Fala wniosków o MdM zalała BGK. Bank uspokaja kredytobiorców

2 stycznia ruszył nabór wniosków w programie „Mieszkanie dla młodych”. Już w godzinach porannych kredytobiorcy szturmem ruszyli do ich rejestracji, co spowodowało przyblokowanie sytemu BGK. Duże zainteresowanie związane jest tym, że była to ostatnia szansa na dofinansowanie, a na dopłaty przewidziano nieco ponad 380 mln zł.

O problemach z rejestracją wniosków o dopłatę z programu MdM powiadomił nas przed weekendem jeden z czytelników. W liście do redakcji pisał o prawdopodobnych nieprawidłowościach przy rejestracji wniosków: – BGK nie udźwignął natłoku wniosków MDM i jak miała decydować kolejność, to wnioski złożone 2 stycznia zaczynają dostawać odmowne decyzje, a te z 3.01 mają już pozytywne – pisał.

„Mieszkanie dla młodych”- duża liczba rejestrowanych wniosków przyblokowała system BGK
„Mieszkanie dla młodych”- duża liczba rejestrowanych wniosków przyblokowała system BGK (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Skontaktowaliśmy się wówczas z biurem prasowym Banku Gospodarstwa Krajowego - zaprzeczono jednak, jakoby występowały jakiekolwiek problemy techniczne czy inne zaburzające standardowy tryb przyjmowania wniosków. Jednocześnie poinformowano nas, że wszystkie wnioski, które zostały prawidłowo zgłoszone w systemie przed momentem wyczerpania wniosków, będą uznawane.

Okazuje się, że informacje od czytelnika nie były bezpodstawne. 5 stycznia br. na stronie internetowej BGK pojawił się komunikat, w którym bank przyznaje, że liczba złożonych wniosków była tak duża, że mogła powodować problemy techniczne, a dokładnie wydłużenie czasu rejestracji. W komunikacie czytamy:

– 2 stycznia uruchomiliśmy nabór wniosków w programie „Mieszkanie dla młodych”. Ze względu na fakt, że był to ostatni nabór, zainteresowanie było ogromne i w ciągu dwóch dni klienci złożyli w bankach kredytujących kilkanaście tysięcy wniosków. Tak duża liczba wniosków mogła powodować przejściowo wydłużony czas rejestracji wniosku. Nasi konsultanci byli w stałym kontakcie z pracownikami banków kredytujących.

Jednocześnie bank zapewnia, że obecnie wszystkie wnioski, które zostały prawidłowo zarejestrowane w systemie BGK do limitu 381 mln zł, mają przyznane dofinansowanie. Natomiast indywidualne przypadki osób, które nie otrzymały dofinansowania, powinny być wyjaśniane w bankach kredytujących.

Zgodnie z przepisami, wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony wraz z wnioskiem kredytowym. W związku z ograniczonymi środkami na dofinansowanie, należało jak najszybciej podjąć kroki, dzięki którym kredytobiorca miał szansę na skorzystanie z programu. Banki przygotowywały kredytobiorców do momentu odblokowania ostatniej puli środków już w połowie grudnia, o czym pisaliśmy w tym artykule.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 sebastian1989

Czy BGK wyjaśni ta sprawę?

! Odpowiedz
1 1 marcin1001

Poszkodowani MDM 2018 Styczeń- grupa na Facebooku dla osób poszkodowanych przez awarie systemu

! Odpowiedz
1 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 5 kasiaczek18

My również nie dostaliśmy MDM mimo iż złożyliśmy wniosek 2 stycznia 2018 a całą resztę dokumentów mieliśmy przygotowaną już w listopadzie.
Najgorsze jest to, że nie ma tu winnych ani Bank za pośrednictwem którego składaliśmy wniosek ani BGK.
Czy ktoś z was próbował się odwołać, złożyć reklamację od tej decyzji? Czy da się coś z tym jeszcze zrobić?
Czy tem proble dotyczy klientów tylko jednego banku?
Czy ktoś z Was może wie coś więcej?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 11 search

MdM jest po to by Banki mogly zarabiac wiecej, deweloperzy o firmy ubezpieczajace kredyty

! Odpowiedz
13 17 sprawiedliwy87

Wyjście jest jedno - pozwać BGK. Nie można im popuścić, ani na milimetr.

! Odpowiedz
3 31 ana2085

Czytaj ze zrozumieniem! Nikt nie prosi o współczucie, tylko o regulaminowe rozpatrywanie wniosków.

! Odpowiedz
6 3 open_mind

O naiwności ludzka. regulaminowe rozpatrywanie wniosków. Hahaha Ps. Clintonowa przed wyborami w kręgu znajomych, autentyczny cytat” Jak Trump wygra to nas wszystkich powiesi”. Tak i ja mógłbym zapadnie otwierać w ramach uzdrowienia USA.

! Odpowiedz
24 12 feniks2000

Czyli co? Mamy Tobie współczuć? Ty wiesz ilu ludzi w ogóle nie stać na takie MdM? A Ty narzekasz... Dosłownie brak mi słów. Bez dalszych, zbędnych komentarzy...

! Odpowiedz