REKLAMA

Węgiel kulą u nogi Europy. Ceny na rynkach zanurkowały

Jacek Misztal2023-06-02 08:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-02 08:30

Ubiegłoroczne embargo na rosyjski węgiel zdestabilizowało polski rynek. Ceny węgla osiągały rekordowe poziomy, ale drożały wówczas wszystkie surowce energetyczne. Niełatwo też było dostać "czarne złoto". Po roku sytuacja wygląda zgoła inaczej, problem ma też zachodnia Europa.

Węgiel kulą u nogi Europy. Ceny na rynkach zanurkowały
Węgiel kulą u nogi Europy. Ceny na rynkach zanurkowały
fot. Sodel Vladyslav / / Shutterstock

Jeszcze w 2021 roku (według danych GUS) Polska zaimportowała z Rosji ponad 8 mln ton węgla. To dużo, tym bardziej że znaczna część tego węgla trafiała do gospodarstw domowych. Wraz z embargiem, które z czasem rozszerzono na całą Unię Europejską, straciliśmy znaczne źródło taniego węgla. Rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie surowca m.in. w Kolumbii, który według klientów był fatalnej jakości.

W ślad za drożejącą ropą i gazem ruszyły też ceny węgla. Okazało się, że nagle polskie górnictwo znów jest rentowne i zapowiadano zwiększanie wydobycia - choć nie jest to operacja możliwa do przeprowadzenia z "dnia na dzień". Dane Agencji Rozwoju Przemysłu w Katowicach, która monitoruje rynek węgla, mówią natomiast, że krajowe wydobycie w kwietniu było najniższe od maja 2020 roku (gdy trwała I fala koronawirusa, a wielu górników przebywało na kwarantannach).

polskirynekwegla.pl

W kwietniu tego roku polskie kopalnie węgla kamiennego wydobyły ponad 3,5 mln ton surowca wobec 4,2 mln ton miesiąc wcześniej oraz blisko 4,7 mln ton w kwietniu 2022 r. (to spadek o prawie 25 proc. rdr). Znacznie spadła też krajowa sprzedaż węgla, która w kwietniu br. wyniosła ponad 3,3 mln ton wobec 4 mln ton miesiąc wcześniej oraz przeszło 4,7 mln ton w kwietniu 2022 r.

Ceny węgla spadają, Europa szuka chętnych na kupno

Kryzys energetyczny sprawił, że Europa zacisnęła pasa - zużycie gazu zmalało, za to przywrócono do pracy część bloków węglowych. Zwiększone zapotrzebowanie na surowiec pompowało jego ceny. Wystarczy wspomnieć, że tuż po rozpoczęciu wojny za tonę węgla ARA płacono blisko 460 dolarów. Dziś ceny są niższe o 80 proc. 

Cena węgla ARA (USD/t) (MarketWatch)

Niemcy w czasie zakończonego sezonu grzewczego spalili najwięcej węgla od co najmniej sześciu lat. Ponownie do łask wraca jednak gaz, który na europejskim rynku zaliczył spadek o ponad 90 proc., licząc od szczytów z sierpnia 2022 roku. Gaz jest także czystszy w spalaniu, co odgrywa istotną rolę przy obecnej polityce klimatycznej UE i wysokich cenach ETS-ów za emisję CO2. Tony węgla zalegające w portach i składach stały się więc problematyczne.

Dostawy węgla z Kolumbii przekierowano do Indii i Chin, a węgiel z portów zachodniej Europy trafia m.in. do Maroka, Senegalu, Gwatemali, co jest odwróceniem normalnych szlaków jego transportu. Od początku roku z portów – głównie holenderskich i hiszpańskich – wywieziono już ponad 1,1 mln ton „czarnego złota”. Jak oblicza think tank Ember, ostatecznie w sezonie grzewczym w UE zużyto o 11 proc. mniej węgla niż przed rokiem - podaje "Rzeczpospolita".

Źródło:
Jacek Misztal
Jacek Misztal
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu newsroom, absolwent ekonomii oraz przedsiębiorczości i finansów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Wśród zainteresowań można wymienić geopolitykę, rynki finansowe oraz kino. Telefon: 502 924 237

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (31)

dodaj komentarz
zoomek
A kiedy na składacyh ceny węgla rzędu 700-800 złotych zobaczymy?
kartel
Jak zacznie do nich trafiać polski wegiel. Niszczenie polskiego górnictwa to najgłupsze co mozna zrobić. Ale czego sie nie robi dla UE
kartel odpowiada jaho31
hahahahahaha :)
prawnuk odpowiada kartel
? rok 2018.
Obroty sektora węglowego 18,5 mld; koszt emerytur górniczych 15 mld.......
Każda grupa zawodowa chciałaby być tak niszczona......
człowieku - górnik w Polsce powoli wydobywa 1500 kilo węgla na zmianę ....... na swiecie masz odkrywki z 1500 tonami na dniówke, czy kopalnie podziemne z 15 tonami na zmianę.
Na
? rok 2018.
Obroty sektora węglowego 18,5 mld; koszt emerytur górniczych 15 mld.......
Każda grupa zawodowa chciałaby być tak niszczona......
człowieku - górnik w Polsce powoli wydobywa 1500 kilo węgla na zmianę ....... na swiecie masz odkrywki z 1500 tonami na dniówke, czy kopalnie podziemne z 15 tonami na zmianę.
Na węgiel od 50 lat zrzuca się cały kraj
etre
To jest chore zeby tona ekogroszku kosztowała więcej niż 200usd. Więcej nie kupię. Taniej i wygodniej gazem lpg.
chlopekroztropek
Krytyczne komentarze o energii jądrowej są kasowane przez moderatora. Reklamodawca kazał, czy po prostu prawda w oczy kole? Energia jądrowa jest najdroższą i najbrudniejszą formą energii ze wszystkich możliwych. Długoterminowy wpływ wydobywania i spalania węgla na środowisko to w porównaniu z radioaktywnymi prętami mały pikuś.
kryzysio
Jeśli dodamy do tego lokalizacje elektrowni / składowisk w strefach nie do końca nieaktywnych sejsmicznie, to mamy niezły pasztet.
chlopekroztropek odpowiada kryzysio
Czarnobyl ani Three Mile Island to nie tereny aktywne sejsmicznie. Wystarczy chwila nieuwagi, wciśnięcie nie tego przycisku co trzeba i teren skażony na następne 20.000 lat. Poza tym znając przedsiębiorczość naszych budowlańców, to w ścianach reaktora bedzie więcej piachu niż cementu. Tu się przyoszczędzi, tam się przyoszczędzi...

Powiązane: Kryzys energetyczny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki