REKLAMA

Esotiq & Henderson chce w '17 zwiększyć sprzedaż dwucyfrowo, utrzymać marżę brutto

2016-11-24 13:22
publikacja
2016-11-24 13:22

Esotiq & Henderson chce w przyszłym roku zwiększyć sprzedaż dwucyfrowo i utrzymać marżę brutto pomimo wzrostu kursu dolara - poinformował prezes Adam Skrzypek. Czwarty kwartał tego roku powinien być lepszy pod względem wyników niż trzeci.

"Zakładamy, że zadowalające będzie tempo dwucyfrowego wzrostu przychodów w przyszłym roku" - powiedział prezes Skrzypek na czwartkowym spotkaniu z dziennikarzami.

Po trzech kwartałach tego roku sprzedaż grupy Esotiq & Henderson wzrosła o 15,6 proc. rdr do 101 mln zł. Grupa zanotowała w tym okresie 4,2 mln zł straty netto wobec 0,1 mln zł rok wcześniej.

Marża brutto na sprzedaży w grupie E&H wynosi po trzech kwartałach 57,6 proc., co oznacza spadek o 4,3 p.p.

"Będziemy musieli zamortyzować niekorzystny kurs dolara, podjęliśmy już działania w tym kierunku. Będziemy też patrzeć, co będzie robić konkurencja. Wydaje się, że będziemy mogli w przyszłym roku utrzymać wysoką marżę brutto" - powiedział prezes.

W samym trzecim kwartale marża brutto na sprzedaży grupy spadła o 3,7 p.p., do 57 proc. Spółka tłumaczy, że spadek wynika z niższych marż w rosnącej części odzieżowej i wzrostu kosztów zakupu. Rósł też eksport.

"W czwartym kwartale będziemy chcieli utrzymać wysoki poziom marży. W tym kwartale eksport będzie miał mniejszy wpływ na poziom marż niż w trzecim" - powiedział Skrzypek.

Prezes liczy, że kwartał do kwartału poprawi się wynik netto. W trzecim kwartale grupa zanotowała 0,9 mln zł straty netto wobec 0,2 mln zł straty przed rokiem.

"Pracujemy, by wynik netto w czwartym kwartale był lepszy niż w trzecim. Ten kwartał jest zawsze lepszy w naszej branży, patrzymy optymistycznie" - powiedział.

Na koniec trzeciego kwartału spółka posiadała 276 sklepów z bielizną marki Esotiq, z czego 263 w Polsce, 3 w Niemczech, 2 na Białorusi i 8 na Ukrainie. Odzieżowych sklepów Femestage było 18 w Polsce i 10 na Ukrainie. W kraju prowadzone są również 2 sklepy Eva Minge. Spółka prowadzi także sprzedaż hurtową i poprzez punkty multibrandowe.

W 2017 roku E&H chce powiększyć sieć sklepów Esotiq w Polsce o 20 salonów netto do 290 placówek.

"Zakładamy, że będziemy otwierać placówki franczyzowe, ale nie wykluczamy otwarcia własnych sklepów, jeśli będą zaoferowane ponadprzeciętne warunki. Być może będziemy się zastanawiać nad zmianą lub zamknięciem niektórych salonów, gdyż chcemy się przyjrzeć punktom franczyzowym pod kątem ich efektywności" - powiedział prezes.

Na koniec tego roku salonów Femestage ma być w Polsce 17, a w przyszłym roku przybyć może 3-5 nowych, we franczyzie.

W Niemczech w przyszłym roku planowane jest otwarcie 3-7 sklepów Esotiq.

Spółka planuje również przyspieszyć rozwój na Ukrainie i Białorusi. Na koniec 2017 roku chce mieć na tych rynkach łącznie 35 sklepów Esotiq i 13 salonów Femestage. Na koniec tego roku będzie ich mieć po 11.

Esotiq & Henderson chce dalej rozwijać e-commerce. Spółka posiada obecnie sklepy internetowe Esotiq w Polsce i w Niemczech oraz Femestage w Polsce.

W trzecim kwartale przychody z e-sklepu marki Esotiq wzrosły o 72 proc. rdr do 0,5 mln zł, a marki Femestage wyniosły 0,3 mln zł.

Na przełomie roku E & H chce uruchomić sklep Henderson. com, z bielizną dla mężczyzn. Od wiosny przyszłego roku akcesoria Evy Minge mają być dostępne w sklepie internetowym eobuwie. com, należącym do grupy CCC.

"W przyszłym roku chcemy uruchomić sklepy on-line Esotiq i Femestage w Rosji, na Ukrainie i na Białorusi. Nie wykluczamy też otwarcia kolejnych platform na rynkach zachodnich" - powiedział prezes.

Spółka podtrzymuje, że w I kwartale przyszłego roku powinno dojść do jej podziału.

W dzielonej spółce, notowanej na GPW, ma pozostać m.in. sieć salonów Esotiq z bielizną i kosmetykami w Polsce i w Niemczech. Spółki odpowiadające za rozwój segmentu modowego (Femestage Eva Minge i Eva Minge Design) mają trafić do spółki Eva Minge Group (EMG). Dotychczasowi akcjonariusze spółki dzielonej mają otrzymać 2,2 mln akcji EMG. (PAP)

pel/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Citi Handlowy z silną ofertą lokat w USD 2,5% oraz PLN 7,5%

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki