REKLAMA

KE kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności" UKE

2021-09-23 12:34, akt.2021-09-23 14:14
publikacja
2021-09-23 12:34
aktualizacja
2021-09-23 14:14
KE kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności" UKE
KE kieruje do TSUE sprawę przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności" UKE
/ FORUM

Komisja Europejska zdecydowała o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z "podważeniem niezależności krajowego organu regulacyjnego ds. telekomunikacji" - Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

KE oświadczyła, że w trybie pilnym w maju 2020 roku Polska zmieniła niektóre przepisy swej ustawy Prawo telekomunikacyjne dotyczące powoływania i odwoływania prezesa polskiego krajowego organu regulacyjnego – Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

"Na podstawie tych samych przepisów zmieniających polski rząd przedwcześnie odwołał – ze skutkiem od maja 2020 roku – prezesa polskiego organu regulacyjnego, którego kadencja powinna była trwać do września 2021 roku. Zgodnie z przepisami UE warunki, które mogą prowadzić do wcześniejszego odwołania prezesa krajowego organu regulacyjnego, muszą zostać określone przed rozpoczęciem kadencji. Jest to ważne zabezpieczenie gwarantujące niezależność krajowego organu regulacyjnego od nacisków politycznych" - poinformowała KE.

Komisja przekazała, że "niezależność krajowego organu regulacyjnego jest kluczową zasadą unijnych ram prawnych w zakresie telekomunikacji".

"Celem tej zasady jest zagwarantowanie, by organ mógł podejmować obiektywne decyzje i działać bezstronnie zarówno względem przedsiębiorstw podlegających regulacji, jak i w obliczu nacisków politycznych. Zasadę tę zagwarantowano na mocy obowiązującej wówczas dyrektywy ramowej, a ostatnio podkreślono jej wagę w kodeksie łączności elektronicznej" - czytamy w komunikacie KE.

Decyzja KE o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce została podjęta "w wyniku wymiany opinii między Komisją a władzami polskimi".

W lipcu 2020 roku KE skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, a w lutym 2021 roku, po otrzymaniu odpowiedzi od władz polskich, przesłała uzasadnioną opinię, na którą władze w Warszawie również odpowiedziały. Wspomniana wymiana opinii - zdaniem KE - nie rozwiązała kwestii, o której mowa.

Komisja Europejska uznała wyjaśnienia przedstawione przez Polskę za niezadowalające i niezgodne z wymogami Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej, które miały zostać wdrożone w wyniku zmian legislacyjnych z maja 2020 roku.

Cieszyński: Niezależność UKE jednym z kluczowych elementów funkcjonowania rynku

"Stanowczo nie zgadzam się z zarzutami Komisji Europejskiej, która atakuje Polskę za działania, których celem była implementacja wytycznych zawartych w Europejskim Kodeksie Łączności Elektronicznej. Kwestia niezależności krajowego organu regulacyjnego jest traktowana przez nas bardzo poważnie, ponieważ niezależność Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest jednym z kluczowych elementów funkcjonowania rynku, na którym mamy dziś jedne z najniższych w Europie ceny usług" - poinformował PAP minister Janusz Cieszyński sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

"Warto dodać, że rządowy projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej dodatkowo wspiera tę niezależność poprzez wprowadzenie stabilnego mechanizmu finansowania urzędu. Pragnę jednocześnie podkreślić, że instytucjonalna pozycja obecnego Prezesa UKE jest niepodważalna. Został wybrany w pełni legalnie, a podejmowane przez niego decyzje są i będą ważne" - podsumował minister.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (60)

dodaj komentarz
_boss_

Jednak 80% za wyściem z UE _boss_ 2021-09-23 20:30
53 zielone
13 czerwone łapki
No niestety ale będziemy musieli opuścić stwór jakim jest obecnie UE. Zostaliśmy skolonizowani i pracujemy jak parobki na Niemców i innych założycieli. My im dajemy pieniądze na przemysł, technologie i wyroby, a oni nam na ścieżki

Jednak 80% za wyściem z UE _boss_ 2021-09-23 20:30
53 zielone
13 czerwone łapki
No niestety ale będziemy musieli opuścić stwór jakim jest obecnie UE. Zostaliśmy skolonizowani i pracujemy jak parobki na Niemców i innych założycieli. My im dajemy pieniądze na przemysł, technologie i wyroby, a oni nam na ścieżki rowerowe i place zabaw. Bilans się zgadza, więc w sumie nie ma się do czego przyczepić. Taka szopka. Oczywiście większość się ze mną nie zgodzi, bo Patriotyzm się nie liczy, lub właśnie odwrotnie - tu jest dużo lobbystów swoich krajów. A Turów no cóż, jak powiedziała bieńkowska zamknać z dnia na dzień. Obecnie opozycja to targowica.
grzegorzkubik
Tak jak napisał jeden z fanów PO. PIS to nie Polska. Polska wedle PO to kraj bez przemysłu z głównymi miejscami pracy w marketach i stacji paliw. Po co w Polsce kopalnie, stocznie, lotniska, skoro to jest w Niemczech. Lemigi popierające PO marzą o gnębieniu Polski i zniszczeniu polskiej gospodarki i chwalą się tym tu na Tak jak napisał jeden z fanów PO. PIS to nie Polska. Polska wedle PO to kraj bez przemysłu z głównymi miejscami pracy w marketach i stacji paliw. Po co w Polsce kopalnie, stocznie, lotniska, skoro to jest w Niemczech. Lemigi popierające PO marzą o gnębieniu Polski i zniszczeniu polskiej gospodarki i chwalą się tym tu na forum. Pracujesz w Polsce zarabiasz 3- 4 tys. netto. Poczekaj PO wróci do władzy i nie będzie tu pracy tylko na szparagach w Niemczech. Tego chce PO i mam nadzieję, że media podkreślą to przed wyborami by Polacy o tym nie zapomnieli.
grzegorzkubik
Gra jest o usunięcie PIS-u i zastąpienie go KO. Jest jeden problem z którego KE nie zdaje sobie sprawy jak widać. Tusk nie ma poparcia i nie stał się motorniczym wzrostu dla swej koalicji a Polacy uwielbiają się buntować i te wszelkie kary nakładane przez KE czy TSUE pomagają PIS-owi. No i dobrze. Nie przeszkadzajmy bogatym Gra jest o usunięcie PIS-u i zastąpienie go KO. Jest jeden problem z którego KE nie zdaje sobie sprawy jak widać. Tusk nie ma poparcia i nie stał się motorniczym wzrostu dla swej koalicji a Polacy uwielbiają się buntować i te wszelkie kary nakładane przez KE czy TSUE pomagają PIS-owi. No i dobrze. Nie przeszkadzajmy bogatym państwom UE żyć w błędzie ale też nie płaćmy rządnych kar i jak powiedział pan Winnicki z Konfederacji po prostu olejmy te kary. KE ciągle nie kuma, że tak jak oni chcą nie wygrywa się wyborów i działa to w przeciwnym kierunku. Dziś PIS ma 40% jutro będzie 45. Dzięki TSUE, KE i dzięki naszej cudownej opozycji. Nie przerywajmy tego procederu.
mmmmooooo
Widać, że bardzo im zależy abyśmy wyszli z Unii. Większość przemysłu już mają w swoich rękach. Mieszkań nie uda im się ugryźć więc można wypchnąć Polskę z Unii. Ciekawe jak to będzie wyglądało. Zamknięcie niemieckich zakładów w Polsce to pyknięcie palcem. Czy zabiorą, czy zniszczą maszyny czy jakoś inaczej Widać, że bardzo im zależy abyśmy wyszli z Unii. Większość przemysłu już mają w swoich rękach. Mieszkań nie uda im się ugryźć więc można wypchnąć Polskę z Unii. Ciekawe jak to będzie wyglądało. Zamknięcie niemieckich zakładów w Polsce to pyknięcie palcem. Czy zabiorą, czy zniszczą maszyny czy jakoś inaczej to rozwiążą? W każdym razie po 30 latach kapitalizmu. Znowu będziemy jako naród zaczynali od zera i teraz to już naprawdę od prawdziwego zera. Będzie dużo gorzej niż na początku lat 90-tych bo wtedy Balcerowicz miał co sprzedawać. Teraz została nam tylko siła robocza. Oj będzie kiepsko. Może kiedyś w końcu prawdziwi Polacy ruszą tyłek i zaczną działać. Teraz patrzą na wszystko z boku licząc na nagrodę w niebie. Nie tak wygląda prawdziwy świat. Ludzie obudźcie się w końcu...
1a2b
Już niedługo w unii zmieni się klimat i z tych lewackich pasożytów polecą drzazgi.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
talmud
zastanawiające czy ktoś jest taki głupi czy po prostu komunistyczny trol - cały ten popis to jedna wielka targowica tylko służą innym mocodawcom - w kraju nie ma partii która reprezentuje Polskę & Polaków
demeryt_69
Dokładnie - od 30 lat rządzą syjoniści :)

jaho31
chopaki z EU/TSUE dajcie spokój, chopaki dajcie spokój
noż k... tak PIS nabijecie punktów, że ja nie mogę
chopaki dajcie spokój, no takie młode lewaki a tak pierd..olą
chopaki dajcie spokój
langdon25
Do wszystkich ciemnych pisuarów :

KE nie walczy z Polską, Polakami !

KE walczy z pisem, z całym złem które codziennie ludzie pis wyrządzają Polsce, Polakom!

Pis to nie Polska, Polska to nie pis !!!

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki