REKLAMA

Fed znów nie tnie stóp

2020-01-29 20:00
publikacja
2020-01-29 20:00
Fed znów nie tnie stóp
Fed znów nie tnie stóp
fot. Britt Leckman / / ZUMA Wire

Na drugim z rzędu posiedzeniu kierownictwa Rezerwy Federalnej zapadła decyzja o utrzymaniu bez zmian dotychczasowego poziomu stóp procentowych. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku, który kolejnej obniżki spodziewa się dopiero w drugiej połowie roku.

Decyzją Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) stopa funduszy federalnych została utrzymana na poziomie 1,50-1,75 proc. Takie posunięcie było zgodne z oczekiwaniami ekonomistów i uczestników rynku. Notowania kontraktów terminowych dawały niespełna 13% szans na podwyżkę przedziału stopy funduszy federalnych.

Także na poprzednim – grudniowym – posiedzeniu FOMC zapadła decyzja o utrzymaniu bez zmian stóp procentowych Fedu. Nastąpiło to po trzech z rzędu obniżkach, które miały miejsce na poprzednich trzech regularnych posiedzeniach FOMC: w lipcu, we wrześniu oraz w październiku – każda po 25 punktów bazowych.

Kosmetyczna zmiana nastąpiła w przypadku oprocentowania nadmiernych rezerw bankowych. Stopa ta została podniesiona o 5 pb., do 1,60%. Stopa oprocentowania kredytu (primary credit rate) została utrzymana na poziomie 2,25%.

- Ustalenie oprocentowania wymaganych i nadmiernych rezerw bankowych na poziomie o 10 pb. wyższym od dolnego ograniczenia przedziału stopy funduszy federalnych ma na celu wzmocnić handel na rynku funduszy federalnych w ramach docelowego poziomu wyznaczonego przez FOMC – czytamy w dodatkowym, „technicznym” komunikacie Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej.

Ponadto podjęta została decyzja o wydłużeniu „przynajmniej do kwietnia” operacji repo, w ramach których bank centralny USA zaopatruje w krótkoterminową płynność sektor finansowy.  W grudniu FOMC zapowiadał, że operacje te będą prowadzone tylko do końca stycznia 2020 roku.

Podobnie jak w grudniu styczniowa decyzja FOMC zapadła jednogłośnie. To dopiero drugi taki przypadek od maja 2019 roku.

- Komitet sądzi, że obecne nastawienie w polityce monetarnej jest właściwe dla podtrzymania ekspansji gospodarczej, silnego rynku pracy oraz powrotu inflacji do symetrycznego, 2-procentowego celu – czytamy w styczniowym komunikacie FOMC.  To kopia frazy z grudnia, którą rynek odczytał jako zapowiedź utrzymania stóp procentowych bez zmian przez dłuższy okres czasu.

W zeszłym roku przekonaliśmy się, jak szybko Fed potrafi zmienić swoje nastawienie. Jeszcze w grudniu 2018 roku Fed podnosił stopy procentowe i zapowiadał trzy podwyżki na 2019 rok. I choć realia ekonomiczne nie uległy drastycznej zmianie, to zamiast trzech podwyżek otrzymaliśmy… trzy obniżki. Wszystko w warunkach najniższej stopy bezrobocia od 50 lat, przy wzroście PKB rzędu 2 proc. i rynku akcji ustanawiającym historyczne szczyty.

Następne regularne posiedzenie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku zaplanowane jest dopiero na 17-18 marca. Także po marcowym posiedzeniu FOMC rynek nie spodziewa się zmiany polityki pieniężnej. Dopiero we wrześniu rozkład prawdopodobieństwa implikowany z notowań kontraktów terminowych skłania się w kierunku obniżki stopy funduszy federalnych.

KK

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (13)

dodaj komentarz
silvio_gesell
A gdzie ma podwyższać, jeśli rynkowe rentowności obligacji spadają? Rynek dyskontuje spadek populacji w związku z pandemią.
_jasko
Ile osób już umarło "w związku z pandemią"?
Jak jest śmiertelność w przypadku zachorowania?
szeregowy_forumowicz
Wracaj do szkoły niedouczony grafomanie. I oddaj kasę złodzieju.
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=SIh7SKj05po
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=b7KafSma3xQ
simon_says
Albo w trakcie wyborow, Trumpek bedzie sie chwalil ze stopy poszly w dol i gielda rosnie.
Niestety po wyborach w okolicy 2021 peknie banka, wtedy Donald juz nie bedzie mogl zgonic na Obame czy tez Demokratow.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki