REKLAMA

Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2022 r.

2022-08-18 15:08
publikacja
2022-08-18 15:08
Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2022 r.
Goldman Sachs obniżył prognozę wzrostu PKB dla Polski w 2022 r.
fot. Brendan McDermid / / Reuters

Wzrost gospodarczy Polski w 2022 r. będzie mniejszy i wyniesie 3,9 proc. - przewidują analitycy banku Goldman Sachs. Według poprzedniej prognozy roczny wzrost miał wynieść 5,9 proc.

Z opublikowanego w środę szacunku flash GUS wynika, że produkt krajowy brutto w drugim kwartale br. wzrósł o 5,3 proc. rdr wobec wzrostu o 8,5 proc. rdr w pierwszym kwartale 2022 r. W ujęciu kwartał do kwartału PKB spadł o 2,3 proc. To "znacznie poniżej" prognoz Goldman Sachs i konsensu, które wynosiły odpowiednio 0,2 i -0,6 proc. kw/kw - odnotowali analitycy.

Po publikacji danych przez urzędy statystyczne krajów CEE-4 (Polska, Węgry, Rumunia i Czechy) Goldman Sachs zrewidował swoje projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego w bieżącym roku. "W wyniku danych za II kwartał, nasze prognozy rocznego wzrostu w 2022 r. wzrosły do +6,0 proc. dla Węgier (poprzednio: +5,4 proc.), +7,1 proc. Rumunii (poprzednio: +5,7 proc.) i spadły do +3,9 proc. dla Polski (poprzednio: +5,9 proc.)" - poinformowali analitycy.

"W przyszłości spodziewamy się, że zaostrzenie globalnych warunków finansowych i spowolnienie popytu zewnętrznego będą miały wpływ na aktywność w drugiej połowie roku. Zanikające wsparcie ze strony normalizacji po pandemii powinno również działać jako czynnik moderujący wzrost w regionie CEE w pozostałej części roku" - prognozują analitycy Goldman Sachs.

"Zanikające wsparcie związane z normalizacją po pandemii również prawdopodobnie przyczyni się do umiarkowanego wzrostu w regionie CEE" - dodali.

Goldman Sachs zastrzegł, że "szacunki flash dla Polski (...) zawierają jedynie dane dotyczące wzrostu PKB w ujęciu nominalnym". Przypomniano, że dane dotyczące wydatków w ramach szacunków PKB zostaną opublikowane 31 sierpnia. (PAP)

autorka: Ewa Nehring

neh/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Przekonaj się, dlaczego warto wziąć kredyt gotówkowy w mBanku (RRSO 20,53%)

Komentarze (6)

dodaj komentarz
nie_strajkuje
Rekordowo duże zatrudnienie rzędu 17 mln i najniższe bezrobocie rzędu 4,9%.

Jak jest praca i co miesiąc na konto wpływają pieniążki to damy radę.
Trzymaj tak dalej POLSKO !
300_pala
Buahahajah… 40 mln ludzi z czego pracuje mniej niż połowa… sukces
nie_strajkuje
Goldman Sachs przewidział wojnę wywołaną przez Rosjan ???
I to, że zachowamy się jako Polska zupełnie inaczej jak w 2014r czyli, że staniemy po stronie Ukrainy a nie Rosjan i Niemców ????
trolley
Staniecie po stronie Ukrainy a nie Niemiec??? No wyborny wybór milordzie! Wybrać ukraiński oligarchiczny i skorumpowany bantustan zamiast naszego strategicznego partnera biznesowego który zapewnia nam pełno miejsc pracy w Polsce XD. Komu ty chcesz taką ciemnotę wciskać???
300_pala odpowiada trolley
Jak to komu… Ciemnocie
aszkenazyjski odpowiada trolley
Ukraina kosztuje, ukrainizacji postępuje, lud powoli mądrzeje ale chyba ciut
za późno.

Jak komik otumanil zachód przy pomocy agencji pr.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki