REKLAMA
WEBINAR

Nvidia przebiła kosmiczny poziom kapitalizacji. Jest tylko kilka takich spółek na świecie

Michał Kubicki2023-05-30 16:26, akt.2023-05-30 17:50redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-30 16:26
aktualizacja
2023-05-30 17:50

Kapitalizacja Nvidii przekroczyła we wtorek 1 bilion dolarów. Wzrosty cen akcji od kilku dni napędzają zeszłotygodniowe wyniki technologicznej spółki oraz prognozy przyszłych zysków oczekiwanych wraz z rozwojem sztucznej inteligencji. To dopiero dziewiąta spółka w historii, której giełdowa wycena przekroczyła poziom biliona.

Nvidia przebiła kosmiczny poziom kapitalizacji. Jest tylko kilka takich spółek na świecie
Nvidia przebiła kosmiczny poziom kapitalizacji. Jest tylko kilka takich spółek na świecie
fot. Michael Vi / / Shutterstock

Akcje NVIDII rosły we wtorek po starcie sesji na Wall Street do 417,60 dolarów za sztukę. Jeszcze na początku roku były handlowane poniżej 150 dol. O godz. 17.50 kurs rósł o ok. 5,9 proc. do 412,4 dol., a to oznacza, że w 2023 r. akcje podrożały już o ponad 188 proc. Dzięki temu giełdowa kapitalizacja spółki przekroczyła 1 bilion dolarów, czyli tysiąc miliardów. 

Chartmaker

Jak podali eksperci z DM XTB, to 9. spółka w historii, która przebiła tę barierę. Obecnie tylko 5 giełdowych firm poza Nvidią jest notowanych powyżej tego poziomu. To Apple, Microsoft, Saudi Aramco, Alphabet i Amazon. Nvidia jest piątą najwyżej wycenianą obecnie amerykańską spółką.

Wtorkowa sesja na Wall Street przynosi kontynuacje fali wzrostów napędzanych przez pozytywne komunikaty związane z problemem limitu zadłużenia w USA. Co więcej nastroje rynkowe wspierają wyceny spółki – piszą w komentarzu eksperci z DM XTB. 

companiesmarketcap.com

Ponadto, jak donosi "Puls Biznesu", w poniedziałek podczas dwugodzinnej prezentacji w Tajwanie prezes Nvidii Jensen Huang zaprezentował kilka produktów związanych ze sztuczną inteligencją. Szeroka oferta miała obejmować nowy projekt robotyki, możliwości gier, usługi reklamowe i system sieciowy. Ujawnił też prace nad "platformą superkomputera AI o nazwie DGX GH200" - pisze "PB".

Jednak dynamiczne wzrosty Nvidii rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, po tym jak spółka opublikowała lepsze od oczekiwań wyniki i prognozy na kolejne kwartały. Skorygowany zysk na akcję (EPS) wyniósł 1,09 dolara wobec oczekiwanych 92 centów.

Przychody osiągnęły poziom 7,19 mld dolarów przy spodziewanych 6,52 mld dolarów. Nvidia podała, że ​​w bieżącym kwartale spodziewa się sprzedaży w wysokości około 11 mld dolarów, z możliwym odchyleniem 2 proc. Szacunki te okazały się o ponad 50 proc. wyższe niż oczekiwania analityków. Jensen Huang, dyrektor generalny spółki, w komentarzu do jej wyników zwrócił uwagę na rosnący popyt na produkty związane z centrami danych i sztuczną inteligencją. Szerzej pisał o tym Michał Misiura w artykule „AI napędza rajd. Akcje Nvidii poszybowały w górę”.

Inną sprawą są wskaźniki giełdowe, które również poszybowały w górę. Według portalu comapniesmarket P/E (cena do zysku) dla Nvidii wynosi obecnie 222. Dla porównania wskaźnik spółki o największej kapitalizacji, czyli Apple'a, wynosi obecnie ok. 29. Z drugiej strony dla Tesli jeszcze dwa lata temu wynosił on ponad 300 i ponad 500 trzy lata temu.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
bha
Na coraz mocniej niepewnym, na coraz bardziej nieprzewidywalnym rynku, coraz szerzej i szerzej og{lnie zadłużonym, zadłużanym oby się tylko w końcu z wynikami, dochodami i Zyskami wielu, wielu nie przeliczyło.Oby???.
zoomek
To ewidentny przykład inflacji, rozmachu banksterów w kreacji waluty.
lightning_network
Quantum Computing to też domena IBM.
I to będzie grane jak już znudzi się AI.
simonsoft8
IBM bardzo troska open source and AI. Poza tym widać molocha bardzo cienko
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
luxferre
I właśnie dlatego religia jest niebezpieczna.
intersens
Od poczatku roku odbicie u nas i w USA. Patrząc jednak na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 150%, a WIG o 40%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle kłócą się z Brukselą, majstrują przy podatkach, straszą nacjonalizacją, zawierucha z konstytucją. Zero stabilności. Gdy jest hossa Od poczatku roku odbicie u nas i w USA. Patrząc jednak na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 150%, a WIG o 40%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle kłócą się z Brukselą, majstrują przy podatkach, straszą nacjonalizacją, zawierucha z konstytucją. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Elitom finansowym zależy, by ludzie tracili kasę na giełdzie. Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Można poznać jak skutecznie inwestować, kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować, jak w czasie bessy uniknąć dużych strat.
usuniete_przez_moderatora
Jaki to bajer można gawiedzi pocisnąć, że z karty graficznej będzie sztuczna inteligencja i zrobić piękny short squeeze na NASDAQ. Piękna robota spekulacyjna, tylko się uczyć. Insiderzy z Nvidii i macherzy z Wall Street mocno zarobieni przed wakacjami. Można jechać wypocząć. Premie gwarantowane.
marianpazdzioch
Do obrabiania grafiki potrzeba procesorów graficznych. Teraz każdy kto będzie chciał coś robić w obszarze choćby mema, będzie musiał mieć mocny sprzęt. Bo są możliwości, a ci co zostaną na peronie po prostu będa się tylko przyglądać.
zoomek odpowiada marianpazdzioch
Dobry mem to wystarczy fotka i ciekawy tekst wklejony w paintcie. Do tego nie potrzebujesz wypasionej karty graficznej.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki