REKLAMA

Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują

2014-12-17 20:18
publikacja
2014-12-17 20:18
Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują
Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

To będzie ciekawa zima na rynku budownictwa mieszkaniowego. Łagodna pogoda sprawia, że dzieje się więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej, a dobre wyniki sprzedażowe deweloperów pozwalają im z optymizmem spoglądać na najbliższych kilka kwartałów.

Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują (fot. iStockphoto / Thinkstock)

W listopadzie br. deweloperzy rozpoczęli budowę 5838 mieszkań - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, którym przyjrzał się Home Broker. I choć jest to liczba o skromniejsza od październikowej, to nie ma powodów do obaw, bo przecież późnojesienne i zimowe miesiące to zawsze czas uspokojenia na rynku. Ale wystarczy spojrzeć na ten wynik w dłuższym terminie i porównać go do listopada ubiegłego roku, by wyglądał lepiej.

W relacji do analogicznego okresu rok temu liczba rozpoczętych przez deweloperów budów wzrosła bowiem o prawie 20 proc., co z jednej strony jest zasługą łagodnie obchodzącej się w tym roku z nami aury, a z drugiej optymizmem deweloperów, którzy widząc duże zainteresowanie mieszkaniami w tym roku postanowili zaspokoić popyt nowymi inwestycjami. 

Aktywność deweloperów w okresie grudzień 2013 - listopad 2014 r.   
Liczba Zmiana r/r Zmiana m/m
Oddane mieszkania 59 554 +2,2% +1,5%
Rozpoczęte budowy 67 381 +32,3% +1,4%
Wydane pozwolenia na budowę 76 670 +37,3% +3,3%
Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS  

 Spoglądając na rozpoczynane budowy w dłuższej perspektywie również widać ożywienie. Przez ostatni rok deweloperzy rozpoczęli budowę 67,4 tys. mieszkań, co jest liczbą o 32,3 proc. większą niż rok wcześniej i 1,4 proc. większą w zestawieniu z poprzednim miesiącem. Od ponad dwóch lat deweloperzy nie budowali tak wiele, jednak wtedy mogło to być spowodowane pośpiechem w rozpoczynaniu inwestycji w związku z wchodzącą w życie tzw. ustawą deweloperską.

Podobnie zresztą wygląda sprawa z pozwoleniami na budowę. Przez ostatnich 12 miesięcy deweloperzy otrzymali ich 76,7 tys. Pomijając moment rozpoczęcia działania w/w ustawy, poprzednio tyle pozwoleń wydawano w połowie 2009 r. W samym listopadzie firmy budujące mieszkania na sprzedaż otrzymały 5,9 tys. pozwoleń na budowę, to jest o 73 proc. więcej niż przed rokiem.

Stabilizację obserwujemy póki co w liczbie mieszkań oddanych do użytkowania. Od początku grudnia 2013 do końca listopada 2014 r. deweloperzy oddali 59,6 tys. lokali, to jest o 2,2 proc. więcej niż w analogicznym okresie zakończonym rok temu. W samym listopadzie oddanych mieszkań było 6,6 tys.

Wprawdzie od początku 2015 r. kupując mieszkanie na kredyt trzeba będzie dysponować 10-proc. wkładem własnym (obecnie jest to 5 proc.), ale dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na to, że deweloperzy nie obawiają się o spadek popytu. Świadczą o tym zarówno liczba uzyskiwanych pozwoleń na budowę, jak i rozpoczynanych nowych inwestycji. Rozpoczynając wiele budów przedsiębiorstwa budowlane chcą nadrobić zaległości sprzed kilku lat. Efektem spowolnienia sprzed dwóch lat jest fakt, że dziś liczba oddawanych przez deweloperów mieszkań nie imponuje. W 2009 r. oddano ponad 72 tys. lokali, w ostatnich 12 mies. było to mniej niż 60 tys. nieruchomości.

 Aktywność deweloperów okresach 12-miesięcznych

 
Źródło: obliczenia Home Broker, na podst. danych GUS

Obecnie do kupna mieszkania klientów zachęcają m.in. niskie stopy procentowe zwiększające dostępność kredytów i obniżające atrakcyjność bankowych lokat, ale nie bez znaczenia jest też program rządowych dopłat Mieszkanie dla Młodych, który oferuje dofinansowanie do kredytu młodym osobom kupującym swoje pierwsze mieszkanie na rynku pierwotnym.

Marcin Krasoń, Home Broke

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~polak2
Budują i maja zyski z budowania...Banki to kredytują i to one się powinny martwić.....Tym się nie martwią bo i tak Państwo im pomoże jak będą Bankrutami.Ale nagród od pożyczek nie oddadzą........
~mmm
przepraszam . pomylka. marze w wysokosci okolo 100%. http://www.adamduda.pl/wp-content/uploads/2010/09/warszawa.jpg
~takijeden
marza nie moze byc 100% bo by mieli 0 kosztów, jak juz to 50% ceny klienta
~mmm odpowiada ~takijeden
tak. chodzi mi bardziej o narzut niz marze.
~mmm
Deweloperzy wierzą w przyszłość i budują. Nie chodzi o wiarę a o bezpieczny margines. Przy marżach wysokosci 40% mozna w ciemno budowac cokolwiek i gdziekolwiek. Zawsze mozna zejsc z tej kosmicznej marży i w najgorszym wypadku (przy peknieciu bańki) wyjsc na 0.
~ObywatelK
Deweloperzy juz dzis wiedza, ze odsprzedadza te mieszkania Panstwu, ktore bedzie je potem wynajmowac?
~Andrzej
Poszukującym mieszkania polecam portal http://www.promocjedeweloperow.pl/
~de_zoo
napisałbyś coś od siebie i za darmo

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki