REKLAMA

Ile Polska dostała, a ile wpłaciła do Unii Europejskiej? Tłumaczymy

Michał Żuławiński2020-11-27 11:30analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-27 11:30
fot. danielo / Shutterstock

Polska otrzymała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Same transfery z unijnego budżetu nie są jednak najważniejszą ekonomiczną korzyścią płynącą z członkostwa w UE.

Temat transferów finansowych z UE do Polski w zestawieniu ze składkami członkowskimi płaconymi przez nasz kraj co jakiś czas rozgrzewa opinię publiczną. Tak jest i teraz, kiedy ważą się losy unijnego budżetu, który zawetować chcą Polska i Węgry. Gorącej dyskusji przyda się garść faktów.

Dane Ministerstwa Finansów nie pozostawiają wątpliwości – od maja od 2004 r. Polska pozyskała z Unii Europejskiej znacznie więcej środków, niż do niej wpłaciła. Do września 2020 r. w ramach rozmaitych programów z unijnej kasy trafiło do Polski łącznie 188 845 090 936 euro. Z tych blisko 190 mld euro (które były przeliczane na złote po różnym kursie) największą część stanowią środki z polityki spójności (121 462 430 787) oraz na wspólną politykę rolną (61 209 955 416).

Z kolei z Polski do UE od maja 2004 r. do września 2020 r. popłynęło 60 905 996 657 euro (z podstawowej składki obliczanej na podstawie dochodu narodowego brutto oraz części ceł i podatków). Ostatnią pozycję w bilansie stanowią zwroty środków do budżetu UE, jednak ich waga jest śladowa (170 667 754 euro).

Kliknij, aby powiększyć

Zestawiając powyższe wartości, należy stwierdzić, że od momentu wejścia do UE saldo rozliczeń Polski z Unią Europejską jest dla naszego kraju mocno dodatnie i wynosi 127 769 609 365 euro.

Rynek przede wszystkim

Fundusze unijne to jednak tylko część korzyści, które Polska gospodarka osiąga w związku z naszym członkostwem. Dzięki traktatowym czterem swobodom - przepływu osób, kapitału, towarów i usług (mniejsza w tym momencie o to, czy zawsze właściwie przestrzeganych – patrz dyrektywa o pracownikach delegowanych) polscy przedsiębiorcy mają dostęp do wspólnego rynku, obejmującego ponad pół miliarda ludzi (poza UE również Wielka Brytania, Szwajcaria, Norwegia, Lichtenstein i Islandia).

Jak przytacza Forum Obywatelskiego Rozwoju, podczas gdy średnia wartość transferów netto z budżetu UE do Polski w latach 2004-20 wynosiła 7,7 mld euro rocznie, to już korzyści płynące z udziału naszego kraju we wspólnym rynku przekraczały 40 mld euro rocznie.

Zależność ta działa także w drugą stronę - dzięki unijnym swobodom, firmy ze wspólnego obszaru gospodarczego mają dostęp do polskiego rynku. Ponadto, członkostwo w UE jest też istotne dla zagranicznych inwestorów lokujących w Polsce kapitał i tworzących miejsca pracy. Trudno podejrzewać, aby np. zlokalizowane w zachodniej Polsce fabryki powstawały bez możliwości sprawnego i szybkiego przewiezienia towarów do Niemiec, jednej z największych gospodarczych potęg na świecie. Rzecz jasna rolę odgrywają także niskie koszty pracy w naszym kraju, jednak nie brak raportów wskazujących, że wynagrodzenia w działających w Polsce firmach są wyższe od oferowanych przez podmioty krajowe (wg Sedlak&Sedlak w 2019 r. było to to odpowiednio 6000 zł i 4300 zł brutto).

Rzecz jasna dla pełnego obrazu należałoby przedstawić zestawienie potencjalnych korzyści, które miałaby Polska poza Unią Europejską. Przykłady tej argumentacji (brak składek, swoboda w ustalaniu ceł i regulacji, możliwość negocjowania własnych porozumień handlowych etc.) obserwowaliśmy i wciąż obserwujemy w przypadku Wielkiej Brytanii. Póki co pełnego raportu na temat kosztów i korzyści dla polskiej gospodarki związanych z opuszczeniem UE jeszcze nikt nie napisał.

Dyskusja o opuszczeniu UE często wykracza poza kwestie gospodarcze (obejmując zagadnienia czysto polityczne lub światopoglądowe), co utrudnia analizę potencjalnych kosztów i korzyści. Podobnie było w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy najpierw debatowano w Polsce na temat samego wejścia do UE, a następnie o wejściu do strefy euro. Jak pokazał czas, jedną z tych debat ostatecznie "wygrali" zwolennicy integracji (o czym zadecydowało referendum), druga zakończyła się pomyślnie dla przeciwników integracji (w czym pomógł poprzedni kryzys finansowy).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (155)

dodaj komentarz
cichy380
Nie znoszę mydlenia oczu pt. "pieniądze z UE". Niemcy to najsilniejsza gospodarka w UE, jednocześnie kraj, który odnosi największe korzyści z członkostwa. Dlaczego? Przecież w przeciwieństwie do nas, Niemcy "dopłacają". Dlatego, że ich głos jest kilkukrotnie silniejszy od naszego w UE. Wpłacają Nie znoszę mydlenia oczu pt. "pieniądze z UE". Niemcy to najsilniejsza gospodarka w UE, jednocześnie kraj, który odnosi największe korzyści z członkostwa. Dlaczego? Przecież w przeciwieństwie do nas, Niemcy "dopłacają". Dlatego, że ich głos jest kilkukrotnie silniejszy od naszego w UE. Wpłacają pieniądze i mają za to więcej do powiedzenia. W ten sposób przepaść między nimi a Polską wciąż się powiększa. Nie powinniśmy walczyć o większe dotacje tylko o większą decyzyjność.

A jeżeli chcemy porównywać jakieś liczby na przestrzeni lat to porównujmy procent średniej pensji Polaka i Niemca. Czy ta różnica maleje?
demeryt_69
Znaczit Polska dopłaca do tego interesu?
prs
70mld euro zyskow wyplacanych co roku zagranicznym firmom operujacym z tytulu "przystapienia" Polski do kolchozu w artykule zostalo pominiete..
To juz sie "nie liczy"..
demeryt_69
Tylko €70 mld? Ja słyszałem, że aż 700 :)
lightning_network
"W rzeczywistości pieniądze, które kraje zachodnie przekazały Europie Wschodniej za pośrednictwem unijnego budżetu bledną przy zyskach, jakie zachodnim korporacjom przyniosły inwestycje na wschodzie."

https://wiadomosci.onet.pl/politico/kraje-zachodniej-europy-ukrywaja-jak-wielkie-maja-zyski-ze-wspierania-
"W rzeczywistości pieniądze, które kraje zachodnie przekazały Europie Wschodniej za pośrednictwem unijnego budżetu bledną przy zyskach, jakie zachodnim korporacjom przyniosły inwestycje na wschodzie."

https://wiadomosci.onet.pl/politico/kraje-zachodniej-europy-ukrywaja-jak-wielkie-maja-zyski-ze-wspierania-krajow-na/sedw6z6
demeryt_69
Aj-waj, to niekoszernie!
pstrzezek
Widzę że centrala znowu odpaliła @marszałek2020 tak jak to zazwyczaj bywa przy obciachu w wykonaniu naszego rządu. A @meryt? Ten to odpala się sam ;) Stąd ksywka "odpał"
open_mind
A co mi tam, wkleję i tu: Tak napisze abyście nie byli zaskoczeni. Otóż w planie Sorosa agendy jest planowana dalsza destrukcja i destabilizacja Europy i planowany masowy najazd nachodzców z Etiopia–Somalia na Europe. Dzieją się tam dantejskie sceny zaaranżowane przez – no przecież nie przez Sorosa agendy? Następnie A co mi tam, wkleję i tu: Tak napisze abyście nie byli zaskoczeni. Otóż w planie Sorosa agendy jest planowana dalsza destrukcja i destabilizacja Europy i planowany masowy najazd nachodzców z Etiopia–Somalia na Europe. Dzieją się tam dantejskie sceny zaaranżowane przez – no przecież nie przez Sorosa agendy? Następnie będzie ponowny atak nachodzców a południową granicę USA. Myślę że demokraci już pieką chleb i gromadzą zapasy soli na serdeczne powitanie przybyszów z centralnej i południowej Ameryki.
open_mind
A czy ty już spełniłeś swój korporacyjny obowiązek i brałeś udział w galeriowym szale zakupów kolejnego niepotrzebnego badziewia z cyklu (kup i wyrzuć) i tym samum pompując PKB?
piterro1980
Dzięki Bogu nie mam takich zachcianek. Raz w życiu napisałeś coś mądrego dlatego dałem ci łapkę w górę. Też po raz pierwszy na tym forum. Pozdrawiam :)

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki