REKLAMA

Kurs Orlenu pikuje. Energa w górę

2019-12-06 09:12, akt.2019-12-07 09:22
publikacja
2019-12-06 09:12
aktualizacja
2019-12-07 09:22
Kurs Orlenu pikuje. Energa w górę
Kurs Orlenu pikuje. Energa w górę
fot. Wojciech Kryński / / FORUM

Zaskakujący komunikat o planach Orlenu wobec Energi nie przypadł do gustu akcjonariuszom płockiej spółki. Akcje paliwowego potentata mocno tanieją, firma energetyczna natomiast drożeje.

„Mocarstwowe plany” Orlenu ujrzały światło dzienne dopiero po zakończeniu czwartkowej sesji, wobec czego piątek był pierwszym dniem, w którym inwestorzy mogli na nie zareagować. Przypomnijmy w telegraficznym skrócie: Orlen ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy Energa, co ma być początkiem budowy „multienergetycznego koncernu”.

Spółka z Płocka, która chce przejąć także Lotos, wcześniej podała, że nie wyklucza przy tym kolejnych akwizycji. Na piątkowej telekonferencji dla analityków jednak okazało się, że takich planów nie ma. "Jeśli transakcja (przejęcia Energi - przyp. red.) się nie powiedzie, to nie mamy w planach innych akwizycji w tym sektorze" - powiedział przedstawiciel PKN Orlen.

fot. / / Bankier.pl

Orlen wzywa do sprzedaży akcji Energi po 7 zł. Na czwartkowym zamknięciu walory energetycznej spółki kosztowały 6,775 zł. W piątek rano natomiast wartości ich wzrosła do 7,15 zł. Warto przypomnieć, że wezwanie Orlenu przypada w przededniu szóstej rocznicy debiutu gdańskiej firmy. Cena sprzedaży akcji Energi w ofercie publicznej wynosiła 17 zł. W szczycie z kwietnia 2015 r. akcje Energi kosztowały 27 zł – potem było już tylko gorzej.

Ambitne plany Orlenu niezbyt spodobały się jego akcjonariuszom. W pierwszych minutach notowań akcje paliwowego giganta taniały o ponad 10 proc. przy zdecydowanie największych obrotach na całym rynku. Wycena na poziomie 78,74 zł cofa Orlen do stanu z początku grudnia 2016 r. Na zamknięciu strata wyniosła 6 proc.

Do południa kurs Orlenu podniósł się do 81,60 zł, co jednak wciąż oznaczało spadek o prawie 7% względem poziomu czwartkowego zamknięcia notowań. Akcje Energi zyskiwały 3,7%, osiągając cenę 7,025 zł

Wyraźnie tanieją także akcje Lotosu (-2,86 proc.) oraz PGNiG (-4,85 proc.). Obie spółki były w ostatnich latach wskazywane jako potencjalni uczestnicy fuzji z Orlenem, w ramach budowy wielkiego koncernu paliwowo-energetycznego.

MZ

Źródło:
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (32)

dodaj komentarz
zxc19745
zobaczcie jak wysoko jesteśmy na giełdach zachodnich to szczyty szczytów nasdaq 100 to 8400 masakra było po ok 1000 w dołku co bedzie jak spadniemy do ok 4000? nasz wig20 min 1600?...
teraz to nie czas zakupów chyba że spekulacyjnie a nie na dłużej , Chyba że wig.20 short idzie ładnie do góry!!! ha ha ha
hollender69
Jak zjeść ciastko i miec ciastko? Państwowe akcje Energii, sprzedać państwowemu Orlenowi. Akcjonariuszy od IPO okraść na 10 zł /akcja. Tak działają nasze mózgi partyjne, a potem dziw że nasz WIG najsłabszy w europie. Syf
dawid98
Przecież to jest jakiś matrix. Takie rzeczy się nie powinny dziać w normalnie funkcjonującym kraju. Banda gangsterów z Wiejskiej w Warszawie najpierw zbija ceny spółek energetycznych debilnymi ustawami a później wykupuje za grosze.
jkendy
W tym wszystkim jest wina poprzednich rządów, bo mieli to wszystko sprzedać prywatnym inwestorom i nie było by dzisiaj problemu. A tak teoretycy socjalizmu z pis i wszelkiego rodzaju Pisiewicze i Misiewicze będą pasożytować na tych firmach latami.
etre
Tak się buduje zaufanie do inwestycji w spółki skarbu państwa. Brawo!!!
drabio
Jaki jest sens tego ze spółka skarbu państwa kupuję za gotówkę inna spółkę skarbu państwa?

Po pierwsze to że kasa że sprzedaży tej spółki pójdzie do budżetu a spółką dalej będzie należała do państwa raczej do partii rządzącej ta różnicą że pozostali akcjonariusze PKN nie dostaną dywidend, z wartości
Jaki jest sens tego ze spółka skarbu państwa kupuję za gotówkę inna spółkę skarbu państwa?

Po pierwsze to że kasa że sprzedaży tej spółki pójdzie do budżetu a spółką dalej będzie należała do państwa raczej do partii rządzącej ta różnicą że pozostali akcjonariusze PKN nie dostaną dywidend, z wartości spółki zapłacą rachunek rządowi który to ich kosztem da sobie dawkę gotowki do budżetu znaczy czyli w pierwszej kolejności na uposażenia nomenklatury.

Czysta kradzież 3,7mld PLN, a zapomniałem dodać znaczną część akcji PKN posiadają fundusze OFE... Więc ubyło nam pieniędzy.

Po co jawnie zabierać 15pocent z OFE? Można właśnie jak powyżej.

Kto ma wie co to logika będzie wiedział co mam na myśli.
artur17
Zarówno zakup złota w dołku cenowym przez NBP jak i zakup Energi po 7 zł to super posunięcia z punktu widzenia podatnika. Tak trzymać. PO sprzedawała spółki poniżej wartości nieruchomości na których te spółki działały, PIS na odwrót kupuje za bezcen.
ravglowienka
Kurs Energii jest mocno zaniżony, czy nie przeszkadza to rządzącym? Jak dobrze pamiętam w przypadku Ciechu im to przeszkadzało.
londonern
Typowy wyborca PiSu sie objawil. Nie za bardzo widac widzisz jaki przekret wojt Obajtek szykuje ze swoimi funflami. Zjedz trocher na dol i poczytaj komentarze madrzejszych od siebie - moze skorzystasz nawet na tym.
krokus12
pana też kupił za bezcen choć pan jest wart tej ceny ,spółki energetyczne po dofinansowaniu górnictwa i zamrożeniu cen energii ledwie zipią a Orlen ma kasę .Zaraz usłyszymy o przejęciu innej spółki przez KGHM

Powiązane: Fuzja Orlenu i Energi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki