Łon: Za kolejną obniżką stóp proc. stały m.in. obawy przed deflacją i umocnienie PLN

2020-06-01 08:46
publikacja
2020-06-01 08:46

Za dalszym cięciem stóp procentowych przemawiały obawy przed deflacją, umocnienie złotego i konieczność łagodzenia obciążeń kredytowych społeczeństwa - napisał w poniedziałkowym artykule członek RPP Eryk Łon.

/ Shutterstock

"(...) Spośród 44 krajów leżących na terenie Europy już w 16 obserwujemy pojawienie się deflacji. Oznacza to, że w ujęciu ostatnich 12 miesięcy doszło do spadku cen artykułów i usług konsumpcyjnych. (...) Coraz bardziej grozi nam gangrena deflacyjna. To zjawisko bardzo groźne. Jeżeli deflacja potrwałaby dłużej mogłoby dojść do pogłębienia zjawisk recesyjnych. W naszym kraju nie mamy do czynienia jeszcze z deflacją, ale spadek inflacji z 4,7 proc. w lutym do 2,9 proc. w maju tego roku, czyli o 1,8 punktu proc. w okresie 3 miesięcy to na tyle znaczny spadek, że warto było już teraz podjąć silne działania łagodzące w polityce pieniężnej. Z tego też między innymi powodu w ostatnim czasie Rada Polityki Pieniężnej dokonała redukcji o 40 punktów bazowych" - napisał Łon dla portalu wgospodarce. pl.

"Wprawdzie można było z tym posunięciem jeszcze czekać, ale groźba znacznego wyhamowania w stosunkowo krótkim okresie procesów inflacyjnych już była na tyle znacząca, że nie warto było zwlekać" - dodał.

Łon wskazał, że w okresie ostatnich 2 tygodni doszło do "dość istotnego" umocnienia kursu złotego, zarówno wobec euro, jak i dolara.

"Ten czynnik także ma ważne znaczenie dla banku centralnego prowadzącego politykę pieniężną. Umocnienie kursu rodzimej waluty zwiększa bowiem prawdopodobieństwo redukcji stóp procentowych, gdyż nasila procesy antyinflacyjne" - uważa członek RPP.

Łon dodał, że w okresie pojawienia się tendencji recesyjnych związanych z epidemią koronawirusa "bardzo istotne" jest podejmowanie wszelkich tych działań, które zmniejszają obciążenia finansowe gospodarstw domowych.

Rada Polityki Pieniężnej na czwartkowym posiedzeniu obniżyła referencyjną stopę procentową o 40 pb do 0,10 proc. w skali rocznej. Stopę lombardową obniżono o 50 pb do 0,50 proc. Stopę depozytową utrzymano na poziomie 0,0 proc. Decyzja RPP zaskoczyła rynek, który nie spodziewał się zmian stóp procentowych.

RPP obniżyła wcześniej w marcu i kwietniu referencyjną stopę procentową w sumie o 100 pb, w krokach po 50 pb, co daje łączne luzowanie w obecnym cyklu o 140 pb.(PAP Biznes)

tus/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (23)

dodaj komentarz
oklaski
Ustawili sie na shortach i znowu się udało :) Wystarczyło podkręcić oczekiwania na brak zmian, bo kogo obchodzi, że inflacja nadal powyżej celu inflacyjnego (dla przypomnienia 2,5%) a ostatnie "udogodnienia", po poprzedniej obniżce, de facto utrudniły dostanie kredytu w bankach.

Szkoda jednak, że ten przekaz
Ustawili sie na shortach i znowu się udało :) Wystarczyło podkręcić oczekiwania na brak zmian, bo kogo obchodzi, że inflacja nadal powyżej celu inflacyjnego (dla przypomnienia 2,5%) a ostatnie "udogodnienia", po poprzedniej obniżce, de facto utrudniły dostanie kredytu w bankach.

Szkoda jednak, że ten przekaz Pana Łona, nie trafił do masowych srodkow przekazu, tzn tv i tak dalej, gdzie ludzie niezaangażowani i do końca nie wiedzący wiele o ekonomii, mogliby usłyszeć, że w gruncie rzeczy politycy zadecydowali, że dla ich dobra ceny nie spadną :D
1a2b
A co właściwie spowodowało umocnienie PLN? sentyment czy oczekiwania?
1a2b
... a może obniżka stóp .... tys piknie
godojoshi
Czy myśleliście czemu straszy się deflacją? Czemu niby deflacja to zło z definicji? Postęp technologiczny, optymalizacja produkcji, większa wydajność powodują, że możemy produkować więcej i taniej. A to powoduje przynajmniej utrzymywanie się cen (czasem spadek) a nie ich wzrost. Wzrost cen występuje gdy popyt przewyższa Czy myśleliście czemu straszy się deflacją? Czemu niby deflacja to zło z definicji? Postęp technologiczny, optymalizacja produkcji, większa wydajność powodują, że możemy produkować więcej i taniej. A to powoduje przynajmniej utrzymywanie się cen (czasem spadek) a nie ich wzrost. Wzrost cen występuje gdy popyt przewyższa podaż. Wzrost cen powoduje, że siła nabywcza pieniądza maleje...ale też maleją długi. Pytacie się po co była ta absurdalna obniżka stóp? Była ona dla jednego kredytobiorcy - RZĄDU, który dzięki 0 stopom i działaniom NBP będzie mógł się zadłużać po bardzo niskim koszcie i wydawać te pieniądze na "ratowanie" (czyt. uzależnianie) gospodarki. Rząd będzie dostawał kasę za prawie 0, a Kowalskiego będzie kroił bank na marży i innych dodatkowych opłatach, bo na stopach bank już nie zarobi. Dzieje sie to samo w USA, Europie i Japonii. Banki centralne zagarniają władzę - kupują obligacje, ETFy, REITy...zaczynają trzymać w swoich łapach bardzo dużo. Banki centralne, które nie są kontrolowane przez obywateli. Słuchajcie zatem Łona, bo to co się dzieje teraz, to mówione było przez niego pół roku temu. Ostatnio mówił o zaangażowaniu NBP w giełdę, która już teraz zachowuje się absurdalnie. Nie wiem w jakim kierunku to idzie, ale widzę, że z jednej strony człowiek ciężko pracuje na zarobienie czegoś, a z drugiej strony NBP (i inne banki centralne) drukują kasę z powietrza waląc ją w rynek finansowy, ale też ostatnio i zwykły konsumencki. Po co pracować? Po co komu oszczędności?
loool
Nic tak mnie ostatnio nie martwi jak widok spadających cen. Wszystkie ceny topnieją w oczach . Aż strach pomyśleć co będzie jak wejdą na minus. Szczególnie tanieją produkty żywnościowe i podstawowe usługi tam już ceny blisko zera są . Jedynie ceny lokomotyw trzymają cenę i ratują przed deflacją.
jasiek2017
Ten Łon to super gość. Dzięki takim osobom Polacy i firmy mają niższe zobowiązania.
W kryzysie to duża pomoc.
r4k
Gdyby ustalić, że to nie kredytobiorca spłaca kredyt ale jego sąsiad?
To by dopiero ulżyło kredytobiorcom.
jes
Widać, że pomimo zakupu pendrive anty-5G nadal coś ci szkodzi na głowę.
scuti1986
Ale gość jest bezczelny! Inflacja spadła bo ropa poszła w dół, programy rządowe są mega proinflacyjne, a niższe stopy oznaczają słabszą złotówkę, a nie mocniejszą! Recesję będziemy leczyć podwyżkami cen bo jak ludzie tracą pracę i dochody to jedyne czego potrzebują to właśnie podwyżki cen! Brawo. Ja po ostatnich Ale gość jest bezczelny! Inflacja spadła bo ropa poszła w dół, programy rządowe są mega proinflacyjne, a niższe stopy oznaczają słabszą złotówkę, a nie mocniejszą! Recesję będziemy leczyć podwyżkami cen bo jak ludzie tracą pracę i dochody to jedyne czego potrzebują to właśnie podwyżki cen! Brawo. Ja po ostatnich wyborach już przeszedłem na pół etatu w mojej pracy bo praca w Polsce nie popłaca i nie dlatego, że małe zarobki tylko dlatego, że banda złodziei ciągle mnie okradała! Złodziei takich jak Łon i pozostały gang z RPP! Bydło! Teraz mam mniej pieniędzy, ale więcej czasu dla siebie i bliskich! I to jest ważniejsze od tyrania na tych nierobów z banków centralnych i rządów!

Powiązane: RPP obniża stopy procentowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki