Jakie PKD dla importu i eksportu mięsa?

Chciałem dodać do swojej działalności usługę związaną z eksportem i importem spożywczym, głównie chodzi o mięso. Chodzi o to, że chcę zakupić mięso od jednej firmy, a następnie odsprzedać je dalej na terenie UE. Jakie PKD należy dodać?

Przede wszystkim nie ma jednej klasyfikacji na tak szeroką działalność. W takim przypadku konieczne jest dopisanie kilku grup PKD. Zgodnie z opisem działalności w pytaniu, Pana firma zajmuje się „transportem drogowym”, ponieważ przewozi towary. Ponadto należy dodać do tego „przeładunek, magazynowanie i przechowywanie towarów” o ile te działania wykonuje firma. Dodatkowo dopisujemy „pozostałą sprzedaż hurtową” oraz „sprzedaż hurtową żywności, napojów i tytoniu” - z pytania wynika, że Pana firma odsprzedaje mięso (art. spożywczy) do innych firm (nie zajmuje się Pan sprzedażą detaliczną).

Podsumowując do opisu działalności należy dodać:

  • pozostała sprzedaż hurtowa (PKD 51.70)
  • sprzedaż hurtowa żywności, napojów i tytoniu (PKD 51.3) 
  • towarowy transport drogowy (PKD 60.24) 
  • przeładunek, magazynowanie i przechowywanie towarów (PKD 63.1)

Jednostki powinny być klasyfikowane w grupowaniu, które najlepiej opisuje ich działalność uwzględniając środki produkcji. Czyli, jeżeli zajmuje się Pan transportem samochodowym to należy wypisać te działalności, które będą z nim bezpośredni związane (np., magazynowanie, przeładunek, przechowywanie towarów). W miarę rozwoju firmy i poszerzania jej spektrum działania należy postępować analogicznie.

Podstawa prawna: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz.U. nr 251, poz. 1885)

Przemysław Gogojewicz, Kancelaria Usług Prawnych

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne