REKLAMA

Minister: Elektrownia w Ostrołęce powstanie. Dyskutujemy o paliwie

2020-02-17 12:00
publikacja
2020-02-17 12:00

Nowa elektrownia w Ostrołęce na pewno powstanie. Trwają analizy dotyczące paliwa, które miałaby wykorzystywać - poinformował wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

/ fot. Grażyna Myślińska / FORUM
"Chciałbym wyraźnie powiedzieć, że elektrownia powstanie. Nie dyskutujemy dziś, czy kontynuować inwestycję, czy ją zarzucić. Dyskutujemy tylko, jakie powinno być źródło energii w tej elektrowni: czy to powinien być węgiel - jak założono na początku, czy może powinniśmy w obliczu zmieniającej się sytuacji w Europie, polityki klimatycznej i bardzo wysokich kosztów CO2 szukać alternatywnych źródeł energii" - powiedział w poniedziałek Sasin w telewizji wPolsce.

W ubiegłym tygodniu Enea i Energa zawiesiły finansowanie projektu budowy nowego bloku energetycznego opalanego węglem w Ostrołęce o mocy ok. 1000 MW. Decyzja jest związana z potrzebą analiz co do dalszych działań w projekcie i jego dalszego finansowania. Jak podano, analizy będą w szczególności dotyczyć parametrów technicznych, technologicznych, ekonomicznych i organizacyjnych projektu.

Elektrownia Ostrołęka przekazała generalnemu wykonawcy elektrowni Ostrołęka C, czyli konsorcjum spółek GE Power i Alstom Power Systems, polecenie zawieszenia wykonywania całości prac związanych z kontraktem.

Kontrakt zawarty przez spółkę celową przewiduje możliwość czasowego zawieszenia wykonywania, części lub całości, wynikających z niego obowiązków. Maksymalny łączny okres zawieszeń w trakcie realizacji projektu wynosi 90 dni.

Jak zauważył Jacek Sasin, prawo do zabrania głosu w sprawie kształtu inwestycji będzie mieć też PKN Orlen, jeśli miałoby dojść do transakcji przejęcia przez koncern gdańskiej Energi.

"Jesteśmy w okresie analiz, po którym będziemy w stanie powiedzieć z jakiego paliwa elektrownia będzie korzystać" - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych.

Zaawansowanie realizacji inwestycji w Ostrołęce w ujęciu procentowym na 31 stycznia 2020 r. wynosi 5 proc. i jest to mierzone relacją zrealizowanych i opłaconych zadań w stosunku do łącznej wartości projektu.

Na dzień 31 stycznia 2020 roku rozliczono 5 proc. umowy z generalnym wykonawcą. Łączna wartość umowy to 5,05 mld zł netto.

Dotychczas inwestor - spółka Elektrownia Ostrołęka - otrzymała 912,5 mln zł jako kapitał własny (przy czym po 50 proc. udziałów spółki posiadają Energa i Enea) oraz pożyczkę w wysokości 58 mln zł, wypłaconą spółce na mocy umowy z 17 lipca 2019 roku (prawo do wierzytelności z tytułu umowy pożyczki przysługuje po połowie Enerdze i Enei).

Ponadto 23 grudnia 2019 roku, Elektrownia Ostrołęka zawarła z Energą umowę pożyczki na maksymalną kwotę 340 mln zł, wypłacaną w transzach. Na podstawie umowy udzielono dwie transze pożyczki na łączną kwotę 177 mln zł. (PAP Biznes)

pel/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (18)

dodaj komentarz
krrzysiek2
sasina nazwał bym :ministrem znikających aktywów państwowych" od czasu jak objął tekę , aktywa skurczyły kosmicznie. (patrz wyceny giełdowe)
jarunia
Atomówka to dobry pomysł, można by zamontować to dla Żarnowca kupił Gierek, żeby się nie zmarnowało. no bazę turystyczna trza zrobić dla ekologów, którzy tysiącami będą przyjeżdżać i dziewczyny nam psuć
dziki_losos
Ja proponuję na energię fuzji jądrowej, która dociera do Ziemi w postaci promieni słonecznych.
pazdzioch_indastries
przeróbcie na atom
anty12
O jejku Sasin kiedy idziesz do psychaitry ? Powstanie tak jak milion smochodow elektrycznych i milion mieszkan.
forfun
idiot już cos buduje tylko jeszcze nie wie co ehh
jkl777
"Maz jest z zawodu DYREKTOREM"
trooper
Dwóch idiotów na stołkach dyskutuje nad paliwem do elektrowni przy butelce wódki. Tak się w Polsce pisdowskiej podejmuje decyzje eksperckie. Taka szara, smutna rzeczywistość.
trooper
Dla pocieszenia, jak ktoś oglądał serial HBO 'Czatrnobyl' to wie, że tam było jeszcze gorzej niż dziś u nas.
antek10
jak oni te 5% liczą skoro wydali 5 mld zł? I teraz beda sie zastanawiać co robić skoro juz tyle kasy wydali? Przeciez te pisie managery to amatorzy.

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki