Francja: sondaż wskazuje na zwycięstwo Fillona w prawyborach

Sondaż firmy Ifop-Fiducial opublikowany w środę wskazuje na zwycięstwo Francois Fillona w zaplanowanej na niedzielę drugiej turze prawyborów francuskiej prawicy. Na Fillona ma zamiar zagłosować 65 proc. ankietowanych, na jego rywala Alaina Juppe - 35 proc.

Około 75 proc. zwolenników partii Republikanie, o której nominację walczą dwaj byli premierzy, Juppe i Fillon, zagłosuje na tego ostatniego.

W otwartych prawyborach udział wziąć może każdy, kto pisemnie zadeklaruje, że podziela ideały prawicy. 84 proc. tych sympatyków skrajnie prawicowego Frontu Narodowego, którzy zapowiadają udział w niedzielnym głosowaniu, również ma zamiar poprzeć Fillona.

Jego nieoczekiwane zwycięstwo w pierwszej turze prawyborów na prawicy daje mu szansę na wygranie wyborów prezydenckich we Francji.

W miesiącach poprzedzających prawybory sondaże wyraźnie faworyzowały Alaina Juppe, który reprezentuje centrowe skrzydło Republikanów. Fillon jest przedstawicielem prawicy konserwatywnej społecznie i liberalnej w sferze ekonomicznej.

Fillon w pierwszej turze prawyborów zdobył 44,2 proc. głosów. Juppe, który uplasował się na drugiej pozycji, uzyskał tylko 28,4 proc. głosów. (PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil