mieć prawo do kupowania na rynku pierwotnym obligacji skarbowych, korporacyjnych i akcji - napisał w poniedziałkowym artykule dla Radia Maryja członek RPP Eryk Łon. Ekonomista podtrzymał wcześniej wyrażoną opinię, że nie można wykluczyć dalszych obniżek stóp procentowych w Polsce.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"W odniesieniu do opisanej sytuacji uważam, że NBP powinien mieć prawo do kupowania obligacji skarbowych także na rynku pierwotnym. W ogóle uważam, że polski bank centralny powinien mieć prawo do kupowania na rynku pierwotnym także obligacji korporacyjnych oraz akcji spółek. Warto bowiem zapewnić Narodowemu Bankowi Polskiemu jeszcze większą niż obecnie swobodę działania w zakresie faktycznych celów polskiej polityki pieniężnej" - napisał Łon.

Za możliwością nabywania obligacji skarbowych przez NBP (w przypadku wprowadzenia któregoś ze stanów nadzwyczajnych według Konstytucji RP) opowiedział się wcześniej w marcu inny członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Konstytucja RP zakazuje monetyzacji długu publicznego: art. 220 ustawy zasadniczej mówi, że ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa.

Zarząd NBP podjął w marcu decyzję, że bank będzie prowadził operacje zakupu obligacji skarbowych na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku, które zmienią długoterminową strukturę płynności w sektorze bankowym oraz przyczynią się do utrzymania płynności rynku wtórnego obligacji skarbowych.

W marcu NBP przeprowadził 3 operacje skupu polskich SPW - wszystkie odbyły się w formie aukcji typu outright. NBP zebrał z rynku papiery za ok. 19 mld zł, wyłącznie papiery stałokuponowe.

Zdaniem Łona, nie można wykluczyć kolejnej obniżki stóp procentowych, choć takie działanie nie jest przesądzone.

"Trzeba działać elastycznie. Ważne jest to, aby działać wielokierunkowo i obok obniżki stóp procentowych stosować takie instrumenty, które będą skłaniać banki komercyjne do powiększenia akcji kredytowej, szczególnie dla tych przedsiębiorstw, które utrzymają miejsca pracy" - napisał.

"Uważam, że ewentualna obniżka stóp procentowych, jeżeli miałaby nastąpić powinna być dokonana z innych powodów niż obecny kurs złotego. Jeżeli zaś interes polskiej gospodarki będzie tego wymagał to trzeba zachować elastyczność i nie mówić z góry, że czegoś NBP na pewno nie zrobi. Kurs złotego jest korzystny dla polskiego eksportu. Nasi specjaliści z NBP przeprowadzający tzw. Szybki Monitoring badają regularnie graniczny kurs opłacalności eksportu" - dodał.

Łon w poniedziałkowym artykule opowiedział się za poszerzeniem kompetencji działania NBP.

"Chodzi mi głównie o wzbogacenie instrumentów polityki pieniężnej naszego banku centralnego i stworzenie warunków do szybszego pomnażania rezerw walutowych naszego kraju. Celem tych działań byłoby zwiększenie wielkości aktywów NBP tak, aby nasz bank centralny stał się w stosunkowo krótkim czasie potężną instytucją finansową" - napisał. (PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (34)

dodaj komentarz
denim292
Zastanawia mnie jak ci sami którzy piszą o mega inflacji od wielu miesięcy na tych forach, mega czy nawet hiperinflacji która ma nadejść w najbliższym czasie, jak ci sami ludzie mogą teraz twierdzić że ceny mieszkań spadna? To jakiaś abberacja, tu w jednym wątku o spadających cench mieszkań a w komentarzu pod inflacją Zastanawia mnie jak ci sami którzy piszą o mega inflacji od wielu miesięcy na tych forach, mega czy nawet hiperinflacji która ma nadejść w najbliższym czasie, jak ci sami ludzie mogą teraz twierdzić że ceny mieszkań spadna? To jakiaś abberacja, tu w jednym wątku o spadających cench mieszkań a w komentarzu pod inflacją o nadciągającej hiperinflacji. Albo jedno albo drugie. A jak będzie duża inflacja to mieszkania będą jedyną ochroną przed topniejącą realną wartością pieniądza, zobaczycie co się będzie działo jak ruszą zapowiadane i kolejne dodruki pustego pieniądza w Polsce i wszystkich krajach naokoło. Powodzenia z nic nie wartym zapisem na koncie lub papierkiem w domu za 2-3 lata bo za 5 pieniądz realnie straci ze 30%
r4k
GUS nie wlicza cen mieszkań do inflacji.
karbinadel
Spadną może nie tyle ceny bezwzględne, co raczej ich realna wartość
dolafika
Przecież już mamy Wenezuele. GUS zawiesił nawet statystyki. Złotówka jest już walutą malowartosciową.
kondziel
LIBOR 3M USD już zbliża się do 1.5% po obniżkach stóp. Będzie chyba wesoło zaraz. Zamiast zrujnować kredyciarzy, rozrzutnych i zbytnio wylewarowanych to załatwią wszystkich.
r4k
Warto zauważyć dokąd polityka niskich stóp procentowych nas zaprowadziła

Ludzie którzy trzymają pieniądze na lokatach stracili część majątku.

Ci którzy zdecydowali się zainwestować tracące na wartości pieniądze, włożyli je w nieruchomości, więc teraz stracą.
Innych zachęciło to do wzięcia
Warto zauważyć dokąd polityka niskich stóp procentowych nas zaprowadziła

Ludzie którzy trzymają pieniądze na lokatach stracili część majątku.

Ci którzy zdecydowali się zainwestować tracące na wartości pieniądze, włożyli je w nieruchomości, więc teraz stracą.
Innych zachęciło to do wzięcia kredytu na mieszkania, ci też stracą.

Czy nie lepiej prowadzić normalną politykę pieniężną?
konik_garbusek
To jest #$!@! koleś, po prostu nie dawajcie mu trybuny, rece opadają. Kupowanie akcji przez NBP, moze dawajcie od razu po 100 000 000 w gotówce kazdemu, Wenezuela bis na horyzoncie. To, ze tacy ludzie maja tytuły z ekonomii jest przerażające, wyjechałem z Polski, ale trzymam troche kasy w polskim banku i naprawdę się boję To jest #$!@! koleś, po prostu nie dawajcie mu trybuny, rece opadają. Kupowanie akcji przez NBP, moze dawajcie od razu po 100 000 000 w gotówce kazdemu, Wenezuela bis na horyzoncie. To, ze tacy ludzie maja tytuły z ekonomii jest przerażające, wyjechałem z Polski, ale trzymam troche kasy w polskim banku i naprawdę się boję co się stanie.
dwam
1. Ministerstwo Finansów przyznało Bankowi Gospodarstwa Krajowego prawo zakupu obligacji skarbowych serii DS0726 i DS1029 poza przetargiem - podał w komunikacie resort finansów.
można drukować ile sie da ...:
1."Minister Finansów (...) zawarł w dniu 26 marca 2020 r. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie
1. Ministerstwo Finansów przyznało Bankowi Gospodarstwa Krajowego prawo zakupu obligacji skarbowych serii DS0726 i DS1029 poza przetargiem - podał w komunikacie resort finansów.
można drukować ile sie da ...:
1."Minister Finansów (...) zawarł w dniu 26 marca 2020 r. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę w sprawie przyznania BGK prawa zakupu obligacji skarbowych serii DS0726 i DS1029 poza przetargiem" / Rodzaj oprocentowania stały kupon / -
2.NBP poinformował, że zgodnie z konstytucją ustawa budżetowa nie może przewidywać pokrywania deficytu budżetowego przez zaciąganie zobowiązania w centralnym banku państwa. Konstytucja nie wyklucza jednak bezpośrednio skupowania przez bank centralny rządowych papierów dłużnych na rynku wtórnym......

3.W marcu NBP przeprowadził 3 operacje skupu polskich SPW - wszystkie odbyły się w formie aukcji typu outright. NBP zebrał z rynku papiery za ok. 19 mld zł, wyłącznie papiery stałokuponowe....
and-owc
Niektórzy wiedzą jak zadbać za swoją nienasyconą "dupę" kosztem oszczędzjących (rodziców). To się nazywa "degeneracja" starych nauczycieli względem uczni. Co za czasy, jak ty żyć (pewnie to "rzyć" nienasycona,podrażniona,swędząca). Wychorzą "owsiki" z odbytu. Należy się Niektórzy wiedzą jak zadbać za swoją nienasyconą "dupę" kosztem oszczędzjących (rodziców). To się nazywa "degeneracja" starych nauczycieli względem uczni. Co za czasy, jak ty żyć (pewnie to "rzyć" nienasycona,podrażniona,swędząca). Wychorzą "owsiki" z odbytu. Należy się kuracja czosnkowa.
1a2b
Jak RPP utrzyma lub jeszcze gorzej podwyższy stopy procentowe teraz gdy wszyscy tną, to będziemy tymi, którzy za cały ten wirusowy, i nie tylko, bajzel zapłacą gotówką.

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki