Fed tnie stopy procentowe po raz trzeci

2019-10-30 19:00, akt.2019-10-30 21:35
publikacja
2019-10-30 19:00
aktualizacja
2019-10-30 21:35
fot. Kevin Lamarque / Reuters

Na trzecim z rzędu zaplanowanym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) zapadła decyzja o obniżeniu stóp procentowych. Cena pieniądza w USA zgodnie z oczekiwaniami rynku i tym razem została ścięta o 25 punktów bazowych.

Decyzją amerykańskiego banku centralnego stopa funduszy federalnych została obniżona z 1,75-2,00 proc. do 1,50-1,75 proc. Jest to już trzecie cięcie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych w tym roku. Poprzednie obniżki miały miejsce na poprzednich dwóch regularnych posiedzeniach FOMC: w lipcu i we wrześniu – także po 25 pb. każda.

Przed październikowym posiedzeniem FOMC na rynku panowała jednomyślność – stopy miały zostać obniżone o 25 pb.  Dzisiejsza decyzja nie zapadła jednak jednogłośnie. Za utrzymaniem kosztów kredytu na dotychczasowym poziomie podobnie jak we wrześniu zagłosowali Esther L. George i Eric S. Rosengren.

Bardzo subtelnej modyfikacji względem września uległa treść komunikatu FOMC uzasadniająca obniżenie stóp procentowych. Zmianę tą można jednak interpretować jako sygnał, że kierownictwo Rezerwy Federalnej nie przewiduje kolejnych cięć stóp procentowych. Z komunikatu zostało bowiem wykreślone zapewnienie, że Fed "podejmie odpowiednie działania w celu podtrzymania wzrostu gospodarczego".

Taką interpretację zdaje się też sugerować reakcja rynku finansowego, na którym bezpośrednio po publikacji komunikatu FOMC doszło do umocnienia dolara i spadku cen złota. Niemniej jednak siła tej reakcji była bardzo umiarkowana.

Bez zmian pozostał za to akapit podsumowujący kondycję gospodarki. FOMC  wciąż ocenia rynku pracy jako „solidny” przy wzroście aktywności gospodarczej odbywającym się w „umiarkowanym tempie”.  Kierownictwo Fedu odnotowało jednak, że silnemu wzrostowi konsumpcji towarzyszyła słabość inwestycji i eksportu.

- Obecne nastawienie polityki monetarnej zapewne pozostanie odpowiednie – powiedział na konferencji prasowej przewodniczący Fedu Jerome Powell. To dla rynku jasna sugestia, że w obecnych warunkach na kolejne obniżki stóp procentowych raczej nie ma co liczyć.

- Ostatnie dostosowania polityki monetarnej stanowią znaczne wsparcie dla gospodarki. Oceniamy, że polityka monetarna znajduje się obecnie w "dobrym miejscu" - dodał prezes Rezerwy Federalnej. Jerome Powell powiedział też, że "obecnie nie myślimy o podnoszeniu stóp procentowych".

- Aktualne stanowisko ws. polityki monetarnej może pozostać na obecnym, odpowiednim poziomie, by pomóc w osiągnięciu naszych mandatowych celów. Będziemy monitorować efekty naszych działań, a także oceniać wpływ danych na perspektywy przy ocenie przyszłej ścieżki dla polityki monetarnej - dodał Powell. - Oczywiście, jeśli pojawią się zmiany, które spowodują konieczność zrewidowania naszych prognoz, zareagujemy odpowiednio. Ścieżka polityki nie jest z góry ustalona - dodał.

Jak stwierdził, obecnie nie widać żadnych przesłanek przemawiających za wzrostem stóp procentowych, chociaż "w przyszłości takie sytuacje z pewnością wystąpią". W tym kontekście szef Fedu szczególną uwagę zwracał na niskie oczekiwania inflacyjne. - Obecnie presja inflacyjna pozostała przytłumiona. Nie wydaje nam się, żeby inflacja wzrosła w najbliższym czasie. (…) Wydaje się, że inflacja stabilizuje się poniżej 2 proc. - dodał, zauważając, że na świecie utrzymuje się znaczna presja dezinflacyjna.

W ocenie Powella, obniżka stóp procentowych stanowi "kolejne zabezpieczenie" przed ryzykami dla perspektyw wzrostu PKB, a decyzje w FOMC podejmowane są w oparciu o dane. "Globalny wzrost PKB oraz niepewności w handlu nadal stanowią zagrożenia dla perspektyw wzrostu PKB USA" - powiedział bankier.

Dodał, że w ryzyka dla perspektyw wzrostu zmierzają w "dobrą stronę". "Wydaje się, że ryzyko brexitu bez umowy znacząco się obniżyło. (...) Trwały spadek napięć w handlu dobrze wróży dla perspektyw wzrostu PKB" - powiedział prezes Fed.

Według Powella, „bazowe perspektywy pozostają korzystne” dla gospodarki USA. "Ogólnie rzecz biorąc, nadal obserwujemy trwały rozwój działalności gospodarczej, silny rynek pracy i inflację w pobliżu naszego celu 2-proc. jako najbardziej prawdopodobny scenariusz” - powiedział Powell.

"Nadal oczekujemy, że gospodarka USA będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie. (…) Konsumpcja jest głównym czynnikiem wzrostu PKB, wydaje się być odporna na słabości. Potwierdzają to firmy z sektora konsumenckiego" - dodał.

W trakcie przemówienia J. Powella, kurs EUR/USD wymazał spadki powstałe tuż po publikacji komunikatu i z poziomu 1,109 wzbił się na 1,114 USD.

Kolejne – i zarazem ostatnie w 2019 roku – spotkanie Komitetu zaplanowane jest na 11-12 grudnia. Natomiast protokół z październikowego posiedzenia zostanie opublikowany 20 listopada.

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
bha
Tną ,a dług Państwa jak rósł tak rośnie coraz mocniej ,szybciej i Ogromniej na karkach wszystkich do coraz droższej co roku spłaty na wieczność już pokoleń.Ale o tym raczej od dawna Cicho-Sza.
superbroker
I bardzo dobrze, że tną stopy. Jak ktoś potrafi to wykorzystał to na Forex zarabiając w 2 dni ponad 15%. USD/PLN zareagował książkowo.
mooooo
Ale łrzom ale łrzom !!! Na dole tego portalu jest artykow ze jest znaczny spadek koniktury gospodarczej w USA i wynosi w tym roku 2% co jest bardzo dużo w takiej skali !! tu zaś ze PKB jest na stabilnym poziomie także rynek pracy j inflacja !! I są stabilne szczyty i historyczne wzrosty !
orle
Mówić nieprawdę = kłamać lub też łgać, czyli gdy kłamią, można tez użyć synonimu łżą. Zobacz: Witold Doroszewski (red.); "Słownik Języka Polskiego" Tom IV, str. 299.
grzegorzkubik
Znów okazja do zarobku na złocie. To kolejne cięcie FED-u i przy tym pogarszająca się sytuacja w gospodarce to czas dla złotego metalu. Indeksy akcyjne sztuczne napompowane jakimiś zapowiedziami i pogodzeniu się z Chinami. Tymczasem Huawei odnotowuje spore zyski. Ta ewentualna zgoda to będzie taka na pół gwizdka po czym Znów okazja do zarobku na złocie. To kolejne cięcie FED-u i przy tym pogarszająca się sytuacja w gospodarce to czas dla złotego metalu. Indeksy akcyjne sztuczne napompowane jakimiś zapowiedziami i pogodzeniu się z Chinami. Tymczasem Huawei odnotowuje spore zyski. Ta ewentualna zgoda to będzie taka na pół gwizdka po czym znów się pokłócą. A teraz czekamy na jakieś ciekawe teksty Trumpa:)
jasiek2017
Zadzwon do Dudy, zatrudni takiego uczonego co potrafi przyszlosc przepowiedziec.
grzegorzkubik odpowiada jasiek2017
No i co mam rację. Widzisz jasiek jak potomek chłopów folwarcznych wiem a Janda, Stuhr, Lis i podobni nie wiedzą. Do kogo ta mowa chłopie. Je nie zaglądam na bankiera przypadkiem:)
pan_stanislaw_bezdomny odpowiada grzegorzkubik
Pod twoja obronę uciekamy się, swoimi radami racz nas zawsze oświecać.
grzegorzkubik odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Napisałeś ten post o godzinie 14:05 i nawet nie spojrzałeś na wykres złota. No i co panie bezdomny. Jak Pan skomentuje 1,20% wzrostu na złocie o 15:40. ZOPINIĄ CHIN O ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ UMOWIE HANDLOWEJ SIĘ PAN ZAPOZNAŁ?
Ach bo PIS popieram to nie mam racji? A jednak mam. Zatem pytam skąd ten wzrost na złocie?
Heheheh:
Napisałeś ten post o godzinie 14:05 i nawet nie spojrzałeś na wykres złota. No i co panie bezdomny. Jak Pan skomentuje 1,20% wzrostu na złocie o 15:40. ZOPINIĄ CHIN O ZBLIŻAJĄCEJ SIĘ UMOWIE HANDLOWEJ SIĘ PAN ZAPOZNAŁ?
Ach bo PIS popieram to nie mam racji? A jednak mam. Zatem pytam skąd ten wzrost na złocie?
Heheheh:) Śmieszny jesteś i dałeś mi cała masę argumentów bym mógł nazywać się lepszym sortem niż ty.
SCREENA Z TEGO POSTA I BEDĘ CI TO PRZYPOMINAŁ I PODOBNYM.
grzegorzkubik odpowiada pan_stanislaw_bezdomny
Godzina 15: 51 wzrost na złocie 1,15% a na S&P spadek o 0,77%. No ale ja nie ma racji bo ja PIS popieram a Ty PO. Buhahahahaha:)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki