REKLAMA
SPRAWDŹ

EKG 2023Duszczyk: Dla pracowników wysoko wykwalifikowanych wyjeżdżających z Polski mniejsze znaczenie ma wynagrodzenie, a bardziej liczy się atmosfera w pracy, sytuacja w kraju i wpływy polityczne

Katarzyna Wiązowska2023-04-25 13:14redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-25 13:14

Wspólny rynek pracy, płaca minimalna, luka płacowa, polityki krajowe a regulacje unijne, migracje wewnątrz UE i napływ pracowników z zewnątrz - o tym rozmawiano podczas panelu "Wspólny rynek pracy w Europie" drugiego dnia 15. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Duszczyk: Dla pracowników wysoko wykwalifikowanych wyjeżdżających z Polski mniejsze znaczenie ma wynagrodzenie, a bardziej liczy się atmosfera w pracy, sytuacja w kraju i wpływy polityczne
Duszczyk: Dla pracowników wysoko wykwalifikowanych wyjeżdżających z Polski mniejsze znaczenie ma wynagrodzenie, a bardziej liczy się atmosfera w pracy, sytuacja w kraju i wpływy polityczne
fot. Katarzyna Wiązowska / / Bankier.pl

Poniżej nasza relacja z tego wydarzenia. Relacja live z pozostałych wtorkowych paneli znajduje się tutaj.

Kwietniowa rewolucja w prawie pracy

Firmy IT to firmy skupione wokół pracownika. Dlatego nie obawiamy się żadnych zmian prawnych, które odbywają się na korzyść pracownika. Właściwie możemy być modelową branżą, jeśli chodzi o takie rozwiązania. Jesteśmy też chętni do tego, aby dzielić się naszym doświadczeniem. My jako pracodawcy, bardzo skupiamy się na tym, aby zapewnić godziwe wynagrodzenia naszym pracownikom, które są tu zrównane z płacami światowymi. Stosujemy też bardzo dużo rozwiązań, które dopiero będą wprowadzane. Praca zdalna, work life balance to już od dawna u nas norma - mówi Jan Zborowski, wiceprezes, SoDA, Co-founder & Business Developer, SoftwareMill.

To, co się wydarzyło w kwietniu w prawie pracy, to prawdziwa rewolucja i ogromne wyzwanie dla przedsiębiorstw. Z punktu widzenia pracodawcy zatrudniającego 9 tys. osób samo przyjmowanie wniosków o pracę zdalną jest ogromnym wyzwaniem - mówi Kamila Zawistowska, Country Head of Talent Strategy, Learning and Talent Strategy Manager w Accenture w Polsce.

Z perspektywy pracodawcy niezwykle istotna jest elastyczność w porozumieniu z pracownikiem. Wszystkie kwestie prawne są po to, żeby zapewnić pracownika, że jego potrzeby są dla nas ważne. Niestety widzimy ogromny rozjazd, jeśli chodzi o konkurencyjność, bo przegrywają podmioty, które starają się robić wszystko zgodnie z prawem - dodaje.

Branża IT tworzy wysokokwalifikowane miejsca pracy, które są bardzo kosztowne. Potrzebne jest wsparcie państwa i współpraca w kwestii kształcenia pracowników. Potem korzyścią będą tu podatki, które wpłyną do kasy państwowej - dodaje Jan Zborowski.

Nie potrzebujemy więcej skomplikowanych przepisów

Marcin Lewandowski, adwokat, expert w dziedzinie delegowania transgranicznego, prezes, Polish Chamber of Commerce in the Netherlands (PCCNL), prezes, PolChambers: Największy problem sprawiają przepisy krajowe i implementujące. Nie potrzebujemy więcej skomplikowanych przepisów. Potrzebna jest nam baza i przejrzystość, aby stworzyć rynek konkurencyjny w stosunku do innych państw. Przepisy krajowe powinny dotyczyć jedynie natury rynku.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Oskładkowanie w polskim ZUS-ie jest korzystniejsze niż gdziekolwiek indziej - stwierdził Paweł Jaroszek, członek zarządu w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

 Mamy do czynienia z wolnym przepływem pracowników w Unii Europejskiej. To ewenement w skali światowej, bo nigdzie na świecie przepisy nie przewidują takiej możliwości. Pracownicy w UE mają absolutny przywilej, bo czują się maksymalnie bezpieczne w porównaniu z tym, jak to jest w innych częściach świata. Może te przepisy nie są idealne, ale zabezpieczają pracowników optymalnie - wskazuje Maciej Duszczyk, członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski. (...)
Dla pracowników wysoko wykwalifikowanych wyjeżdżających z Polski mniejsze znaczenie ma wynagrodzenie, a bardziej liczy się atmosfera w pracy, sytuacja w kraju i wpływy polityczne. (...) Regulacje prawne dotyczące rynku pracy w UE idą w dobry kierunku, ale są nieco przeregulowane - dodaje.

Wspólny rynek jest szansą

Wspólny rynek pracy to dla nas olbrzymie szanse dostępu do ludzi, talentów. Oczywiście są też zagrożenia, bo ktoś spoza Polski może chcieć przejąć naszych pracowników. Konieczne jest zachowanie konkurencyjnych warunków dla przedsiębiorstw działających w naszym kraju - mówi Jan Zborowski.

Maciej Duszczyk, członek Rady Naukowej Ośrodka Badań nad Migracjami, Uniwersytet Warszawski, mówi: Jesteśmy państwem, które najszybciej na świecie przekształciło się z państwa imigracyjnego w kraj, do którego przyjeżdżają obcokrajowcy. - Populizm ekonomiczny to coś najgorszego, co może nas zniszczyć - dodaje.

Katarzyna Łażewska-Hrycko, główny inspektor pracy: W związku ze wspólnym rynkiem pracy jest mnóstwo wyzwań dotyczących kontroli pracy. Musimy kontrolować legalność zatrudnienia, aby chronić nasz polski rynek pracy. O ile w kraju nie jest to trudne, o tyle świadczenie usług polskich pracowników poza granicami kraju jest to dla nas dużym problemem. Wynika to z faktu braku informacji i i braku przemieszczania się kontroli za tym pracownikiem, którego kontrola dotyczy. Konieczna jest tu wymiana informacji. Opieramy się tu na współpracy z organizacjami międzynarodowymi, w których PIP jest zrzeszona.

Maciej Duszczyk: Musimy się przyzwyczaić do obecności cudzoziemców w naszym kraju i to w każdej dziedzinie życia, nie tylko na rynku pracy.

Paweł Jaroszek: Potrzebne jest zapewnienie ludziom dostępu do wiedzy. Musimy być gotowi na zmiany, a do tego potrzebna jest kreatywność i wiedza.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
podatnik-
Nie wiem czy facet Maciej Duszczyk coś pali lub pije ale nie powinien jak się wypowiada? Kolejny naukowiec teoretyk a życie wygląda niestety innaczej! Dotarło do młodych, że mają ci co nie robią bo ci co robią nie mają! Mam pytanie do naukowca Duszczyka . Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub Nie wiem czy facet Maciej Duszczyk coś pali lub pije ale nie powinien jak się wypowiada? Kolejny naukowiec teoretyk a życie wygląda niestety innaczej! Dotarło do młodych, że mają ci co nie robią bo ci co robią nie mają! Mam pytanie do naukowca Duszczyka . Kiedy wyrówna szanse "tych drugich" w PRLu bis ,żeby córka lub syn przyzwoitej nauczycielki miał taki sam dobrobyt jak wszystkie: Jaruzelskie Moniki, Kulczyk Dominiki, Kulczyk Sebastiany, Tobiasy Solorze, Michały Niemczyckie(po przejściach w więzieniu amerykańskim), Bochniarze, Wejcherty, Waltery, etc? W PRLu bis również "ci drudzy' żyją na koszt Narodu i pokazują na swoich przykładach czy warto było prywatyzować PRL na zasadzie prywatyzujemy zyski uspołeczniamy straty. Sebastian Kulczyk, ten biznesmen niczego nie zarobił, przejął po śp. dr pośredniku majątek i do tego dostał prezent od PiSu - nie zapłacił grosza podatku od spadku. A teraz troszkę historii: Kto słyszał i gdzie o biznesmenie polonijnym Henryku Kulczyku, który ma życiorys składający się z samych dziur?(Podobno był rezydentem ale we Wiedniu tam gdzie gangsterzy Baranina i spółka)?. Kolejnym przykładem jest śp. dr pośrednik, który jak sama nazwa wskazuje niczego sam nie stworzył on po prostu pasożytował na PRLu i PRLu bis(ale to samo robił Steve Jobs )? W praktyce dziedziczka po śp. Janie Kulczyku mogła sobie kupić w prezencie dom w Londynie za 300mln PLN, traktując to jako prezent od PiSu na koszt podatnika PRLu bis? A w tym czasie Mamusia(Grażyna Kulczyk) może spokojnie cywilizować chłopa szwajcarskiego budując mu za pieniądze podatnika PRLu bis galerię w samym centrum SZWAJCARSKIEGO miasteczka! PS. A teraz pytanie do biznesmena Kulczyka Sebastiana? Czy odnalazł się potrącony motocyklista Leszek F. i jak się aktualnie czuje oraz czy już się wyjaśniło? dlaczego sprawca wypadku/kolizji nie został przebadany tak alkomatem jak i nie miał pobranej krwi?

Powiązane: Europejski Kongres Gospodarczy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki