REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zdolność kredytowa ruszyła w górę. Banki pożyczą tyle, ile przed wakacjami

Michał Kisiel2023-01-26 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2023-01-26 06:00

Zdecydowanie rosną szacunki zdolności kredytowej w kredytach hipotecznych. Chociaż w porównaniu z poprzednimi miesiącami zmiana jest odczuwalna, to trudno nazwać ją przełomową. Kredytodawcy proponują mniej więcej takie kwoty, jakie były dostępne w czerwcu 2022 r.

Zdolność kredytowa ruszyła w górę. Banki pożyczą tyle, ile przed wakacjami
Zdolność kredytowa ruszyła w górę. Banki pożyczą tyle, ile przed wakacjami
/ Shutterstock

Wskaźniki z rynku międzybankowego kontynuowały na początku roku powolne spadki, a wraz z nimi obniżało się oprocentowanie kredytów hipotecznych oferowanych przez banki. To z kolei przełożyło się na dostrzegalne korekty w szacunkach zdolności kredytowej. Efekty widać w styczniowym zestawieniu Bankier.pl, gdzie średnia dostępna kwota wzrosła w porównaniu z grudniem o ponad 4 proc.

Wciąż niezmienione pozostają jednak fundamentalne zasady oceny finansowej wydolności klientów narzucone wiosną zeszłego roku przez nadzór. Banki są bardziej elastyczne (np. uwzględniając świadczenie 500 plus w obliczeniach), ale w ramach wyznaczonych rekomendacją KNF. Dlatego trudno oczekiwać kontynuacji trendu „luzowania” podejścia bez impulsów ze strony regulatora.

Jaka zdolność kredytowa w styczniu przy dochodzie 13 tys. zł?

Od kilku miesięcy w rankingu Bankier.pl śledzimy propozycje kredytodawców dla rodziny wychowującej jedno dziecko i mieszkającej w Warszawie. Zakładamy, że kredytobiorcy mają co miesiąc do dyspozycji łącznie 13 tys. zł. 29-letnia kobieta zatrudniona jest na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony i zarabia 7 tys. zł netto. Jej 32-letni partner ma podobną sytuację, lecz nieco niższe zarobki – 6 tys. zł miesięcznie.

Partnerzy nie spłacają obecnie żadnych zobowiązań kredytowych. W ich przeszłości zapisanej w Biurze Informacji Kredytowej nie ma negatywnych wpisów.

Maksymalna szacunkowa zdolność kredytowa dla profilowych klientów (kredyt na 25 lat, okresowo stałe oprocentowanie, raty równe, LTV 80 proc., miesięczny dochód netto 13 tys. zł)

Lp.

Bank

Maksymalna szacowana zdolność kredytowa przy oprocentowaniu okresowo stałym

Szacunkowa wysokość raty w okresie obowiązywania stałej stopy przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności kredytowej

DSTI – relacja raty do dochodu miesięcznego

1.

Bank Pekao

743 600 zł

5 739 zł

44,1%

2.

PKO BP

707 350 zł

5 306 zł

40,8%

3.

BNP Paribas Bank (1)

697 087 zł

5 707 zł

43,9%

4.

ING Bank Śląski

693 694 zł

5 240 zł

40,3%

5.

mBank

691 709 zł

5 781 zł

44,5%

6.

Credit Agricole

679 395 zł

5 172 zł

39,8%

7.

Alior Bank

663 103 zł

5 043 zł

38,8%

8.

Santander Bank

635 956 zł

4 787 zł

36,8%

9.

Bank Millennium

633 000 zł

5 055 zł

38,9%

10.

BOŚ

618 368 zł

5 746 zł

44,2%

11.

Citi Handlowy

597 500 zł

5 375 zł

41,3%

(1) Bank oferuje kredyty hipoteczne wyłącznie obecnym klientom – wymagany 3-miesięczny staż korzystania z produktów.

Źródło: Bankier.pl na podstawie informacji od banków, 16-20.1.2023 r.

Najwyższy szacunek prezentuje Bank Pekao, gdzie w porównaniu z grudniem 2022 r. dostępna dla profilowych klientów kwota wzrosła symbolicznie – o 5 tys. zł. Na drugim miejscu znalazł się PKO BP, a na trzecim BNP Paribas Bank. Gdyby uwzględnić ofertę dla klienta stałego, druga lokata należałaby do mBanku, w którym kredytobiorca ze stażem może liczyć na niemal 730 tys. zł finansowania.

W kilku instytucjach (BNP, BOŚ) wzrost szacunkowej zdolności kredytowej w porównaniu z grudniem sięgał nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To jednak zapewne efekt opóźnień w dostosowaniach do rynkowych realiów. Jeśli sięgnąć w nieco dalszą przeszłość, to symulacje sięgnęły poziomów, które odnotowaliśmy u progu wakacji. Oprocentowanie kredytów hipotecznych było wówczas bardzo zbliżone do obecnych propozycji kredytodawców.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
akcjoinm
A ja czekam na kolejne wyroku Sądów polskich potwierdzające już wydane orzecznictwo, że wskaźnik WIBOR w kredytach hipotecznych to twór, który miał za zadanie okradać Polaków przy oklaskach Związku Banków Polskich, który desperacko teraz próbuje, zresztą identycznie jak wcześniej przy umowach kredytowych indeksowanych kursem franka A ja czekam na kolejne wyroku Sądów polskich potwierdzające już wydane orzecznictwo, że wskaźnik WIBOR w kredytach hipotecznych to twór, który miał za zadanie okradać Polaków przy oklaskach Związku Banków Polskich, który desperacko teraz próbuje, zresztą identycznie jak wcześniej przy umowach kredytowych indeksowanych kursem franka szwajcarskiego !!!, tłumaczyć, że wszystko jest tak jak być powinno. Im więcej będzie wyroków nakazujących usunięcie WIBORu tym więcej będzie pozwów ! I skończy się okradanie Polaków przez banksterów, który oprócz marży doją nas jakiś sztucznym WIBOREM ! Czegoś takiego nie ma w żadnym kraju, że po podniesieniu stóp% z 2 do tych 6 czy 7 % rata kredytu wzrosła o 100 % z czego ta nadwyżka to rata odsetkowa czyli zysk dla banku !
wibor3m10procent
Znowu ta młoda kobieta zarabia więcej od starszego partnera, a przecież co chwilę jest artykuł na bankierze jakoby było odwrotnie. Może na onlyfans dorabia?
simonsoft8
zdolność kredytowa przydała się jarząbkowi, który podbija kursy
jubilerzgenewy
Skoro zdolność kredytowa ruszyła w górę, to i ceny zaraz ruszą w górę. Nie może być inaczej prze rosnącym popycie zwłaszcza na mieszkania w dużych miastach i malejącej podaży mieszkań, spowodowanej m.in. wstrzymywaniem budów przez developerów. Zobowiązania finansowe developerów dotyczą banków, a nie klientów, co przy spadającej liczbie Skoro zdolność kredytowa ruszyła w górę, to i ceny zaraz ruszą w górę. Nie może być inaczej prze rosnącym popycie zwłaszcza na mieszkania w dużych miastach i malejącej podaży mieszkań, spowodowanej m.in. wstrzymywaniem budów przez developerów. Zobowiązania finansowe developerów dotyczą banków, a nie klientów, co przy spadającej liczbie budów nie przełoży się na spadek cen mieszkań.
marek1992
Ten rok to naprawdę dobry moment wg. mnie na kupno mieszkania - widać lekką stagnacje, nawet gdzieniegdzie lekkie promocje, pensje wśród specjalistów sporo wzrosły wg. moich obserwacji, a zapowiada się że kredyt na 2% i spadający wibor (czy tam inny wskaźnik) sprawi że w drugiej połowie 2024 i w 2025 popyt wróci i ceny będą biły Ten rok to naprawdę dobry moment wg. mnie na kupno mieszkania - widać lekką stagnacje, nawet gdzieniegdzie lekkie promocje, pensje wśród specjalistów sporo wzrosły wg. moich obserwacji, a zapowiada się że kredyt na 2% i spadający wibor (czy tam inny wskaźnik) sprawi że w drugiej połowie 2024 i w 2025 popyt wróci i ceny będą biły kolejne rekordy.
Odpowiadam na zaczepki: tak, zamierzam kupić ;)
jpelerj
Tak, na pewno będą rekordy, więc powinni już teraz kupować. Napisz, gdzie sprzedajesz.
trolley
Bankier. Specyficzny portal naganiarski hehe. Jak nie naganianie na drogie kredyty to na przewartościowane nieruchy. Jak nie na przewartościowane nieruchy to na drogie samochody. I tak cały czas coś w kółko Macieju XD
trolley
Jak nie Kisiel to Kaźmierczak XDXDXD
ketchup1
Ona zarabia 7 a on 6 ? To jeszce są razem ?

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki