KGHM, stocznia Crist, Fabryka Mebli Forte, Oknoplast liderami eksportu do Francji

W Paryżu nagrodzono polskie firmy, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek. Wśród zwycięzców znaleźli się kolejno: KGHM, stocznia Crist, Fabryka Mebli Forte oraz Oknoplast - poinformowała we wtorek Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Francja to czwarty partner handlowy Polski.

(fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

"Francja znajduje się w grupie unijnych partnerów handlowych Polski o najszybszym tempie wzrostu eksportu. W październiku nasza sprzedaż do tego kraju wzrosła o 6,2 proc." - powiedziała PAP Monika Kamińska-Jablonka, szefowa biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Paryżu.

Zaznaczyła, że od początku 2018 r. francuskie przedstawicielstwo Agencji obsłużyło zapytania od ponad 520 polskich przedsiębiorstw zainteresowanych głównie eksportem.

"Widzimy najciekawsze perspektywy zwłaszcza dla firm z sektora budowlanego, spożywczego, IT oraz +smart city+, czyli m.in. OZE lub rozwiązań dot. recyclingu" - podkreśliła.

Kamińska-Jablonka zwróciła uwagę, że rynek francuski, choć perspektywiczny, jest pełen wyzwań. "W teorii Francja jest krajem, w którym warunki inwestycji, działalności i przepływu towarów są ułatwione dla wszystkich członków UE. W praktyce firmy rozważające wejście do Francji muszą liczyć się z wysokimi podatkami, w tym sporymi kosztami obciążającymi pracodawcę, silną konkurencją i przywiązaniem do rodzimych produktów" - wyliczyła.

Podkreśliła, że polscy przedsiębiorcy zainteresowani tym rynkiem powinni się nastawić "na konkurowanie innowacyjnością".

Nagrody Prix du Meilleur Exportateur Polonais en France przyznano z inicjatywy Ambasady RP we Francji. Otrzymały je przedsiębiorstwa, które osiągnęły największą wartość eksportu na francuski rynek w 2017 r. w ramach konkursu odbywającego się pod patronatem Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Współorganizatorem wydarzenia było Biuro Handlowe PAIH w Paryżu.

Dane GUS pokazują utrzymujący się wzrostowy trend w eksporcie do Francji. W 2017 r. wyniósł on 11,6 mld euro względem 10,17 mld w 2016 roku. Grupę najlepiej sprzedających się towarów z Polski stanowiły rok temu pojazdy drogowe, urządzenie elektryczne oraz meble.

Trend wzrostowy widać też obecnie. W pierwszych dziesięciu miesiącach 2018 r. wartość polskiego eksportu na rynek francuski wyniosła 10,2 mld euro, co daje wynik lepszy niż za cały 2016 rok. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
KGHM 0,02% 95,30
2019-11-19 15:57:59

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil