REKLAMA

Urlop i długie weekendy. Sprawdzamy dni wolne od pracy – 2022 rok

Dominika Florek2021-10-21 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-21 06:00
Urlop i długie weekendy. Sprawdzamy dni wolne od pracy – 2022 rok
Urlop i długie weekendy. Sprawdzamy dni wolne od pracy – 2022 rok
fot. Pra Chid / / Shutterstock

Dni wolne od pracy to nie tylko dodatkowy dzień wolny, ale także możliwość zaplanowania dłuższego urlopu. W 2022 r. dni wolne od pracy wypadają często w trakcie tygodnia. Pracownicy przy odpowiednim zaplanowaniu mogą przedłużyć weekendowy wypoczynek w styczniu, maju, kwietniu, czerwcu, sierpniu oraz listopadzie. Natomiast krótsza niż zwykle przerwa czeka w okresie Bożego Narodzenia.

Planujesz urlop z wyprzedzeniem i chcesz kiedy wypadają dni wolne od pracy? Dni ustawowo wolne od pracy w 2022 r. zapowiadają się wyjątkowo korzystanie dla osób, które chcą skorzystać z przedłużonego weekendu w trakcie całego roku. Większość świąt wypada w "środku tygodnia" - będą aż trzy wolne poniedziałki oraz dwa wolne czwartki i wtorki. Warto pamiętać, że w przyszłym roku wracają ferie zimowe dzielone na różne terminy w zależności od województw. Sprawdziliśmy, kiedy wypadają dni wolne oraz niedziele handlowe w 2022 r.

Dni wolne od pracy – 2022 r.

Początek 2022 r. wygląda całkiem korzystnie. Jest sporo dni ustawowo wolnych od pracy. Nowy Rok (1 stycznia) wypada w sobotę. W związku z tym osoby zatrudnione w ramach umowy o pracę będą mogły odebrać dodatkowy cały dzień płatnego urlopu za dzień wolny przypadający w sobotę. Natomiast święto Trzech Króli (6 stycznia) to czwartek - a więc okazja do skorzystania z przedłużonego weekendu.

Na następny urlop trzeba trochę będzie poczekać ponad 3 miesiące, ponieważ Wielkanoc w tym roku będzie obchodzona później – w drugiej połowie kwietnia. Dobra wiadomość dla pracowników jest taka, że Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) przypada w poniedziałek. W ubiegłym roku uroczystość wypadała w niedzielę, więc nie przysługiwał za nią dodatkowy dzień wolny.

Dni wolne od pracy  2022 r.

Data

Dzień tygodnia

Święto

1 stycznia

Sobota

Nowy Rok

6 stycznia

Czwartek

Trzech Króli

17 kwietnia

Niedziela

Wielkanoc

18 kwietnia

Poniedziałek

Poniedziałek Wielkanocny

1 maja

Niedziela

Święto Pracy

3 maja

Wtorek

Święto Konstytucji 3 Maja

5 czerwca

Niedziela

Zesłanie Ducha Świętego

16 czerwca

Czwartek

Boże Ciało

15 sierpnia

Poniedziałek

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego

1 listopada

Wtorek

Wszystkich Świętych

11 listopada

Piątek

Święto Niepodległości

25 grudnia

Niedziela

Boże Narodzenie

26 grudnia

Poniedziałek

Drugi Dzień Bożego Narodzenia

Źródło: Bankier.pl

Jak wygląda druga połowa roku pod względem dni świątecznych? W listopadzie 2022 r. na pracowników czekają dwa dni wolne od pracy w ciągu tygodnia. Wszystkich Świętych (1 listopada) wypada we wtorek - to okazja do skorzystania z przedłużonego weekendu. Wystarczy wziąć dzień wolny w poniedziałek. Korzystnie wypada także Święto Niepodległości (11 listopada) - w piątek, to okazja do skorzystania z dłuższego niż zazwyczaj weekendu.

Natomiast mniej korzystanie wygląda końcówka 2022 r. Boże Narodzenie (25 grudnia) jest w niedzielę więc pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień urlopu.

Kiedy wziąć urlop – długie weekendy w 2022 r.

Początek 2022 r. zapowiada się pozytywnie pod względem planowania dłuższego urlopu - to dobry czas na długie weekendy. Nowy Rok jest w sobotę, w związku z tym pracownik ma prawo do dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. Jeżeli zdecyduje się na wykorzystanie go np. w poniedziałek (3 stycznia) to wystarczy wziąć 3 dni urlopu i skorzystać z 9-dniowego wypoczynku.

W tym roku Święto Pracy jest w niedzielę (1 maja). Pracownicy nie będą mogli odebrać dodatkowego urlopu za dzień ustawowo wolny od pracy przypadający w niedzielę. Natomiast Święto Konstytucji 3 Maja wypada we wtorek. W związku z tym wystarczy wziąć jeden dzień wolny od pracy w poniedziałek (2 maja) żeby skorzstać z czterodniowego wypoczynku. 

Długie weekendy w drugiej połowie 2022 r.

Na kolejny długi weekend w 2022 r. trzeba będzie poczekać do czerwca. Tradycyjne, jak co roku, pracownicy mogą wziąć dzień wolny w piątek - 17 czerwca - i skorzystać z czterodniowego weekendu z okazji Bożego Ciała (16 czerwca). W drugiej połowie czerwca jest także szansa na 9 dni urlopu. Pracownicy, którzy zdecydują się wziąć urlop 13, 14 i 15 czerwca będą mogli skorzystać z dłuższej przerwy w pracy.

Urlop - długie weekendy w 2022 r.

Dni, na które należy wziąć urlop

Dni świąteczne

Łączna liczba dni wolnych od pracy

3, 4, 5, i 7 stycznia

Święto Trzech Króli

9 dni (od piątku do niedzieli)

2 maja

Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja

4 dni (od soboty do wtorku)

17 czerwca

Boże Ciało

4 dni (od czwartku do niedzieli)

31 października

Wszystkich Świętych

9 dni (od soboty do wtorku)

12 listopada

Święto Niepodległości

4 dni (od czwartku do niedzieli)

Źródło: Bankier.pl

Jak wypadają długie weekendy w drugiej połowie roku 2022 r.? Pracownicy mogą planować dni wolne w okolicy wspomnienia Wszystkich Świętych (1 listopada), które jest we wtorek. Pracownicy, którzy zdecydują się na wybranie czterech dni urlopu skorzystają z 9 dni wypoczynku. Podobnie można zaplanować odpoczynek w okolicy Święta Niepodległości (11 listopada)

Ferie 2022 r. 

Po rocznej przerwie w roku szkolnym 2021/2022 wraca podział terminów ferii zimowych dla różnych województw. Poniżej przedstawiamy daty rozpoczęcia i zakończenia zimowej przerwy w szkołach z podziałem na regiony:

 • od 17 do 30 stycznia 2022 r. – województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie,
 • od 24 stycznia do 6 lutego 2022 r. – województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie,
 • od 31 stycznia do 13 lutego 2022 r. – województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie,
 • od 14 do 27 lutego 2022 r. – województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie.

Niedziele handlowe 2022 r.

Znamy także daty niedziel handlowych w 2022 r. Kiedy będzie można zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia? Zgodnie z obowiązującymi przepisami w przyszłym roku będzie 7 niedziel, w które nie obowiązuje zakaz handlu:

 • 30 stycznia 2022 r.,
 • 10 kwietnia 2022 r.,
 • 24 kwietnia 2022 r.,
 • 26 czerwca 2022 r.,
 • 28 sierpnia 2022 r.,
 • 11 grudnia 2022 r.,
 • 18 grudnia 2022 r.

Dwie niedziele handlowe w miesiącu w 2022 r. będą w kwietniu i grudniu. Zakaz handlu nie obowiązuje na dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia oraz tydzień przed i tydzień po Wielkanocy. Oprócz tego zakupy będzie można zrobić w jedną niedzielę stycznia, czerwca oraz sierpnia.

DF

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców.

Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jarunia
a Coronavirus ma swój plan i was zaboli
syn_kornela
Do roboty się wziąć, a nie kombinować z długimi weekendami. Tak to my daleko nie zajedziemy :)
dadar123
Powiedz to nierobom na garnuszku pracujących

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki