REKLAMA

Fuzja Orlenu i Energi - zamach na lokalną gospodarkę?

2019-12-09 14:45
publikacja
2019-12-09 14:45

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, europoseł Janusz Lewandowski, poseł KO Tadeusz Aziewicz oraz marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk są przeciwni przejęciu Energi przez PKN Orlen. To zamach na lokalną gospodarkę - oświadczyli na konferencji przed siedzibą Energi w Gdańsku. Politycy PO sieją panikę - odpowiada pomorski poseł PiS Kacper Płażyński.

/ FORUM

Dulkiewicz, Lewandowski, Aziewicz oraz Struk na poniedziałkowej konferencji prasowej przed siedzibą Energi w Gdańsku wyrazili swoje zaniepokojenie w związku z prawdopodobnym przejęciem spółki przez koncern paliwowy PKN Orlen. Prezesi obu spółek zapewniali w piątek, że w fuzji widzą szansę na rozwój Pomorza.

Według Lewandowskiego "PiS zachowuje się na Pomorzu jak kolonizator na obcym terytorium". "Zawłaszcza nasze aktywa gospodarcze, zawłaszcza instytucje i symbole Solidarności, bo jest to region niepokorny" - podkreślił europoseł.

Lewandowski odniósł się również to sprawy fuzji Lotosu i Orlenu. Jego zdaniem nie wpłynie to na umocnienie obu firm na rynku. "Nie powstanie z tego żaden champion europejski, tylko zwyczajny monopol krajowy" - zaznaczył polityk. Jak ocenił, będzie to szkodliwe zarówno dla klientów koncernów, jak i dla Pomorza oraz gospodarki krajowej. "Partii rządzącej zależy na łączeniu spółek skarbu państwa po to, by móc nimi zarządzać centralnie z Warszawy" - podkreślił.Aziewicza uważa, że kupno akcji Energi przez Orlen jest próbą załatania dziury budżetowej, kosztem jednej z największych spółek w regionie. "Jest to kolejny po Lotosie zamach na fundament pomorskiej gospodarki. Jest to jakaś forma karania Pomorza, bo PiS tutaj przegrywa wybory" - ocenił poseł KO.

Zdaniem Mieczysława Struka, Prawo i Sprawiedliwość ponosi odpowiedzialność za spadające ceny akcji Grupy Energa. Jak zaznaczył, miały się do tego przyczynić zaangażowanie Energi w budowę elektrowni węglowej w Ostrołęce oraz często zmieniający się prezesi spółki. "Apelujemy o rozsądek, aby chaotyczna polityka energetyczna przestała w Polsce istnieć" - oświadczył Struk.

Dulkiewicz zauważyła, że łączenie jednej z największych spółek na Pomorzu z PKN Orlen nie wpisuje się w plan zrównoważonego rozwoju regionów, który ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Według niej próba sprzedaży akcji Energi w cenie 7 złotych jest "ograbianiem obywateli, skarbu państwa, a także samorządów". "Jest to dla nas kolejny przejaw centralizacji Polski, lekceważenia regionów i lokalności. Samorządowcy mówią temu zdecydowane nie" - podkreśliła prezydent Gdańska.

"Politycy PO sieją panikę"

Politycy PO sieją panikę; Pomorze nic nie straci na przejęciu Energi przez PKN Orlen; konsolidacje spółek energetycznych są potrzebne by liczyć się w ogólnoświatowej grze - podkreślił pomorski poseł PiS Kacper Płażyński.

Na konferencji prasowej w Sejmie Płażyński odniósł się do wypowiedzi polityków PO na temat planów wykupu akcji Grupy Energa przez PKN Orlen.

Płażyński ocenił, że politycy PO "sieją panikę". "Oni mówią, że to działanie haniebne, że coś zabierane jest Pomorzu, a tak nie jest" - przekonywał polityk. "Faktem jest to, iż polskie spółki energetyczne stoją przed bardzo dużymi wyzwaniami" - zaznaczył. Wskazał tu budowę farm wiatrowych na szelfie Morza Bałtyckiego.

"Do tego potrzebne są konsolidacje, potrzebne jest łączenie polskich spółek energetycznych, łączenie takich spółek jak Energa i Orlen, gdzie mamy do czynienia z synergią. Orlen ma koncesję, Energa ma szeroki portfel klientów, ale nie ma tak pokaźnych środków na realizację inwestycji takich, jak farmy wiatrowe na morzu" - zaznaczył poseł.

Według Płażyńskiego, połączenie spółek nie odbierze nic Pomorzu. Podkreślił, że po przejęciu Energi przez PKN Orlen spółka nadal płaciłaby podatki do gdańskiego samorządu.

"To jest ogromna szansa rozwojowa dla Gdańska, Pomorza i wielki impuls gospodarczy dla całego kraju" - podkreślił. "Takie konsolidacje przebiegają na Zachodzie od dłuższego czasu, takie są trendy. Żeby liczyć się w ogólnoświatowej grze dużych podmiotów gospodarczych i energetycznych, potrzebne są duże, narodowe championy. Taka jest strategia polskiego rządu" - zaznaczył poseł PiS.

Dodał, że jako parlamentarzysta z Gdańska cieszy się z zapowiadanego połączenia i ma nadzieję, że uda się szybko je przeprowadzić.

Polityk podał również przykład przejętej wcześniej przez PKN Orlen spółki Anwil. Wskazał, że "za sprawą tego połączenia trwa największa w historii tej spółki inwestycja, która ma się zakończyć w 2022 r. i ma o ponad 50 proc. zwiększyć zdolności wytwórcze nawozów sztucznych przez tę spółkę". Dodał też, że od czasu przejęcia spółki, wpływy włocławskiego samorządu stale rosną, powstają również nowe miejsca pracy, a w regionie więcej inwestuje się w innowacje i technologie. "To samo będzie także w Gdańsku" - stwierdził Płażyński.

"Dziwię się, iż ludzie z Pomorza, którzy powinni dobrze życzyć Gdańskowi, Pomorzu i całej Polsce, tego nie robią". Ocenił, że przejęcie Energi przez Orlen to "łączenie spółek skarbu państwa z zachowaniem odrębności kapitałowej".

PKN Orlen chce przejąć Energę

W czwartek 5 grudnia PKN Orlen wezwał do sprzedaży akcji Grupy Energa. Jak podkreslił prezes Orlenu Daniel Obajtek, planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych.

Podczas piątkowej konferencji zorganizowanej w siedzibie Energi prezesi obu spółek zapewniali, że po przejęciu przez PKN Orlen spółki Energa z siedzibą w Gdańsku pozostanie ona w regionie i pod względem podatkowym zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do lokalnego budżetu. "W przejęciu Energi widzimy duże szanse dla rozwoju Pomorza" - zapewnili.

Obajtek podkreślił, że fuzja oznacza m.in. wymierne korzyści dla jej pracowników oraz społeczności lokalnych". "Pracownicy z branży energetycznej zatrudnieni w Energa, których deficyt jest mocno odczuwalny na rynku, uzupełnią zespół specjalistów pracujących w Grupie Orlen. Zwiększą się też ich możliwości rozwojowe, dzięki zatrudnieniu w silnej, zdywersyfikowanej, międzynarodowej Grupie. Z punktu widzenia podatkowego, Grupa Energa zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do regionalnego budżetu" - zapewnił prezes Orlenu.

Zarząd Energi analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla grupy Energa - poinformowała w poniedziałek spółka, komentując wezwanie PKN Orlen do kupna jej akcji. Zgodnie z przepisami spółka przekaże swoje stanowisko najpóźniej dwa dni robocze przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów. (PAP)

Autorka: Anna Machińska, Monika Zdziera

mzd/ par/ anm/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
gerth
Jakiej ogólnoświatowej grze jak te spółki ledwo produkują na rynek polski.
To zwykłe tworzenie monopoli i państwowych czeboli, wielkich nierentownych oligopoli/monopoli ze stratą dla gospodarki i zwykłych konsumentów
leszczykowy
Niemcom nie na reke duże spółki z biednej polski, mamy przecież harować dla niemców a nie podkradać im z miski. Za PiSem nie przepadam ale PO nakradł dużo więcej i był niemieckim agentem, nic dziwnego, żę są przeciwko, hehe.
1as
To rzeczywiście prawdziwy zamach!
Na interesy gdańskiej śmietanki!
staryznajomy
Tu chodzi tylko o wyprowadzenie kasy z Orlenu do budżetu państwa ktory się nie spina. Dziwię się że Orlen nie poleciał z -30%.
To nic innego jak ingerencja Państwa w kase spółki akcyjnej. Państwowa spolka za pieniądze akcjonariuszy kupuje państwowa spółkę za ułamek jej wartości. Państwo bierze kase a....dalej
Tu chodzi tylko o wyprowadzenie kasy z Orlenu do budżetu państwa ktory się nie spina. Dziwię się że Orlen nie poleciał z -30%.
To nic innego jak ingerencja Państwa w kase spółki akcyjnej. Państwowa spolka za pieniądze akcjonariuszy kupuje państwowa spółkę za ułamek jej wartości. Państwo bierze kase a....dalej ma kontrolę nad ta spolka i obsadzanie koryt nowymi ryjkami haha
jendreka
Po zwycięstwie solidarności nastąpiła reprywaTyzacja. Dzisiaj odbywa się proces odwrotny. PiS dąży do tego co Polskę zniszczyło, pogrążyło w biedę i ogromne zadłużenie. Te hasła o multinarodowwych firmach to g warte i nigdy nie będą konkurencją dla zachodnich koncernów. Póki polityk bedzie na stołku zarządu.
kaczyslaw
Rządy PIS utwierdzają mnie w przekonaniu że nie warto trzymać złotówek nawet na lokacie bo po odjęciu inflacji jest się na minusie, nie warto inwestować na giełdzie bo jedną ustawą są w stanie zmieść spółkę, nie warto inwestować w nieruchomości bo mogą wprowadzić podatek katastralny, warto jedynie kupić Rządy PIS utwierdzają mnie w przekonaniu że nie warto trzymać złotówek nawet na lokacie bo po odjęciu inflacji jest się na minusie, nie warto inwestować na giełdzie bo jedną ustawą są w stanie zmieść spółkę, nie warto inwestować w nieruchomości bo mogą wprowadzić podatek katastralny, warto jedynie kupić srebro/złoto.
pis_po_jedno_zlo
Srebra nie warto kupować, bo płaci się VAT, chyba że kupisz za granicą. Kluczowe by złoto kupować anonimowo, bo inaczej i tak wszystko zarekwirują, gdyby nie będzie już czego kraść z rachunków bankowych.
marek11311
Przejęcie jak inne przejęcia. Zwraca uwagę na niedowartościowanie spółki przejmowanej. Konsolidacja odbywa się na całym świecie więc i u nas powinno się tak dziać. Oddzielną sprawą jest zarządzanie takimi gigantami. Bardzo łatwo popełnić. Pożyjemy zpbaczymy.
bankster-kreator
Zaczyna się łączenie spółek, gospodarka centralnie sterowana i pegeery. Kolejnym krokiem będą już tylko wywłaszczenia.
zan
Nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki. Centralne planowanie wbrew pozorom jest uprawiane powszechnie i nie musi być tak głupie i daleko posunięte jak w bloku sowieckim. Niestety po PiS nie spodziewałbym się sensownego planu. Na Możejkach wtopili na przykład miliardy tylko po to by ratować majątek Chodorkowskiego - słupa Nie wchodzi się 2 razy do tej samej rzeki. Centralne planowanie wbrew pozorom jest uprawiane powszechnie i nie musi być tak głupie i daleko posunięte jak w bloku sowieckim. Niestety po PiS nie spodziewałbym się sensownego planu. Na Możejkach wtopili na przykład miliardy tylko po to by ratować majątek Chodorkowskiego - słupa Rothschildów. To są zdrajcy. Jeśli łączą z czymś Orlen, to pewnie aby za 5 lat wykupił to za grosze jakiś "sojuszniczy" inwestor.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki