REKLAMA

„Handelsblatt”: Polska ma duże szanse na miliardy z Brukseli

2021-12-08 17:58
publikacja
2021-12-08 17:58
„Handelsblatt”: Polska ma duże szanse na miliardy z Brukseli
„Handelsblatt”: Polska ma duże szanse na miliardy z Brukseli
fot. Krystian Maj / / Kancelaria Premiera RP

Polska ma duże szanse na pieniądze z Brukseli, wkrótce może otrzymać nawet 4,68 mld euro – dowiaduje się dziennik „Handelsblatt”.

„Ursula von der Leyen obiecała Polakom, że wkrótce otrzymają pierwsze wypłaty z Funduszu Odbudowy, które są w Warszawie wyczekiwane z niecierpliwością” – wyjaśnia dziennik i podkreśla, że chodzi o łączną kwotę 36 miliardów euro. „Gospodarcze znaczenie Funduszu Odbudowy w żadnym innym kraju UE nie jest tak duże, jak w Polsce”.

Polska cały czas apeluje o pomoc w uszczelnieniu granicy z Białorusią, w innym wypadku uchodźcy podążaliby tą drogą do Niemiec. „W interesie KE jest również dopilnowanie, aby nie powstał tam żaden nowy szlak migracyjny” - zaznacza „Handelsblatt” i dodaje, że wypłata środków z Funduszu Odbudowy „mogłaby zmotywować Polskę do kontynuacji misji na granicy samodzielnie i na własny koszt, bez zbytniego angażowania UE”. KE bowiem wciąż oficjalnie wypowiada się przeciwko finansowaniu fizycznych ogrodzeń na granicy.

Ile Polska dostała, a ile wpłaciła do Unii Europejskiej? Tłumaczymy

Polska otrzymała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Same transfery z unijnego budżetu nie są jednak najważniejszą ekonomiczną korzyścią płynącą z członkostwa w UE.

„Nadszedł zatem dobry moment, aby przekazać rządowi polskiemu pierwszą transzę 4,68 mld euro, do której jest on co do zasady uprawniony” – pisze „Handelsblatt”. Zanim jednak pieniądze popłyną z Brukseli, Komisja oczekiwałaby zapewnienia, że Polska „najpierw naprawi coś w swoim systemie sądownictwa”. Zgodnie z niedawną decyzją ETS „na Polskę nałożono grzywnę w wysokości miliona euro dziennie, której Polska nie płaci”, przypomina gazeta.

Zdaniem „Handelsblatt”, „wielu spośród eurodeputowanych mogłoby uznać w tej sytuacji wypłatę Polsce środków z Funduszu Odbudowy za prowokację”. Część krajów członkowskich może być za wstrzymaniem pieniędzy z tego funduszu, jednak „przeważająca cześć raczej nie jest zainteresowana sporem” – podkreśla „Handelsblatt”.

KE, aby wypłacić fundusze Polsce, potrzebowałaby jakiegoś ustępstwa ze strony polskiego rządu w kwestii zmian w sądownictwie. Poza tym KE mogłaby zaznaczyć, że „początkowo wypłacona będzie tylko pierwsza transza, której zwrotu będzie można zażądać, jeśli warunki nie zostaną spełnione” – zauważa dziennik.

Marzena Szulc (PAP)

mszu/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki