REKLAMA

Demokraci ogłosili program wydatków socjalnych wart 3,5 biliona dolarów

2021-07-14 15:24
publikacja
2021-07-14 15:24
Demokraci ogłosili program wydatków socjalnych wart 3,5 biliona dolarów
Demokraci ogłosili program wydatków socjalnych wart 3,5 biliona dolarów
fot. Carlos Barria / / Reuters

Demokraci w Senacie ogłosili we wtorek wstępne porozumienie w sprawie projektu ustawy inwestycji w "infrastrukturę ludzką" wart 3,5 biliona dolarów. Byłby to jeden z największych takich programów od Nowego Ładu z lat 30. XX wieku.

"To najważniejszy projekt ustawy od Wielkiego Kryzysu" - oznajmił szef senackiej komisji ds. budżetu senator Bernie Sanders.

Jak dotąd uzgodniono jedynie ogólne zarysy planu i całkowitą kwotę wydatków w ciągu najbliższej dekady. Wiadomo jedynie, że projekt ma objąć m.in. utrwalenie na stałe zwiększonych ulg podatkowych na dzieci - w kwocie 3-3,6 tys. dol. rocznie, wpłacanych co miesiąc na konta Amerykanów. Według niektórych szacunków, ruch ten miałby zmniejszyć o połowę liczbę dzieci żyjących w ubóstwie.

Plan zakłada też wydatki na przeciwdziałanie zmianom klimatu, rozszerzenie bezpłatnej opieki zdrowotnej dla seniorów i rozszerzenie dostępu do opieki nad dziećmi.

Wstępne porozumienie w sprawie jest wynikiem miesięcy negocjacji; początkowo przedstawiciele progresywnego skrzydła partii, jak senator Sanders, chcieli wydatków na kwotę 6 bilionów dolarów. Ponieważ projekt byłby ustawą budżetową, może zostać uchwalony zwykłą większością, bez poparcia Republikanów. W przypadku większości ustaw do przegłosowania ich potrzebne jest 60 głosów w Senacie, gdzie obie partie mają po 50 mandatów.

Autorzy projektu wciąż muszą jednak przekonać umiarkowanych kongresmenów Demokratów, którzy domagają się, by wydatki nie były pokrywane przez zaciąganie dodatkowego długu. Część z nich obawia się też wpływu wydatków na inflację, która w czerwcu osiągnęła najwyższy poziom od 2008 r. W środę z demokratycznymi senatorami spotka się prezydent Joe Biden, by rozmawiać o projekcie.

Plan jest drugą częścią gigantycznego planu inwestycji publicznych zgłoszonych przez Demokratów. Wcześniej uzgodniono pakiet inwestycji w infrastrukturę warty 1,2 biliona dolarów. Projekt mający poparcie części Republikanów ma wkrótce trafić do Senatu.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

osk/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Komentarze (22)

dodaj komentarz
piwic
Z czego co najmniej 3,3 miliarda zniknie w kieszeniach tych tzw. demokratów.
3456
A skąd oni na to wszystko biorą pieniądze , i kto chce jeszcze dolara na świecie przecież to robi się z tego gazeta a nie faktyczny pieniądz ,
godojoshi
Tak to jest jak jesteś duży i do tego masz sporo lotniskowców, samolotów, czołgów i innych takich. Póki dolar jest walutą światową to mogą sobie tak robić. Jestem ciekawy ile wytrzymają ci, którzy te dolary mają. A swoją drogą ciekawe - w USA obecnie inflacja 5%, a ci jeszcze do pieca dorzucają. Może to taki łabędzi Tak to jest jak jesteś duży i do tego masz sporo lotniskowców, samolotów, czołgów i innych takich. Póki dolar jest walutą światową to mogą sobie tak robić. Jestem ciekawy ile wytrzymają ci, którzy te dolary mają. A swoją drogą ciekawe - w USA obecnie inflacja 5%, a ci jeszcze do pieca dorzucają. Może to taki łabędzi śpiew, systemu nie da się uratować, więc cisną póki mogą. W tym czasie muszą uzależnić społeczeństwo od państwa, ucyfryzować, scertyfikować ludzi by za bardzo nie fikali, bo wtedy unikną rewolucji i reset będzie łatwiejszy. Czekam tylko kiedy znowu zdelegalizują złoto.
pippin
System jest tak zaprojektowany zeby dlug byl splacany, ale nie splacony.Zeby system trwal dlugu musi byc coraz wiecej a nie mniej.Jak bedzie go za malo to wszystko sie wysypie.A ze poziom dlugu grozi niekontrolowanym zawaleniem systemu trzeba go zmienic na taki ktory bedzie mozna jeszcze bardziej kontrolowac.Stad CBDC.Tadammm;)
bha
Cóż...Jak to ,,pęknie" kraj można zadłużać latami po same uszy na następne lata świetlne coraz to droższej i droższej co roku spłaty odsetek od coraz to bardziej Ogromnych długów ogólnych ,a jeszcze piękniej że bez żadnych konsekwencji i niczyjej winy.Niestety.
bha
https://www.usdebtclock.org/
https://stooq.pl/t/?i=536
the_mind_renewed
Patologia dodruku dopiero się rozpędza. Oj będzie z tego na świecie Nędza. Zobacz Południowoafrykańscy uczestnicy zamieszek. Zobacz na Twitter co tam demokracja odwala. (Wygląda dla mnie jak typowy przedłużony weekend w Chicago.)

Demokratyczne rozdawnictwo nie posiadanego kapitału zawsze prowadzi do „szczęśliwości”
Patologia dodruku dopiero się rozpędza. Oj będzie z tego na świecie Nędza. Zobacz Południowoafrykańscy uczestnicy zamieszek. Zobacz na Twitter co tam demokracja odwala. (Wygląda dla mnie jak typowy przedłużony weekend w Chicago.)

Demokratyczne rozdawnictwo nie posiadanego kapitału zawsze prowadzi do „szczęśliwości” w ramach utrzymania się u władzy demokracji za wszelka cenę: Polska 12 tysiaków na przyszłego niewolnika systemu.
Zobacz na niezależnych kanałach co dzieje się w tej chwili w South Afrika – kraj dotował wszystko - upada powszechne grabieże morderstwa. A Światowe Forum Ekonomiczne, z Davos wraz z FED USA BIS, Bankiem Światowym, MFW, AIIB i głównymi bankami światowymi planują wkrótce wprowadzić to do twoich dzielnic dzielnic. Jasno powiedzieli że zadrukują cały świat. Dzisiaj Powell ptwierdził. Powell Says Inflation to Remain Elevated Before Moderating.
mooooo
Czyli proszę napisać najprościej,,że do usa nadciąga bida a ruchy rządu są po to aby ta biedę zminimalizowac,,
bha
Raczej żeby Iskierki buntu i niezadowolenia społecznego żeby jak napóżniej się zaczeły tlić !!!.
qonradx
A złoto dzisiaj poszło do góry! dobrze że zainwestowałem!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki