REKLAMA
WEBINAR

Inflacja w strefie euro wciąż daleko od celu. Ale zaczyna się obniżać

Krzysztof Kolany2023-06-01 11:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-06-01 11:00

Statystyki za maj pokazały zdecydowany spadek inflacji HICP w strefie euro. Co ważniejsze, wreszcie zaczęła się obniżać także inflacja bazowa. Nie zmienia to faktu, że tempo wzrostu cen w eurolandzie pozostaje przeszło trzykrotnie wyższe od celu inflacyjnego EBC.

Inflacja w strefie euro wciąż daleko od celu. Ale zaczyna się obniżać
Inflacja w strefie euro wciąż daleko od celu. Ale zaczyna się obniżać
fot. Chromorange / / Vario Images

Zharmonizowany indeks cen konsumpcyjnych (HICP) w strefie euro w maju był o 6,1 proc. wyższy niż przed rokiem – poinformował Eurostat. Miesiąc wcześniej euroland doświadczył delikatnego wzrostu inflacji HICP (z 6,9% do 7,0%). Majowy odczyt jest najniższy od lutego 2022 roku.

Eurostat

Był to już 23. miesiąc z rzędu, w którym inflacja HICP przekraczała 2-procentowy cel Europejskiego Banku Centralnego. Aby sprowadzić inflację do celu, EBC w maju zdecydował się na kolejną podwyżkę stóp procentowych, tym razem w wymiarze 25 punktów bazowych. W dalszym ciągu główna stopa procentowa w strefie euro (3,75%) jest wyraźnie niższa od bieżącej stopy inflacji. Oczekuje się, że EBC podniesie stopy procentowe już tylko dwa razy: w czerwcu i w lipcu (w obu przypadkach po 25 pb.).

Roczna dynamika HICP malała przez 6 z poprzednich 7 miesięcy po tym, jak w październiku wskaźnik ten osiągnął historyczny rekord na poziomie 10,6%. Obniżenie inflacji w eurolandzie zawdzięczamy przede wszystkim spadkowi cenom paliw i energii, które w maju były o 1,7% niższe niż rok temu. Działa tu przede wszystkim efekt wysokiej bazy z wiosny 2022 r., gdy na skutek sankcji nałożonych na Rosję po jej agresji na Ukrainę doszło do skokowego wzrostu cen gazu, węgla i paliw naftowych.

Pozytywną wiadomością jest też spadek rocznej dynamiki cen w pozostałych głównych kategoriach. W maju ceny żywności, alkoholu i papierosów rosły w tempie 12,5% rdr wobec 13,5% w kwietniu i 15,5% w marcu. Dobra przemysłowe były o 5,8% droższe niż przed rokiem wobec 6,2% rdr w kwietniu, 6,6% w marcu oraz 6,8% w lutym. Wreszcie obniżyła się także dynamika cen usług: z 5,2% do 5,0%.

W ujęciu miesięcznym wskaźnik HICP pozostał na tym samym poziomie co w kwietniu (0,0% mdm). Rezultat ten udało się osiągnąć jednak tylko dzięki spadkowi cen energii (o 2,2% mdm). W pozostałych kategoriach Eurostat odnotował wzrost cen względem kwietnia. Żywność i alkohol podrożały o 0,4% mdm, dobra przemysłowe o 0,3% mdm, a usługi o 0,2% mdm.

Mimo wszystko inflacja bazowa – czyli wskaźnik cen bez uwzględnienia żywności, paliw i energii – obniżyła się z 5,6% do 5,3%. To pierwszy tak znaczący spadek bazowej HICP w tym cyklu. Niemniej jednak wciąż jest to odczyt dość odległy od celu inflacyjnego Europejskiego Banku Centralnego.

Warto pamiętać, że zmiany wskaźników inflacji cenowej (a niekoniecznie samej inflacji) w wielu państwach są zasługą nadzwyczajnych rozwiązań wprowadzanych przez władze. W rezultacie wskaźniki inflacji w krajach Unii Europejskiej (zarówno CPI, jak i HICP) przestały być ze sobą porównywalne. Urzędowe limity cen energii albo przejściowe obniżki stawek podatków wpływają na obniżenia wskaźnika HICP (albo CPI), ale nie na spadek inflacji samej w sobie rozumianej jako spadek siły nabywczej pieniądza.

Inflacja HICP jest przy tym odmienną miarą wzrostu cen od najpopularniejszego i stosowanego przez polski GUS wskaźnika CPI. O różnicach między wskaźnikami pisaliśmy w artykule „Jak GUS mierzy inflację? Statystycy wyjaśniają”. W skrócie: obie miary stosują nieco odmienny system wag i uwzględniają nieco inny zakres wydatków.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
mkk6999
Inflacja UE zbyt wysoka ?

Musza wprowadzic sobie sankcje
sankcjonowana Rosja ma 2,51 % inflacji
bha
Cóż...Niby fajnie że coś tam niby spada rynkowa infacja?, tyle że oby oprócz samych oczekiwań ,projekcji i statystyk oby obniżała się i ta najbardziej dla wszystkich widoczna, uciążliwa ,dotkliwa na codzień coraz niestety mocniej i coraz niestety szybciej i szybciej wysysająca kasę i oszczędności z portefli ,kont ,debetów sekretnie Cóż...Niby fajnie że coś tam niby spada rynkowa infacja?, tyle że oby oprócz samych oczekiwań ,projekcji i statystyk oby obniżała się i ta najbardziej dla wszystkich widoczna, uciążliwa ,dotkliwa na codzień coraz niestety mocniej i coraz niestety szybciej i szybciej wysysająca kasę i oszczędności z portefli ,kont ,debetów sekretnie najwyższa coraz bardziej dojna bez umiaru inflacja detaliczna będąca raczej w wielu krajach.OBY???.Ps.Bo statystyki to nie wszystko to tylko raczej rynkowa muzyczka dla wygodnej wielu muzyczki.Cóż.....liczy się to co jest co ma prawdziwe miejsce i co się dzieje w realnym życiu namacalnym dla wszystkich na codzień ,a nie opowiadanie wygodnych bajek latami niestety raczej oderwanych od rzeczywistości!!!.
samsza
"przestały być ze sobą porównywalne"

- mamy taki nadmiar regulacji, że nikt już nad tym nie panuje, z AI włącznie.
:)

Powiązane: Strefa euro

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki