REKLAMA
PIT 2023

Czy zaległości w ZUS zablokują wypłatę chorobowego lub macierzyńskiego?

2015-03-18 10:20
publikacja
2015-03-18 10:20

Czy stare zaległości w opłacaniu składek ZUS, które powstały w okresie prowadzenia obecnie zawieszonej działalności gospodarczej, mogą wpłynąć na odmowę wypłacenia zasiłku chorobowego lub macierzyńskiego?

Czy zaległości w ZUS zablokują wypłatę chorobowego lub macierzyńskiego?
Czy zaległości w ZUS zablokują wypłatę chorobowego lub macierzyńskiego?
fot. Thinkstock / / Bankier.pl
(fot. Thinkstock / Bankier.pl)

Nasza czytelniczka pracuje obecnie na umowę o pracę, terminowo są opłacane za nią wszystkie składki ZUS. Kobieta jest w trzecim miesiącu ciąży i martwi się, czy niespłacone długi wobec ZUS, które powstały kilka lat temu, gdy prowadziła własną firmę, teraz mogą spowodować negatywną odpowiedź ZUS-u i odmowę wypłaty świadczeń z tytułu zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

Konsekwencje zaległości w ZUS z okresu zawieszonej działalności gospodarczej

Czytelniczka zwróciła z następującymi pytaniami do Redakcji Bankier.pl: W 2012 roku prowadziłam działalność gospodarczą. Na chwilę obecną jest ona zawieszona. Niestety powstały zaległości na koncie w ZUS. Aktualnie jestem zatrudniona na umowę o pracę, a poprzednio na różne chwilowe zlecenia. Jestem w 3 miesiącu ciąży. Na razie pracuję, ale już za miesiąc chce iść na zwolnienie lekarskie. Czy zaległości w ZUS z okresu wcześniejszego prowadzenia działalności gospodarczej spowodują blokadę wypłaty zasiłku chorobowego, a później zasiłku macierzyńskiego? Na dzień dzisiejszy czekam na rozliczenie konta i możliwość spłacenia zaległości w ZUS.

Reklama

Odpowiedź eksperta:

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, osoba zatrudniona na umowę o pracę obowiązkowo podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu, rentowemu, chorobowemu, wypadkowemu i zdrowotnemu. Bez względu na wymiar etatu i wysokość wynagrodzenia składki muszą być opłacane przez pracodawcę, który jest płatnikiem składek. Prawo do zasiłku uzyskuje po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, natomiast w przypadku ciąży nawet przed upływem tego terminu.

Nie ma przepisu prawnego, który uzależniałby wypłatę zasiłku chorobowego bądź zasiłku macierzyńskiego od uregulowania starych długów wobec ZUS.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka - Wieszczeczyński - Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna

Art. 4 i nast. art. 29 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tj. Dz. U. z 2014 r., poz. 159 z późn. zm.)

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~bookbis
oni wszystko blokuja nawet mozliwosc próby przezycia
~bob
Po przeczytaniu tegoż artykułu przez rządzących, zapadnie zapewne decyzja o jak najszybszej eliminacji tak rażącego dla budżetu uchybienia.

Powiązane: Interwencja Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki