REKLAMA

Inflacja w Niemczech spadła mocniej od oczekiwań

Krzysztof Kolany2023-05-31 14:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-31 14:00

Maj przyniósł nieoczekiwanie ostre wyhamowanie inflacji konsumenckiej w największej gospodarce Europy. Był to przede wszystkim efekt wysokiej bazy w przypadku cen energii, ale też spowolnienia wzrostu cen żywności oraz usług.

Inflacja w Niemczech spadła mocniej od oczekiwań
Inflacja w Niemczech spadła mocniej od oczekiwań
fot. Savvapanf Photo / / Shutterstock

W maju inflacja CPI w Niemczech obniżyła się do 6,1 proc. - wynika ze wstępnych szacunków przedstawionych przez Destatis. Konsensus rynkowy przewidywał wynik w wysokości 6,5 proc. Mamy więc rezultat wyraźnie lepszy od oczekiwań. Względem poprzedniego miesiąca niemiecki CPI obniżył się o 0,1 proc., choć zakładano jego wzrost o 0,2 proc.

destatis

Majowy odczyt jest też wyraźnie niższy od kwietniowego (7,2 proc.) przede wszystkim za sprawą niższej dynamiki wzrostu cen energii. Jeszcze w lutym energia drożała w skali roku o przeszło 19 proc., w marcu o 3,5 proc., w kwietniu o 6,8 proc., a w maju już tylko o 2,6 proc.

Obok efektu bazy hamowaniu wzrostu w tej kategorii sprzyjały działania podjęte przez władze, m.in. tymczasowe cięcie podatku VAT od gazu i ogrzewania sieciowego (od 1 października) z 19 proc. do 7 proc. oraz wyznaczenie cen maksymalnych prądu, gazu i ogrzewania dla gospodarstw domowych.

Znacznie wolniej drożała też żywność, która była już „tylko” o 14,9 proc droższa niż w maju 2022 roku Dla porównania,  w kwietniu wzrost cen w tej kategorii wynosił 17,2 proc. rdr, a w marcu aż 22,3 proc.

Tym razem powiew dezinflacji dało się znaleźć też w pozostałych kategoriach. Roczna dynamika cen dóbr obniżyła się z 9,3% do 7,7%. Co ważne, z 4,7% do 4,5% spowolnił wzrost cen usług. Niezmienne w tempie 2 proc. rocznie rosły czynsze.

Dane mają charakter wstępny, pełny odczyt poznamy 13 czerwca.

Także w środę wstępny odczyt inflacji CPI dla Polski opublikował Główny Urząd Statystyczny. Z danych GUS wynika, że w maju wskaźnik CPI pozostał na tym samym poziomie co w kwietniu i był zarazem o 13,0 proc. wyższy niż w maju’22. Był to najniższy odczyt inflacji CPI w Polsce od ponad roku. Więcej na ten temat piszemy w artykule zatytułowanym „Inflacja w maju wyraźnie wyhamowała. To najniższy rezultat od kwietnia 2022 roku”.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (12)

dodaj komentarz
jas2
W Polsce inflacja m/m wynosi zero.
jas2
Cytat z Bankiera.
"Względem kwietnia ceny koszyka dóbr konsumpcyjnych (CPI) pozostały bez zmian. Pomijając luty 2022 (obniżka VAT-u na paliwa) to pierwszy od ponad dwóch lat miesiąc, w którym CPI nie wzrósł."
jas2
Mają recesję to i ceny spadają. Z definicji.
nasch_tschalnik
A w demokratycznych, potężnych, praworządnych Niemczech, gdzie nie rządzą niekompetentne, rozmodlone, łamiące Konstytucję, autorytarne, bezdzietne, niemal stuletnie dziady, inflacja spadła do 6%!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jaroslaw_kaczynski
Panie Grzegorzu, przeholować też nie możemy bo będzie bezrobocie. A na pracę Polaka u Niemca przy szparagach nie pozwolimy.
bha
Niby fajnie, tyle że oprócz oczekiwań i statystyk, dobrze by było, żeby spadała równocześnie również i ta sekretnie najwyższa inflacja dojna cenowo w detalu. Oby???,Niby.
samsza
Był artykuł o recesji w RFN. To zaskoczenie, że inflacja spadła?
Kto tak "lekko" oczekiwał?

Powiązane: Niemcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki