Lekki oddech w niemieckim przemyśle

założyciel SpotData.pl

Niemieckie dane przemysłowe zaczynają wykazywać oznaki życia, ale są to na razie niemrawe pierwsze oddechy po głębokim szoku. Trudno powiedzieć, czy to zmiana trendu, czy po prostu recesyjny szum. Nastroje w firmach produkcyjnych są wciąż słabe na tle historycznych trendów.

Urząd statystyczny Destatis podał we wtorek rano, że produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w sierpniu o 0,3 proc. w stosunku do lipca. Są to dane nieco lepsze niż oczekiwania rynkowe. Produkcja w samym przetwórstwie (które nie uwzględnia energetyki i budownictwa) wzrosła o 0,7 proc. miesiąc do miesiąca. Jak jednak widać na wykresie, zmiana w ujęciu rok do roku jest wciąż głęboko ujemna i sięga -4 proc. wobec -4,4 proc. w lipcu. Z wcześniejszych danych można wnioskować, że najgłębsze spadki produkcji występują w przemyśle motoryzacyjnym i elektrycznym (w tym ostatnim jest zarówno sprzęt AGD, jak i baterie do samochodów – jest to więc pojemna dziedzina).

Minimalne odbicie widać też w nastrojach przedsiębiorstw, co pokazał niedawno indeks IFO. Wzrósł on we wrześniu po pięciu miesiącach mocnych spadków. Takie drgnięcie to za mało by wiązać z nim jakieś większe nadzieje.

Ocena najbliższej przyszłości niemieckiej gospodarki musi zależeć od definicji jej fundamentalnego problemu. Jeżeli są nim wojny handlowe i niepewność wokół brexitu, które obniżają popyt na dobra inwestycyjne produkowane w Niemczech, to na horyzoncie nie widać przejaśnienia. Jeżeli problemem jest przedłużające się niedostosowanie przemysłu motoryzacyjnego do nowych norm środowiskowych oraz inne specyficzne kłopoty branżowe, to odwrócenie trendu może przyjść w każdym momencie. Niestety wiele wskazuje, że ważniejszy jest ten pierwszy czynnik.

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 5 2kbb

Kukiz odstaw wreszcie napoje !!! Dzisiaj Kukiz powiedział że jego ludzie mogą po wejściu do Sejmu przejść do PIS !!!! Bu ha ha ,,,,,bu ha ha ....!!! Kukizek tym chyba już zwariowałeś... ??? Kosiniak patrzy i słucha i oczy przeciera ze zdumienia..!!! Czy wcześniej nie wiedział kogo zaprasza na pokład ??? Kukiz z ZSL to Wariatkowo do kwadratu... Stare komuchy z ZSL po takich rewelacjach mają dzisiaj chyba ciśnienie 200/100 ... I do tego jeszcze Wałęsa wczoraj plujący na Kornela dzisiaj popiera ZSL !!!! Ciekawy jestem ilu dzisiaj działaczy ZSL w całym kraju klepnie kopytami w kalendarz !!! Ich wodzowie z trybun "1 Maja" i wieców partyjnych w PRL przewracają się w grobach na wieść co się porobiło z ich misternie budowaną formacją polityczną która wykarmiła przecież tylu pociotków przez całe 30 lat III RP... Nawet Waldemar nam jakoś zaniemówił w ostatnich tygodniach... Czy Kaczyński ich przyjmie do siebie ? Oczywiście ale na kolanach i worku pokutnym... !!! Brawo Kaczor !!! Mam coraz większy szacunek do Ciebie !!! Tak rzucić na glebę czerwoną hołotę ? Majstersztyk !!!...,,,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 23 2kbb

Lewactwo i Postkomuna jeszcze nie rozumie, że w 2015 roku nastąpiło coś poważnego w Narodzie Polskim... W wyborach prezydenckich i parlamentarnych nie wygrał PIS jako opozycja do PO, ale w polskim społeczeństwa nastąpiło przekroczenie punktu krytycznego od którego rozpoczęło się odwracanie konsekwencji II Wojny Światowej i rządów Okupanta Sowieckiego w Polsce po 1945 roku... Zauważcie jak dzisiaj rozpadają się małżeństwa i rodziny z rodowodem komunistycznym i jak dzisiaj rozpadają się powiązania dawnych służb PRL i środowisk które do dzisiaj uważały się za elity Polskiego Społeczeństwa... Lewactwo i Postkomuna w 2015 nie zauważyła że w Polsce po 1989 roku budowała się nowa grupa społeczna która prowadząc aktywne życie biznesowe i rozwijająca kontakty międzynarodowe stała się realną konkurencję i przeciwwagą dotychczasowej zdegenerowanej ekipy post sowieckiej w Polsce ...Polacy po uzyskaniu bezpieczeństwa finansowego i rodzinnego zaczęli wracać do swoich korzeni i swojej historii bohaterów z Powstania Styczniowego, żołnierzy służących w Armiach Zaborczych, w I Wojnie Światowej, Polaków biorących aktywny udział w odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku, w Wojnie Polsko-Bolszewickiej, odbudowie IIRP, w Kampanii Wrześniowej, w AK, w konspiracji antysowieckiej, w walkach i demonstracjach anty okupacyjnych w PR i wreszcie w Solidarności i przemianach ustrojowych po 1989 roku po stronie obozu narodowo patriotycznego jak Jan Olszewski i inni ... Co roku w Polsce umiera ok 400 000 najbardziej zindoktrynowanych komuną ludzi co powoduje że ten proces przemiany polskiego społeczeństwa przyspiesza jeszcze bardziej.... PIS jednak nie jest jeszcze ostateczną formacją polityczną która pozostanie już na stałe w polskiej polityce reprezentując szeroko rozumiany obóz postępowo, narodowo, patriotyczny... Kaczyński i przywództwo PIS popełnia jeszcze zbyt dużo błędów... Niestety za 4 czy 8 lat dojdzie jeszcze na krótko do przejęcia władzy przez gangrenę postkomunistyczną która rządziła Polską po 1945 i przejęła "pokojowo" władzę po 1989 roku.,,,,

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
24 13 jag63

"...Co roku w Polsce umiera ok 400 000 najbardziej zindoktrynowanych komuną ludzi..."

I przyjdzie ów szczęśliwy rok, że jeden z tych, o których piszesz, wreszcie uda się do brata swego.


P.S.
Jak widać po tekście, niezbadane są granice idiotyzmu i nawiedzenia.
Od wzniosłości do śmieszności, jeden krok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 21 cowabunga

Jedna jaskółka wiosny nie czyni. Zobaczymy za miesiąc

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 2,0% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil