Koronawirus a sytuacja na GPW i światowych giełdach [26 marca 2020]

2020-03-26 09:10, akt.2020-03-26 17:55
publikacja
2020-03-26 09:10
aktualizacja
2020-03-26 17:55

Czwartek na rynkach finansowych przynosi kontynuację wahań, które obejmują także GPW. Inwestorzy czekali na dane z amerykańskiego rynku pracy, które okazały się o wiele gorsze od oczekiwań. Mimo to na Wall Street koniec końców zaczęli przeważać optymiści.

Sytuację na światowych rynkach finansowych można nazwać już krachem. Główne indeksy straciły po kilkadziesiąt procent i zakończyły wieloletnią globalną hossę. W Bankier.pl relacjonujemy wydarzenia na rynkach dzień po dniu.

Poniższy artykuł będzie sukcesywnie aktualizowany. Sytuacja na giełdach wciąż jest niezwykle dynamiczna. Jej pełny obraz znaleźć można w tabelach notowań: indeksów GPW, akcji GPW oraz indeksów światowych, walut i surowców.

Na rynkach światowych echem odbija się zaakceptowanie przez amerykański Senat pakietu antykryzysowego o wartości 2 bilionów dolarów. Inwestorzy na całym świecie czekali na 13.30 czasu polskiego, kiedy to opublikowane zostały dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA. Omówienie historycznie wysokiego wyniku (ponad 3 miliony) opublikowaliśmy w osobnym artykule.

O wiele gorsze od prognoz dane z rynku pracy wpłynęły... pozytywnie na amerykańskie indeksy. Choć przed publikacją kontrakty notowały spadki, po godzinie 18 S&P500 rósł już o 4,7 proc. Spekuluje się, ze być może taka reakcja związana jest z nadziejami na większy pakiet pomocowy. Nieco mniej optymistycznie na sprawę zapatruje się Europa, gdzie główne indeksy, w tym DAX, FTSE MIB i BUX, zyskiwały niecały procent.

/ fot. Anna Komissarenko / Shutterstock

WIG20 poszedł nieco bardziej amerykańskim śladem, zyskał bowiem 3,5 proc. Szerzej sesję na warszawskim parkiecie opisujemy w osobnym artykule. Warto dodac, że informacją dnia na GPW była rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego dla banków i firm ubezpieczeniowych w sprawie zatrzymania zysku za lata ubiegłe. Komunikat ten nie zdołował akcji banków. Wręcz przeciwnie, sektor ten był w czwartek jednym z liderów GPW.

Wcześniej na wczorajsze, wyraźnie skromniejsze od rozbudzonych w czasie sesji oczekiwań, wzrosty na Wall Street jako pierwsze zareagowały giełdy azjatyckie. Na Dalekim Wschodzie wzrosty przeplatały się ze spadkami. Najmocniej w górę szły indeksy na Filipinach (7,44 proc.) czy Indonezji (10,35 proc.), spadki obserwowano na znacznie większych giełdach w Tokio (-4,51 proc.) czy Seulu (-1,09 proc.). Chiński Shanghai Composite w dół o 0,6 proc.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (30)

dodaj komentarz
rob2005
Mam nadzieję , że Trump nie traktuje USA jako swojego imperium finansowego... Niestety, osobiście zdarzało mu się już bankrutować.... Tutaj skala byłaby ogromna.
koronnyargument
Zrzucamy kota po schodach a ten odbija się mimo że zdechł, niezwykłe.
letni-amarant
Będzie mocny kac jak ten szeroko rozumiany rynek wyloguje się do życia
bha
Rosnące bezrobocie ,Narastająca coraz bardziej Epidemia Pandemii w kraju ,ponad 23.5 Bilonowe zadłużenie kraju ,szorujące coraz większego dna rentowności - a tu salon gry notowaniami jak gdyby nigdy nic stwarza pozory normalności po to by obecnie ratować ile się jeszcze da .KASY całej wielkiej śmietanki towarzyskiej i Rosnące bezrobocie ,Narastająca coraz bardziej Epidemia Pandemii w kraju ,ponad 23.5 Bilonowe zadłużenie kraju ,szorujące coraz większego dna rentowności - a tu salon gry notowaniami jak gdyby nigdy nic stwarza pozory normalności po to by obecnie ratować ile się jeszcze da .KASY całej wielkiej śmietanki towarzyskiej i Managementu.Widać jaki coraz bardziej ten system jest chory i ślepy z zachłanności na Maxa
rob2005
Oj słabo dzisiaj w Stanach rośnie... :) No może jak dojdzie w przyszłym miesiącu jeszcze 10 mln bezrobotnych to giełdy trochę ruszą. Może za miesiąc wrócimy do poziomów ze stycznia... Jak to jest , że wszystko się wali a giełdy do góry??? Proszę niech ktoś to wytłumaczy>
loool
Codziennie drukowane jest 100 mld USD które zasilają rynek finansowy. Znaczna część trafia na giełdę. Poza tym Trump powiedział że skupi akcje po każdej cenie i bez względu ma koszty. W takiej sytuacji sprzedawał byś tanio ??
rob2005 odpowiada loool
Dzięki za odpowiedź. Nie wiedziałem , ze skupują akcje... Czyli jak tak dalej pójdzie to nie produkując nic, będą musieli tymi dolarami nakarmić ludzi... To chyba szkoda tylko drzew na papier bezwartościowy...
jaceku
Nie rozumiem: dali mi milion to ide kupuje dwa mieszkania od razu. I mam dwa mieszkania. Dali tysiąc: ide kupuje nowy rower albo telewizor. To nie mam dwóch mieszkań ani telewizora ani roweru?
darjusz777
$ nieograniczony dodruk wyniesie giełdy do nieba ..... realny świat nie ma znaczenia jest super FED kupi wszystko z zyskiem cały świat w końcu " NIEOGRANICZONY SKUP ZOBOWIĄZUJE " nic nie kosztuje zapis księgowy wybrani się dorobią ....
to do giełd czemu nie spadło przy takich danych z USA nie może i już

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki