REKLAMA

„Mieszkanie dla młodych” 2018 – ostatnia szansa, banki czekają na chętnych

Michał Kisiel2017-12-14 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2017-12-14 06:00

W przyszłym roku po raz ostatni będzie można skorzystać z programu „Mieszkanie dla młodych”. Trzeba będzie jednak się pośpieszyć – na dopłaty do wkładu własnego przewidziano nieco ponad 380 mln zł. Zapytaliśmy banki, co potencjalni kredytobiorcy mogą zrobić jeszcze przed uruchomieniem naboru wniosków 2 stycznia 2018 r.

2018 rok będzie ostatnim okresem działania programu dofinansowania wkładu własnego „Mieszkanie dla młodych”. W kolejnych latach rolę mechanizmu wspierającego budownictwo mieszkaniowe ma przejąć schemat „Mieszkanie Plus” opierający się na zupełnie innych założeniach. Nie przewiduje się w nim dopłat dla kredytobiorców samodzielnie nabywających lokale.

fot. / / YAY Foto

Zapewne ostatnia runda dopłat cieszyć się będzie równie dużym zainteresowaniem jak w 2017 r. Przypomnijmy, że limit w tym roku wyczerpano w ciągu niecałego miesiąca, a później szansę na dofinansowanie mieli już tylko klienci planujący zakup nieruchomości w 2018 r. Połowę przypadających na przyszły rok środków już zarezerwowano, a od 2 stycznia 2018 r. BGK wznowi przyjmowanie wniosków do momentu aż rozdysponowane zostanie 380 mln zł pozostających pieniędzy w puli.

Zgodnie z przepisami kredytobiorcy nie mogą wcześniej zarezerwować sobie miejsca w kolejce oczekujących na dopłatę, a wniosek o dofinansowanie musi zostać złożony wraz z wnioskiem kredytowym. Dziś nie są jeszcze znane również wskaźniki obowiązujące w I kw. 2018 r. wyznaczające limit ceny metra kwadratowego mieszkania oraz wysokość dofinansowania.

Warto podjąć pierwsze kroki

Zainteresowani „Mieszkaniem dla młodych” mogą jednak podjąć inne kroki tak, aby przygotować się do zaciągnięcia zobowiązania. Zapytaliśmy banki, które etapy procedury można rozpocząć już dziś, by wykorzystać efektywnie czas i uniknąć niepotrzebnych opóźnień w styczniu. Trzy banki, BGŻ BNP Paribas,  Alior Bank oraz Bank Ochrony Środowiska, wskazały wyłącznie, że wnioski o kredyty hipoteczne w programie „Mieszkanie dla młodych” będą przyjmowane od 2 stycznia 2018 r.

Raiffeisen Polbank informuje, że będzie przyjmował wnioski o kredyt hipoteczny z dofinansowaniem wkładu własnego po udostępnieniu przez BGK nowego limitu na rok 2018. Klient jednakże ma możliwość złożenia w banku wniosku o wstępną ocenę możliwości ubiegania się o kredyt hipoteczny, co pozwoli mu wstępnie ocenić swoją sytuację finansową i zweryfikować posiadane dokumenty. Dodatkowo klient może dokonać wstępnej symulacji zdolności kredytowej u jednego z przedstawicieli banku.

Podobne kroki proponuje Bank Millennium. Kredytodawca może w grudniu dokonać analizy zdolności kredytowej, analizy celu kredytowania i przedmiotu zabezpieczenia. Z dniem 2 stycznia bank umożliwi na podstawie tych czynności składanie wniosków o zawarcie umowy kredytu oraz wniosków o udzielenie dofinansowania w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”.

W eurobanku klienci mogą wcześniej składać wnioski kredytowe i przejść przez proces kompletowania dokumentacji, weryfikacji danych oraz sprawdzenia zdolności kredytowej. „eurobank będzie mógł przekazywać do BGK wnioski o dofinansowanie wkładów własnych od 2 stycznia 2018 r. W przypadku gdy BGK zaakceptuje wniosek klienta o dofinansowanie i zarezerwuje dopłatę, eurobank wyda decyzję kredytową” – informuje kredytodawca.

W Banku Zachodnim WBK klienci jeszcze w grudniu uzyskają informację dotyczącą warunków kredytu, skompletują część wymaganych dokumentów, mogą złożyć wniosek o określenie wstępnych warunków kredytu i otrzymać formularz informacyjny. Dzięki temu będą mogli złożyć kompletny wniosek o udzielenie kredytu wraz z wnioskiem o dofinansowanie wkładu własnego jak najwcześniej w styczniu. Składając w Banku Zachodnim WBK w grudniu wniosek o określenie wstępnych warunków kredytu, klient może skorzystać z promocji trwającej do końca roku. Przewiduje ona 0 proc. prowizji dla kredytów od kwoty 100 tys. zł przy wskaźniku LTV do 80 proc.

W Banku Pekao SA klient może sprawdzić uprawnienia do uczestnictwa w programie, zbadać swoją zdolność kredytową, skonsultować dokumenty dotyczące wybranego przez siebie mieszkania oraz uzyskać informację i wyjaśnienia dotyczące zasad funkcjonowania programu. Instytucja rozpocznie przyjmowanie wniosków 2 stycznia 2018 r.

Bank BPS informuje, że klient może otrzymać ogólne informacje o kredycie zgodnie z art. 10 ustawy o kredycie hipotecznym oraz formularz informacyjny, ale nie może złożyć w banku do końca 2017 r. wniosku o kredyt.

Doradcy banku PKO BP udzielają na bieżąco informacji o niezbędnej dokumentacji i sposobach jej wypełnienia. Bank zachęca do wizyty w oddziale, „co pozwoli na lepsze przygotowanie się do złożenia wniosku, weryfikację i stwierdzenie kompletności dokumentów, na ewentualne uzupełnienie przez klientów braków w dokumentacji, czy na wstępne zweryfikowanie zdolności kredytowej”.

Zdecydowani na zaciągnięcie zobowiązania z dopłatą mogą zatem jeszcze w grudniu sprawdzić, czy spełniają warunki kwalifikujące do otrzymania dofinansowania, a następnie skupić się na wyborze banku i zebraniu koniecznej dokumentacji. Warto przypomnieć, że kredytodawcy oczekują nie tylko szeregu danych o inwestycji (np. aktualnego odpisu z księgi wieczystej), ale również potwierdzenia źródła i wysokości osiąganych dochodów (zwykle na własnym druku). Uporządkowanie tych kwestii znacznie przyspieszy starania o kredyt, a na początku roku umówienie się z doradcą może okazać się trudniejsze niż w sezonie przedświątecznym.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki