WEBINAR

WYKRESY TYGODNIAFrankowcy w natarciu, cuda w polskiej gospodarce, dołek "czarnego złota" i kosmiczna kapitalizacja

2023-06-03 06:00
publikacja
2023-06-03 06:00

Mimo że wakacje zbliżają się wielkimi krokami, na rynkach nie da się (jeszcze) tego odczuć. Ostatnie dni obfitowały w dane makro i inne - niekiedy wręcz historyczne - wydarzenia. Zapraszamy na podsumowanie mijającego tygodnia.

Frankowcy w natarciu, cuda w polskiej gospodarce, dołek "czarnego złota" i kosmiczna kapitalizacja
Frankowcy w natarciu, cuda w polskiej gospodarce, dołek "czarnego złota" i kosmiczna kapitalizacja
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Inflacja, inflacja, inflacja. Temat od miesięcy nie schodzi z ust ekonomistów, jak również "zwykłych" obywateli. Najnowsze dane pokazał GUS, ale nie tylko polską CPI żyły rynki. Na giełdach królowała amerykańska spółka związana ze sztuczną inteligencją - Nvidia. A to tylko wierzchołek góry ostatnich wydarzeń.

1. Inflacja w maju wyraźnie wyhamowała

Maj był trzecim z rzędu miesiącem dezinflacji w Polsce – czyli spadku rocznej dynamiki wskaźnika CPI. Na uwagę zasługuje fakt, że ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych nie wzrosły względem kwietnia. Nie oznacza to jednak, że ceny w sklepach zaczęły spadać.

Bankier.pl na podstawie GUS

2. Nvidia przebiła kosmiczny poziom kapitalizacji

Kapitalizacja Nvidii przekroczyła we wtorek 1 bilion dolarów. Wzrosty cen akcji od kilku dni napędzają zeszłotygodniowe wyniki technologicznej spółki oraz prognozy przyszłych zysków oczekiwanych wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. To dopiero dziewiąta spółka w historii, której giełdowa wycena przekroczyła poziom biliona.

Chartmaker

3. Cuda w danych o PKB. Początek roku z wyraźnym odbiciem

Dane GUS o produkcie krajowym brutto pokazują mocną kontrybucję eksportu i rozpędzające się inwestycje. Eksperci zwracają uwagę na spore przetasowania w strukturze polskiego PKB. I kwartał pokazał mocne odbicie krajowej gospodarki nawet mimo zrewidowanych w dół pierwszych szacunków.

Bankier.pl na podstawie danych GUS

4. Frankowych pozwów znów przybywa szybciej

W pierwszych trzech miesiącach tempo przyrostu spraw „frankowych” w giełdowych bankach znów przyspieszyło. Łącznie instytucje notowane na warszawskim parkiecie uczestniczyły w 83 tys. sporów. Doszło także do zmiany w pierwszej trójce kredytodawców najczęściej pozywanych przez klientów.

Bankier.pl

5. Ceny benzyny i ON znów w górę

Przełom maja i czerwca przyniósł wzrost cen paliw na polskich stacjach. Pojawił się on po trwającej przez kilka tygodni mocnej przecenie. Nadzieję na powrót do trendu spadkowego dają niedawne rozstrzygnięcia na światowych giełdach.

Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex

6. Inflacja w strefie euro wciąż daleko od celu. Ale zaczyna się obniżać

Statystyki za maj pokazały zdecydowany spadek inflacji HICP w strefie euro. Co ważniejsze, wreszcie zaczęła się obniżać także inflacja bazowa. Nie zmienia to faktu, że tempo wzrostu cen w eurolandzie pozostaje przeszło trzykrotnie wyższe od celu inflacyjnego EBC. Jeśli chodzi o poszczególne kraje, w Hiszpanii CPI spadła poniżej 3 proc., a w Niemczech obniżyła się mocniej od oczekiwań.

Eurostat

7. Auta spalinowe już w zasięgu hybryd

W ciągu ostatnich trzech lat wyraźnie zmniejszyła się różnica pomiędzy liczbą rejestracji nowych aut spalinowych a samochodów z napędami alternatywnymi – wynika z danych Bankier.pl. Szczególnie wyraźnie rosną udziały hybryd, które w lutym nawet wyprzedziły pod tym względem dotychczas najpopularniejszy napęd benzynowy.

8. Rekordowa deflacja w polskim przemyśle

Maj był kolejnym miesiącem recesji w polskim sektorze wytwórczym. Ale tym razem redukcji aktywności ekonomicznej towarzyszył rekordowy spadek kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych.

9. Węgiel kulą u nogi Europy. Ceny na rynkach zanurkowały

Ubiegłoroczne embargo na rosyjski węgiel zdestabilizowało polski rynek. Ceny węgla osiągały rekordowe poziomy, ale drożały wówczas wszystkie surowce energetyczne. Niełatwo też było dostać "czarne złoto". Po roku sytuacja wygląda zgoła inaczej, problem ma też zachodnia Europa.

polskirynekwegla.pl

10. Nowe rekordy słabości tureckiej waluty

Kurs dolara w Turcji osiągnął nowy rekord po tym, jak urzędujący prezydent Recep Tayyip Erdogan zapewnił sobie utrzymanie władzy. Turecki „sułtan” słynie z mocno nieortodoksyjnej polityki monetarnej, która niszczy siłę nabywczą liry.

Bankier.pl

DU

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
luckyrich
Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Władzy nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, jego inicjatywa, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek i mieć w nosie rządzących.

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki