REKLAMA

Boże Narodzenie wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia?

2021-12-21 07:55
publikacja
2021-12-21 07:55
Boże Narodzenie wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia?
Boże Narodzenie wypada w sobotę. Kto dostanie dodatkowy dzień wolny za 25 grudnia?
fot. 4 PM production / / Shutterstock

Boże Narodzenie wypada w tym roku w sobotę. Ustawowo 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy. Sprawdzamy, czy pracownik ma prawo do urlopu w innym terminie za święto przypadające w sobotę.

Pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia przypada w sobotę. 25 grudnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Każdego roku w Polsce obchodzonych jest 13 takich świat. W tym roku jest to już drugie święto ustawowe, które wypada w szósty dzień tygodnia. Pojawia się pytanie, czy pracodawca musi umożliwić odebranie urlopu pracownikowi za święto przypadające w sobotę?

Dzień wolny za Boże Narodzenie?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin, czytamy w Kodeksie pracy (art. 130 §2). Pracodawca w porozumieniu z pracownikami ustala termin odbioru przysługującego dnia wolnego za święto przypadające na sobotę. Pracownik ma prawo odebrać cały dzień wolny. Pracodawca nie może "rozłożyć" czasu pracy, przykładowo skracając cztery dni pracy o dwie godziny w celu realizacji dnia ustawowo wolnego od pracy.

Pracownik ma prawo do odebrania jednego dodatkowego dnia urlopu płatnego w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym przypada dzień ustawowo wolny od pracy. Zakładając, że okres rozliczeniowy jest miesięczny to osoba zatrudniona na umowę o pracę "odbiera" dzień wolny w grudniu.

Dzień wolny za 25 grudnia 2021 r.

Warto pamiętać, że jeżeli pracownik w dzień ustawowo wolny od pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie macierzyńskim to nie przysługuje mu możliwość odebrania dnia wolnego w innym terminie. Pracodawca powinien również wyznaczyć dzień wolny za święto wypadające w sobotę w trakcie tego samego okresu rozliczeniowego. Na wniosek pracownika termin ten może zostać przesunięty na kolejny okres.

DF

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (2)

dodaj komentarz
igła
A nauczyciele znowu poszkodowani i nie dostaną dodatkowego dnia wolnego.
techs
To jest patologia nauczania. Dobrzy nauczyciele z pasją zostający na dodatkowych (często niepłatnych) godzinach dla swoich uczniów są wynagradzani jak Ci, którzy chcą pójść po linii najmniejszego oporu, długie wolne, minimum pracy, byle się nie narobić...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki