REKLAMA

Forte gotowe na planowane zaostrzenie niemieckich przepisów dot. zawartości formaldehydu (wywiad)

2019-08-06 12:00
publikacja
2019-08-06 12:00

Fabryka Mebli Forte jest gotowa na planowane zaostrzenie niemieckich przepisów dotyczących zawartości formaldehydu - poinformował PAP Biznes Mariusz Gazda, członek zarządu spółki.

"Tym, co może w niedługiej przyszłości wprowadzić zamieszanie na rynku płyty jest fakt, że w listopadzie 2018 roku niemieckie ministerstwo ochrony środowiska przygotowało nowe specyfikacje testowania materiałów drewnopochodnych, jeśli chodzi o zawartość formaldehydu, obniżając ją do poziomu CARB. Badaniom podlegać będzie nie tylko sama płyta, ale także cały gotowy wyrób, czyli wliczane będą kleje i lakiery użyte przy produkcji mebli. Wymusi to na producentach płyt wprowadzenie znacznego ograniczenie emisji formaldehydu. Nowe przepisy mają wejść w życie od początku 2020 roku" - powiedział Gazda.

"W związku z tym obecnie widać pewną nerwowość wśród producentów i dystrybutorów mebli na rynku niemieckim (który jest głównym kierunkiem eksportowym dla polskich mebli) czy na pewno wszyscy będą do tego przygotowani. Dla nas ta informacja nie stanowi problemu, gdyż nasz zakład produkcji płyt był od początku projektowany właśnie pod produkcję płyt nowej generacji o niskiej emisji formaldehydu. Obecnie dla kilku odbiorców już taką płytę produkujemy. Jej produkcja jest dziś o kilka-kilkanaście złotych na metrze sześciennym droższa, jednak po przestawieniu całej produkcji na płytę niskoemisyjną, ekonomia skali pozwoli zmniejszyć tę różnicę" - dodał.

Eksport stanowi ponad 80 proc. przychodów Forte, które w 2018 roku wyniosły 1,1 mld zł. Ponad połowa mebli polskiego producenta trafia do krajów niemieckojęzycznych.

"Dla Forte oznacza to, że wszystkie produkowane przez nas meble, w tym na rynek polski, będą miały już obniżaną emisję formaldehydu, a więc będą jeszcze bardziej przyjazne środowisku. To może być impuls do rynkowych zmian cen na płycie, bo w przypadku niektórych producentów może się wiązać z koniecznością dodatkowych inwestycji, które trzeba będzie przełożyć na cenę płyty" - zapowiedział.

Forte, które ma cztery zakłady produkujące meble, otworzyło w kwietniu 2018 roku fabrykę płyt wiórowych w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Na sprzedaż trafia tylko nadwyżka produkcji, która ma 2019 roku sięgnąć 420-450 tys. metrów sześciennych płyty surowej.

Grupa rozważa uruchomienie piątego zakładu.

"Po zakończeniu trzeciego kwartału będziemy widzieć zamówienia na wysoki sezon. To może być pierwszy moment do powrotu do podjęcia decyzji o uruchomieniu inwestycji piątej fabryki. Być może jednak decyzję podejmiemy dopiero w 2020 roku. Trzeba pamiętać, że piąta fabryka oznacza dla grupy znaczne zwiększenie mocy, więc musimy być pewni, że rynek będzie w stanie te moce wchłonąć" - powiedział członek zarządu.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki