Hipoteczny boom trwa w najlepsze

analityk Bankier.pl

W marcu o kredyt hipoteczny zawnioskowało 45 tys. osób, wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To o 8,8 proc. więcej niż rok wcześniej. O tym, że mieszkaniowa hossa na razie się nie kończy, świadczy także ponad 20-procentowy wzrost wartości finansowania w aplikacjach złożonych w bankach.

Obserwatorzy rynku mieszkaniowego wypatrują sygnałów końca boomu. W grudniu 2018 r. wydawało się, że pojawił się pierwszy zwiastun ochłodzenia kredytowej koniunktury. Biuro Informacji Kredytowej poinformowało wówczas, że kredytodawcy przesłali do BIK zapytania opiewające na kwotę o niemal jedną czwartą niższą niż rok wcześniej.

(YAY Foto)

Dane napływające z rynku w pierwszych miesiącach 2019 r. okazały się jednak bardzo dobre, a najnowszym potwierdzeniem kontynuacji trendu jest marcowy odczyt BIK Indeks – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Wyniósł on +26,7 proc., co oznacza, że banki i SKOK-i w marcu w przeliczeniu na dzień roboczy, przesłały do BIK zapytania o kredyty hipoteczne na kwotę wyższą o 26,7 proc. niż w marcu 2018 r.

W marcu 2019 r. wnioski o kredyty mieszkaniowe złożyło 45 tys. osób. Oznacza to wzrost rok do roku o 8,8 proc. Średnia kwota wnioskowanego kredytu wyniosła 271 tys. zł i była wyższa o 11,1 proc. niż rok wcześniej.

Podobnie jak w lutym, wzrost indeksu BIK napędzany był dwoma „silnikami”. Z jednej strony przybyło zainteresowanym zaciągnięciem zobowiązania, z drugiej – zwiększyła się kwota finansowania, o jaką wnioskują potencjalni kredytobiorcy.

- Wysokie odczyty Indeksu za luty i marzec znajdą odzwierciedlenie w wartości sprzedaży kredytów w marcu i kwietniu, bowiem kredyt mieszkaniowy uruchamiany jest ok. 1 do 2 miesięcy od złożenia wniosku kredytowego (zapytania do BIK) – komentuje odczyt Waldemar Rogowski, Główny Analityk Biura Informacji Kredytowej.

Biuro Informacji Kredytowej monitoruje dane o zapytaniach spływających z banków i na tej podstawie przygotowuje BIK Indeks Popytu na Kredyty Mieszkaniowe. Klienci wnioskujący o finansowanie hipoteczne sprawdzani są przez banki w BIK-u, a biuro otrzymuje m.in. dane dotyczące wysokości potencjalnego zobowiązania. Do obliczenia indeksu brane są kredyty o kwotach poniżej 1 mln zł i z wyłączeniem wielu zapytań o tego samego klienta w ciągu kolejnych 90 dni (co pozwala wykluczyć efekt wynikający z częstej praktyki starania się o finansowanie w kilku bankach jednocześnie).

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 19 rekin1986

Trzeba sobie zadać pytania bardzo banalne

Ile wpływa zapytań o kredyt hipoteczny zapytać to jedno a dostać to drugie

Ile z tych wniosków dostaje pozytywną decyzję

Jaka jest kwota wnioskowanych kredytów jest różnica między kredytem na 150 a 500 tys

Jaki współczynnik stanowią kredyty na współczynnik LTV powyżej 75 procent

Jakie są okresy spłat kredytów czyli na ile lat są zaciągane

Jaki jest współczynnik kredytów branych przez singli do kredytów branych przez pary na parę zdolność kredytowa liczy się podwójnie

Nie jest sztuką nabrać kredytów a przy zmianie stóp procentowych obudzić się z ręką w nocniku i z palcem w d.. i płakać , że koszt spłaty kredytu jest wyższy niż wartość nieruchomości z dnia zakupu

Obawiam się , że nadejdzie dzień gdzie ilość powystawianych nieruchomości przez komorników będzie wyższa niż nowo oddanych plus z wolnej ręki wtedy kaplica

Będzie to samo co w USA Irlandii czy w Hiszpanii i Portugalii i zjazd o 50 procent

Nie ma bata nikt przy zdrowych zmysłach nie przepłaci nieruchomości koszty budowy x 2 plus kredyt też x 2 czyli nieruchomość cena x 4 z dnia oddania do użytku

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 hfjdj

Za wszystkie produkty przeplacaja ludzie kilkakrotnie razy koszt produkcji i zyja. Najbardziej za ubrania. Koszt wyprodukowania belw szmaty 10zl a oni potrafia placic za to po 99zl i zyja.

! Odpowiedz
2 8 rekin1986 odpowiada hfjdj

Porównanie ciuchów do nieruchomości za kilkaset tys nieważne w jakiej walucie to hipokryzja level hard nieruchomości to kupuje się 1 lub 2 razy w życiu a ciuchy znacznie częściej

! Odpowiedz
4 34 eireirlpol

Cóż napiszmy trochę prawdy o le komentarz nie zostanie bezczelnie skasowany. Pytać to się ludzie mogą, ja na ten przykład chodzę i się pytam o cenę żywca u rolnika, to jak pojawię się u kilku to ja jest ruch czy go nie ma. Dobra bez żartów. W tamtym miesiącu artykuł miał podobną wymowę wzrosła liczba zapytań po czym okazał się, że spadała liczba kredytów. Tych udzielonych.
A może dla odmiany zaczekamy na ogłoszenie wyników sprzedażny deweloperów giełdowych. Bo taki Dom Development jest r/r na minusie 71% za pierwszą Q. Co łatwo można sprawdzić zanim zarzuci mi się kłamstwo. Ja wiem, że oni się tłumaczą opóźnieniami w inwestycjach, decyzjami administracyjnymi i mniejszą ofertą, zatem z niecierpliwością czekam na ogłoszenie wynków reszty. Wtedy zobaczymy trend.
Sokoro bierzemy pod uwagę tzapytania o kredyt, to może pobazujmy na moich doświadczeniach. W 2005 roku dostałem wizę do Stanów na rok, później mi ja przedłużyli na kolejny. To wcale nie takie trudne. Za trzecim razem nawet się nie starałem, wyjechałem, rynek nieruchomości się załamał. Dwa miesiące spędziłem w Polsce i wyjechałem do Irladii. W 2008 wróciłem do PL. rynek nieruchomości się załamał na Zielonej wyspie. Wyjechałem z Pl w 2009 do Australii. Rynek nieruchomości w PL spuścił powietrze. W 2018 roku na początku kwietnia wróciłem do PL. Rynek nieruchomości z Australii się załamał. I teraz uwaga najważniejsze wyjechałem do Niemiec w listopadzie 2018 roku. Myślcie że rynek nieruchomości się załamie w Polsce? A się boję inwestować ciężko zarobione pieniądze gdziekolwiek, a chciałem swój kąt znaleźć, bo jak mi się znowu rynek załamie to co ja mam przepłacać? Doradźcie. Proszę kupić czy czekać?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 9 hfjdj

Pewne grupa ludzi za wszelka cene chce sie klocic czy boom jest czy go nie ma. Naturalnym jest przejsxie obok tego obojetnie. Ale z jakiegos powodu to wzbudza takie wielkie emocje ze pewna grupa ludzi az sie kloci i awanturuje nazywajac jednych klamcami a sami siebie piesniarzami prawdy. No i napisales prawde ze boomu nie ma tylko marazm no i co z tego? Ktos napisal ze boom bo tak uwaza. Inmy uwaza ze pogoda jest ladna a inny ze brzydka i sie z tego powodu nie awanturuja. Mnie.wszystko jedno czy ktos pisze czy jest boom czy ze go nie ma. Nie mozna mu pozwolic pisac wedle jego wlqsnego mniememania bo budzi sie polaczkowatosc i trzeba od klamcy zwyzywac?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 begze

IMO za ciezko zarobione pieniadze kup zloto i srebro i poczekaj pare lat. Nieruchy sa mocno przewartosciowane, poza tym kataster sie szykuje. Ale to tylko moja opinia.

! Odpowiedz
0 2 hfjdj odpowiada begze

A za lekko zarobione co kupic? Ktos w ogole ciezko pracyje zeby sobie kawalek metalu kupic?

! Odpowiedz
2 33 anna_domagalczyk

Kwartał za nami a jakoś cicho o sprzedaży. Tylko indeksy, ceny życzeniowe - przepraszam, ofertowe, a jak raz był raport NBP pokazujący róznicę między ceną ofertową i transakcyjną, to rozjazd w Warszawie dochodził do 25%. Ciężko jest dogrzebać się do danych bazowych, bo wzrost mdm może wynikać przecież na przykład z niskiej bazy. Widać jakieś mocne opory przed opublikowaniem najprostszych danych ilościowych o sprzedaży w pierwszych miesiącach. Przecież jeżeli tak rosną wszystkie możliwe indeksy, to sprzedaż tylko powinna potwierdzić tę ogłaszaną hossę. Były już jakieś raporty ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 hfjdj

Co to znaczy ze dochodzil?

! Odpowiedz
1 2 hfjdj

Czy ktos wie co ta pani miala na mysli piszac ze dochodzil do 25%?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIBOR 6M 0,0000 1,7900%
2019-10-22
WIBOR 3M 0,0000 1,7100%
2019-10-22
LIBOR 3M CHF 0,0000 -0,7776%
2019-10-16
EURIBOR 3M -0,0010 -0,4080%
2019-10-21