REKLAMA

Kosiniak-Kamysz wnioskuje o dzień wolny od pracy dla chcących się zaszczepić

2021-04-22 13:07
publikacja
2021-04-22 13:07
fot. Grzegorz Krzyżewski / FotoNews

Wnioskujemy do rządzących, by wspólnie przygotować regulacje wprowadzające dzień wolny od pracy dla pracowników, którzy chcą się zaszczepić przeciw Covid-19 - podkreślił w czwartek w rozmowie z PAP lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę w rozmowie z PAP, że są wyznaczane szczepienia przeciw Covid-19, a brakuje regulacji, które mówiłyby, że pracodawca może zwolnić, bez wykorzystania dnia wolnego, pracownika na to szczepienie.

Jak zauważył, szczepienie to często odbywa się w innej miejscowości, wymaga czasu na dojazd i wyznaczane są na nie różne godziny, które często wypadają w środku dnia pracy. "Więc w dzisiaj obowiązujących przepisach pracownik musi skorzystać np. z urlopu, by móc jechać na szczepienie. To nie zachęca wielu, a związkowcy stawiają się tutaj - i my ich popieramy - za pracownikami, żeby mogli skorzystać z dnia wolnego" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Co więcej - jak dodał - jest poparcia dla tego pomysłu ze strony pracodawców. "Którzy uważają, że im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej będziemy mogli wrócić do pełnych obrotów dla gospodarki" - podkreślił szef PSL.

Jak wskazał szczepienia przeciw Covid-19 nie są obowiązkowe. "Więc inne ustawy, które mówią o obowiązkowych szczepieniach po prostu tutaj nie działają" - zauważył polityk.

"Reasumując, jest to wniosek od pracowników, którzy chcą się szczepić, nie chcą brać dnia wolnego w pracy przez pracodawców, którzy chcą jak najszybciej wracać do aktywnej gospodarki, tylko potrzebują odpowiednich przepisów. Oraz wniosek do rządzących, żebyśmy takie regulacje wspólnie przygotowali o dniu wolnym dla ludzi, którzy chcą się zaszczepić przeciw koronawirusowi" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Na pytanie, czy ten pomysł PSL przedstawi w formie jakiegoś projektu ustawy Kosiniak-Kamysz odparł, że to rządzący mają najlepsze instrumenty do pisania ustaw, bo mają wielu legislatorów, którzy mogą to robić.

"Jeżeli nie wywiążą się z tego obowiązku, nie będą chcieli o tym rozmawiać, to oczywiście my damy przedłożenie swoje. Ale wolałbym, żeby to przebiegło normalnie, że jest nasz pomysł, rząd to realizuje i wzajemnie możemy powiedzieć, że coś takiego się udało" - powiedział szef ludowców.

autor: Edyta Roś

Źródło:PAP
Tematy

OPPO Reno 5 lub 150 zł w gotówce do zdobycia w konkursie oraz do 400 zł w promocji Konta 360°!

Komentarze (7)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
lelo1949
Tygrysek ma świetne pomysły ale tydzień po szczepionce to lepszy pomysł
zenonn
Dzień wolny bezpłatny czy płatny?
piwic
Dzień wolny to za mało, powinno być także pełne dofinansowanie pełnego kosztu pogrzebu.
wiktoria007
Włodku, genialny pomysł. Genialny
syn_kornela
Chyba dwa dni, w końcu są dwie dawki?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki