Ile kosztuje przelew z karty kredytowej?

Niektóre kart kredytowe pozwalają zlecać przelewy ze środków dostępnych w ramach limitu kredytowego. Taka operacja do najtańszych jednak nie należy. Bankier.pl sprawdził, z której karty kredytowej zlecenie przelewu będzie najtańsze.

”przelew
Image licensed by Ingram Image


Przelew z rachunku karty kredytowej na konto osobiste w niektórych bankach traktowany jest jak transakcja bezgotówkowa, w innych zaś jak gotówkowa. W tym ostatnim przypadku banki od razu naliczają odsetki od przelewanej kwoty. Dodatkowo za przelew z rachunku karty kredytowej banki pobierają prowizję ustalaną procentowo lub kwotowo. Tylko w niektórych przypadkach zlecenie przelewu nie jest obciążane prowizją - nie oznacza to jednak, że pożyczka jest darmowa.

Najtańszy przelew z rachunku karty kredytowej w INVEST-Banku i ING Banku Śląskim


Bankier.pl sprawdził, w którym banku zlecenie przelewu z karty kredytowej (Classic, Silver i Gold) będzie najtańsze. Założyliśmy, że klient musi awaryjnie wykonać przelew na kwotę 500 zł dla kart Classic i Silver lub 1000 zł dla kart Gold. Przelew następuje na początku okresu rozliczeniowego na rachunek innej osoby fizycznej. Przelew zostanie spłacony po trzydziestu dniach, czyli w okresie bezodsetkowym. W przypadku banków traktujących przelew jak transakcję gotówkową klient – poza prowizją – będzie musiał zapłacić odsetki za 30 dni korzystania z kredytu.

Tab. 1. Koszty przelewu ze standardowych i srebrnych kart kredytowych
BANK Nazwa karty Classic i Silver Typ transakcji i oproc. Prowizja za przelew z karty kredytowej Koszt przelewu 500 zł spłaconego po 30 dniach
INVEST-Bank MasterCard Classic gotówkowa, 20% 0 zł 8,33 zł
ING Bank Śląski Visa, MasterCard gotówkowa, 21% 0 zł (1) 8,75 zł
Toyota Bank Toyota Black Pearl, Toyota Ice Rose gotówkowa, 21,25% 0 zł 8,85 zł
Raiffeisen Bank Visa Classic bezgotówkowa 2%, min. 5 zł 10,00 zł
Meritum Bank Visa Classic bezgotówkowa 2%, min. 2 zł 10,00 zł
Dane: banki, Bankier.pl. Stan na 5-15.06.2012 r.
Kliknij, aby zobaczyć całe zestawienie


Przy powyższych założeniach przelew z rachunku karty kredytowej najtaniej wykonamy w INVEST-Banku i ING Banku Śląskim – zarówno w segmencie kart Classic i Silver, jak i Gold. Oba banki traktują operację przelewu jako transakcję gotówkową i naliczają odsetki, ale nie pobierają prowizji. INVEST-Bank oferuje identyczne warunki dla prezentowanych kart (20%; oprocentowanie może być obniżone do 19% po wykupieniu ubezpieczenia), natomiast ING Bank Śląski różnicuje oprocentowanie transakcji gotówkowych dla kart standardowych (21%) i złotych (19%).

O ile prowizja za przelew dla dowolnego typu kart kredytowych oferowanych w jednym banku jest identyczna, o tyle oprocentowanie transakcji gotówkowych jest inne. Zazwyczaj złote karty kredytowe charakteryzują się niższymi stawkami oprocentowania niż karty klasyczne i srebrne. Należy jednak pamiętać, że – pomimo dodatkowych funkcjonalności – koszt użytkowania złotej karty kredytowej jest znacznie wyższy niż standardowej.

Tab. 2. Koszty przelewu ze złotych kart kredytowych
BANK Nazwa karty GOLD Typ transakcji i oproc. Prowizja za przelew z karty kredytowej Koszt przelewu 1000 zł spłaconego po 30 dniach
ING Bank Śląski Visa Gold gotówkowa, 19% 0 zł (1) 15,83 zł
INVEST-Bank MasterCard Gold gotówkowa, 20% 0 zł 16,67 zł
Toyota Bank Toyota Double Gold gotówkowa, 21,25% 0 zł 17,71 zł
Bank BPH AutoPlus MasterCard, Bonus MasterCard, Komfort MasterCard gotówkowa, 23,75% 0 zł (2) 19,79 zł
DnB NORD Visa Gold bezgotówkowa 2%, min. 5 zł 20,00 zł
Dane: banki, Bankier.pl. Stan na 5-15.06.2012 r.
Kliknij, aby zobaczyć całe zestawienie


Różne oblicza przelewów z karty kredytowej


Niektóre banki w dwojaki sposób traktują przelewy z rachunku karty kredytowej. W zależności od kanału, jakim został zlecony, może być uznany za transakcję bezgotówkową lub gotówkową, może także być naliczona inna prowizja. Na przykład Citi Handlowy za transakcję gotówkową uznaje przelew na dowolny cel konsumpcyjny. Natomiast za bezgotówkową - zapłatę rachunków, opłaty za szkołę czy polisy.

W przypadku Karty Sygma Banku przelew realizowany przez system transakcyjny online będzie traktowany jako transakcja bezgotówkowa, a realizowany przez infolinię jako transakcja gotówkowa. W Banku BPH przelew zlecony przez internet jest bezpłatny, a przez infolinię kosztuje już 8 zł. W Credit Agricole unikniemy prowizji za przelewy, jeżeli są one wykonywane do odbiorców zdefiniowanych w ramach opcji Twoje Rachunki. Z kolei w mBanku i MultiBanku skorzystamy z bezpłatnego szybkiego przelewu (tzw. mTransfer), co bywa dobrym rozwiązaniem podczas zakupów w sklepach internetowych.

Karty kredytowe stworzono z myślą o płatnościach bezgotówkowych, więc przelew z rachunku powinien być traktowany jako rozwiązanie awaryjne. Jeżeli jednak nieregularnie otrzymujemy wynagrodzenie, a mamy kredyt, korzystniejsze będzie dokonanie przelewu z karty aniżeli opóźnienie w spłacie rat.

Zuzanna Brud
Bankier.pl
Zuzanna_Brud

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~ostr

gdy przelew jest traktowany jako transakcja bezgotowkowa nie ma sensu splacac go po 30 dniach. jesli zestawi sie koszty przelewow bezgotowkowymi z gotowkowymi splacanymi po okolo 50 dniach to w czolowce nie bylyby juz Invest Bank i ING...

! Odpowiedz
0 1 ~ja

w innych bankach jest tak samo. W Millenium dostałem papiery do wykreślenia już po 4 miesiącach od spłaty, ale przez ostatni tydzień codziennie odwiedzałem oddział i rozmawiałem z kierownikiem jak wygląda sytuacja zwolnienia mojej hipoteki. chyba miał mnie już dość... :)

! Odpowiedz
0 0 ~Mason

I tak masz dużo szczęscia, że zajęło to tylko 8 miesięcy

! Odpowiedz
0 0 ~no-bo=mo

Raiffeisen: proponuję uważać na ten "bank". Ze zgodą na wykreślenie hipoteki czekałem by łaskawie przygotowali 8 MIESIĘCY. I nic im nie można zrobić.

!