REKLAMA

Czerwona sesja na GPW. Szalony dzień „covidowców”

Krzysztof Kolany2020-08-07 17:15główny analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-07 17:15
fot. Krystian Maj/ /

Pomimo wyraźnie niższych obrotów piątkowa sesja na warszawskim parkiecie dostarczyła sporej dawki emocji. Na szerokim rynku dominowały spadki. Szaloną woltę zaliczyły notowania spółek „covidowych”, a kurs akcji CD Projektu ustanowił nowy rekord.

Początek piątkowej sesji zapowiadał istną masakrę notowań spółek, które zdaniem inwestorów mogą skorzystać na pandemii Covid-19. Katalizatorem ostrej wyprzedaży była informacja o tym, że główny akcjonariusz Biomed Lublin sprzedał spory pakiet akcji. Po godzinie handlu notowania Biomedu zniżkowały o ponad 27 proc., ciągnąc w dół inne covidowe spółki. Wyprzedaż ogarnęła rynek NewConnect, gdzie NC Index zniżkował o przeszło 5 proc.

Później jednak inwestorzy przystąpili do zakupu przecenionych „covidowców”. Akcje Biomedu popołudniem drożały nawet o 8 proc., by zakończyć piątkową sesją wzrostem 6,6 proc. pod kreska. Bardziej udaną woltę  wykonał kurs Mercatora, podnosząc się z -15 proc. do +5,6 proc. Ale notowania PZ Cormay (-7,5 proc.) czy Harpera (-6,5 proc.) nie odrobiły strat do końca dnia.

/ Bankier.pl

Na poziomie głównych indeksów wszystko wyglądało znacznie spokojniej. WIG20 po nieciekawej sesji zakończył tydzień na poziomie 1817,2 pkt, a więc raptem o 0,08 proc. poniżej kursu odniesienia. mWIG40 stracił 0,05 proc. sWIG80, który w trakcje dnia zniżkował już o blisko 3 proc., zakończył dzień ze stratą 1,12 proc. Większość strat odrobił NC Index, finalnie obniżając się o niespełna 1 proc. Obroty na rynku głównym GPW podsumowano na 932 mln złotych, a ponad połowa notowanych nań spółek zakończyła dzień pod kreską.

Wśród największych spółek wyróżniały się zwyżkujące o 3,5 proc. papiery CD Projektu, które w tracie sesji ustanowiły nowy rekord na poziomie 431,60 zł. Zniżkowały akcje koncernów energetycznych. Kurs PGE spadł o prawie 4 proc., Tauronu o 3 proc., a Energi o 3,9 proc. W mWIG-u warto odnotować przeszło 7-procentową zwyżkę notowań Livechata. Tej ostatniej spółce mogą pomagać doniesienia zza Atlantyku, gdzie władze USA rozważają zakazanie korzystania z chińskiego komunikatora WeChat.

Na giełdach światowych nastroje były neutralne. Główne indeksy europejskie kończyły dzień, zyskując w granicach 0,7 proc. (DAX). Za Atlantykiem mimo lekko pozytywnej niespodzianki z rynku pracy Dow Jones zabarwił się na czerwono, a S&P500 i Nasdaq utrzymywały się nieopodal kreski.

KK

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Załóż Twisto i zdobądź bonus 20 zł na pierwsze zakupy! Kup teraz, zapłać później!

Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
patrykowski978
Ostatnio w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie Ostatnio w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
wtomek
akcje Biomedu sprzedane przez zarząd , będą teraz ciążyły rynkowi. Ta historia bliźniaczo jest podobna do historii Biotonu, który nawet otarł się o WIG20. Jakoś nikt nie widzi analogii....to wszystko lipa
znawca_wszystkiego
Lipa nie lipa, to zwykły hazard, każdy myśli że przechytrzy innych gdy tymczasem pula pieniędzy jest w przybliżeniu stała. Więc siłą rzeczy te pieniądze wędrują z punktu A do punktu B. Ktoś na fali tulipanowej hossy zarabia (zarabia wtedy gdy realizuje zyski a nie gdy mu cyferki skoczą na wykresie) więc i ktoś musi stracić.
staryznajomy
Od ppniedziałku bedzie gra na Invention. Umowa z USA bedzie podpisana ? Na FB spółki wymowne info
znawca_inwestor
a jak tam twoje getiny? kiedy odpał?
marcinn89
Przedziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta tylko w jeden dzień zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej Przedziwne sytuacje się wyprawiają w tej Polszy i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak młoda kobieta tylko w jeden dzień zarobiła ok 4000 złotych siedząc na tyłku w domu, więc już mnie absolutnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi przez cały miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w Google blog kejti i zobaczyć). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej całej pandemii i jak na moje to będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
karllos7799
Dzisiejsza sesja pokazała, która firma jest wydmuszką, a która ma solidne podstawy i obroni się przed atakami spekulantów i panikarzy. Ktoś kto kupuje akcje w nadziei na wielkie zyski w przyszłości (jak w przypadku Biomedu, który dopiero zacznie przynosić zyski jak powstanie ten lek... co jest wiadomo loterią...)... to Dzisiejsza sesja pokazała, która firma jest wydmuszką, a która ma solidne podstawy i obroni się przed atakami spekulantów i panikarzy. Ktoś kto kupuje akcje w nadziei na wielkie zyski w przyszłości (jak w przypadku Biomedu, który dopiero zacznie przynosić zyski jak powstanie ten lek... co jest wiadomo loterią...)... to trochę uprawia hazard.... wiadomo sporo firm zyska na epidemii, ale ludzie kupujcie te które już przynoszą zyski, mega zyski (nie naganiam ale są takie jak Mercator, Boruta, PCC Exol itp... )... niedługo wyniki za II kwartał to przejrzycie na oczy

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki