REKLAMA

"Dlaczego żona prezydenta ma zarabiać 18 tys. zł?" Będzie obywatelski projekt ws. płac polityków

2020-08-17 13:58
publikacja
2020-08-17 13:58
fot. Pałac Prezydencki. Podsumowanie III edycji "Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie" / Flickr

Złożenie obywatelskiego projektu ustawy regulującej kwestie wynagrodzenia polityków i finansowania partii zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia.

Poinformował też o uruchomieniu akcji obywatelskiej wysyłania listów do posłów w sprawie podwyżek. Będzie on dostępny na stronie Listdoposla.pl. To reakcja na przyjęcie w piątek przez Sejm zmian w prawie podwyższających wynagrodzenia dla samorządowców, parlamentarzystów i osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie.

Szymon Hołownia zapowiedział, że założenia zmian w systemie wynagradzania osób piastujących najwyższe funkcje w państwie i w finansowaniu partii politycznych zostaną przedstawione 3 września. Będą tam m.in. algorytmy wynagrodzeń najwyższych urzędników i polityków.

"Dlaczego żona prezydenta ma zarabiać 18 tysięcy, a nie np. 10; albo 25, albo siedem. Skąd ta kwota? Jeśli pojawiają się jakieś kwoty, to one muszą wynikać z algorytmu i być sprzężone ze stanem gospodarki i średnim poziomem wynagrodzeń" - mówił.

"Postaramy się też zaproponować rozwiązania, które pokażą, ile pieniędzy z budżetu, a ile z finansowania obywatelskiego, a także, na co partie powinny wydawać pieniądze. Będziemy postulować zobowiązanie partii do wydawania dużo większych pieniędzy na ekspertyzy" - dodał.

Jak mówił Hołownia, jeszcze we wrześniu zorganizowane zostanie wysłuchanie publiczne i konsultacje społeczne, "których w gmachu Sejmu jakoś nie zdążono zrobić, bo państwo śpieszyli się na długi weekend".

"Efektem tego wysłuchania powinny być założenia do projektu ustawy i projekt ustawy, pod którym chcielibyśmy do końca tego roku zebrać wymaganą ilość podpisów i złożyć do Sejmu jako projekt obywatelski. Skoro posłowie nie potrafią zrobić tej roboty, to my ją zrobimy. Nie po to, żeby teraz wycofywać się rakiem z tego, co zrobiło się w piątek, tylko żeby realnie rozwiązać problem" - zapowiadał.

Chodzi o rozwiązania, które, jak dodał, "są czytelne, jasne i posłużą Polsce na pokolenia".

"Proszę pamiętać, że dzisiaj te 12 czy ileś milionów złotych więcej, które rocznie dostanie PiS i która podarowała mu m.in. Platforma i Lewica (trafią) na propagandę, na szczucie, na te wszystkie rzeczy, które tak bardzo im przeszkadzały. A teraz proszę, ponieważ nam dacie 10 milionów, to macie 12 milionów na coś, co jeszcze dwa miesiące temu określaliśmy jako istota wszelkiego zła. Gdzie jest logika? Ja nie dopatruje się w tym żadnej" - podkreślał.

Zapowiedział jednocześnie, że wystosował w poniedziałek pismo do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, żeby eksperci, których ma on powołać do prac nad ustawą o płacach polityków dołączyli do konsultacji społecznych Polski2050. "Żebyśmy mogli zebrać w jednym miejscu wiedzę i energię, by posłużyło to lepiej Polsce" - zaznaczył.

Zdaniem Szymona Hołowni obywatele powinni dać wyraz temu, jaki policzek politycy wymierzyli im w piątek, przegłosowując ogromne podwyżki własnych wynagrodzeń i podwyższając subwencje dla partii politycznych.

Stąd ruch Polska 2050 uruchomił akcję obywatelską i stworzył kwestionariusz internetowy, przy wykorzystaniu którego obywatele będą mogli wysyłać listy do posłów - tych, co zagłosowali za ustawą i tych, co zagłosowali przeciw. Tym drugim, jak dodał, "należy wyrazić uznanie, szacunek i wdzięczność za to, że potrafili postawić się swojemu środowisku politycznemu"

"Jestem głęboko oburzony tym, co zobaczyliśmy w piątek i nie tylko ja, tysiące ludzi, którzy zgłaszają się teraz do nas" - powiedział Hołownia. "Zachęcamy do tego, abyśmy w ten sposób wyrazili swoją opinię o tym, co stało się w piątek" - dodał.

"Wejdźcie na stronę Listdoposla.pl i dajcie znać swojemu posłowi czy posłance, co o tym myślicie. O tych podwyżkach w środku kryzysu, w którym Polska się znajduje" - zachęcał.

Hołownia kpił też z faktu, że dziś już cała opozycja zmieniła zdanie i jest przeciw podwyżkom. "Czy to są poważni politycy, czy to są ludzie, którym można powierzyć los 38-milionowego państwa?" - pytał retorycznie.

Projekt nowelizacji niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych przygotowała i jednogłośnie przyjęła w ubiegłym tygodniu sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych. W piątek w Sejmie odbyły się wszystkie trzy czytania projektu i został on przyjęty. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 386 posłów, przeciw było 33, a 15 wstrzymało się od głosu.

Uchwalona w piątek nowela zakłada, że wynagrodzenia m.in. prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów i marszałków województwa będą powiązane z wysokością wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego, a nie, jak dotąd, z kwotą bazową corocznie określaną w ustawie budżetowej. Posłowie zdecydowali, że wynagrodzenie będzie przysługiwać również pierwszej damie.(PAP)

pś/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jendreka
Ale przepraszam jakie to i od kiedy tzw. Pierwsza dama to stanowisko czy zawód. Dość to taka sama krowa jak miliony Polaków, to nie przywilej szlachecki. Ale co tam, ja bym jej dał za prezencję nawet 50 tysiaków pensji. Wkońcu ci z 500+ muszą poczuć za co dostali.
marszalek2020
Jak Duda z żoną zarabiają 12600 to daje 6300 brutto na głowę, ok. 4500 netto.
To by dawało jakieś 2-3 tyś. na wiceprezydenta Warszawy.
Czekamy więc na obniżki!
andrzejsebastiand
Z tym wiceprezydentami powinni coś zrobić, już byle jak mieścina ma ich co najmniej 3.
tindala
Pazerność wyzbyta jakiejkolwiek przyzwoitości. Kilku sprawiedliwych nie zmieni obrazu moralnego upadku. Widać w którą stronę działa dobór naturalny w polskiej polityce.
and00
"Hołownia kpił też z faktu, że dziś już cała opozycja zmieniła zdanie i jest przeciw podwyżkom. "Czy to są poważni politycy, czy to są ludzie, którym można powierzyć los 38-milionowego państwa?" - pytał retorycznie."
Kto jak kto ale ten co poryczał się w TV na wspomnienie konstytucji, to
"Hołownia kpił też z faktu, że dziś już cała opozycja zmieniła zdanie i jest przeciw podwyżkom. "Czy to są poważni politycy, czy to są ludzie, którym można powierzyć los 38-milionowego państwa?" - pytał retorycznie."
Kto jak kto ale ten co poryczał się w TV na wspomnienie konstytucji, to na pewno nie ma nerwów żeby rządzić i to nawet nie państwem
jacek-19
"Dlaczego żona prezydenta ma zarabiać 18 tysięcy," - powinno byc "Dlaczego żona prezydenta ma DOSTAWać 18 tysięcy,"
sammler
No proszę... Przyszła 19.00 i tradycyjne dziesiątki kciuków w dół rozdane... Bankier to DNO.
pstrzezek
oj nieprawda, jak już jest przy dnie to od spodu puka e-meryt z marszałkiem
huje
Kochanki prezydenta tez powinny dostawac kase
marszalek2020
Widzę Hołownia uruchomił swoich trolli. Albo jego sPOnsorzy :)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki