Dane z amerykańskiego rynku pracy tym razem nie zaskoczyły

2020-08-07 14:30
publikacja
2020-08-07 14:30
fot. Sean Valentine / Pexels

W lipcu gospodarka Stanów Zjednoczonych „odzyskała” kolejne miejsca pracy utracone podczas wiosennego lockdownu. Jednakże amerykański rynek pracy wciąż jest daleki od formy sprzed koronakryzysu.

Liczba etatów w sektorach pozarolniczych (ang. non-farm payrolls) w lipcu była o 1,76 mln większa niż w czerwcu – poinformowało rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). W czerwcu w amerykańskiej gospodarce przybyło rekordowe 4,8 mln etatów, a w maju listy płac wydłużyły się o ponad 2,7 mln pozycji.

/ Bankier.pl na podstawie danych BLS.

Mamy więc za sobą trzy absolutnie rekordowe miesiące w 80-letniej statystyce „payrollsów”. W maju, czerwcu i lipcu łącznie przybyło 9,3 mln miejsc pracy. Trzeba jednak wziąć poprawkę na fakt, że w marcu i kwietniu zatrudnienie w sektorach pozarolniczych zmniejszyło się aż o 22 mln. Odrobiona została więc mniej niż połowa koronawirusowych strat.

Prognozy analityków dotyczące lipcowych „payrollsów” znów były nadzwyczajnie rozbieżne. Najwięksi pesymiści spodziewali się spadku zatrudnienia o 280 tys., podczas gdy optymiści mówili o wzroście liczby etatów nawet o 4,8 mln. Mediana prognoz w zależności od źródła wahała się od 1,5 mln do 1,6 mln.

Nie zachwyciły statystyki z sektora prywatnego, w którym zatrudnienie wzrosło o 1,46 mln etatów, z czego za 97 proc. odpowiadał sektor usług. W górnictwie liczba etatów spada kolejny miesiąc z rzędu, a wzrosty w przemyśle i budownictwie były już znacznie słabsze niż w poprzednich dwóch miesiącach. Sektor rządowy dodał 301 tys. posad.

Przeciętne wynagrodzenie godzinowe wyniosło 29,39 USD i było o 0,2 proc. wyższe niż w czerwcu. To spora niespodzianka. Ekonomiści zakładali, że powrót do pracy najniżej opłacanych pracowników sektora usług obniży średnią stawkę godzinową o 0,5 proc. mdm po jej spadku o 1,3 proc. mdm miesiąc wcześniej. W rezultacie roczna dynamika wynagrodzeń w USA utrzymała się na bardzo wysokim poziomie 4,8 proc. rdr (wobec 4,9 proc. w czerwcu). Trzeba jednak wziąć poprawkę na istotną zmianę struktury zatrudnienia w ciągu ostatnich miesięcy – koronairusowy lockdown w pierwszej kolejności wyeliminował wiele najsłabiej opłacanych stanowisk (kelnerów, sprzątaczki, recepcjonistów, etc.).

Stopa bezrobocia w USA obniżyła się do 10,2 proc. z 11,1 proc. odnotowanych w czerwcu. Ekonomiści spodziewali  się redukcji tego agregatu do 10,5 proc. Dodajmy, że w lutym oficjalna stopa bezrobocia w Ameryce wyniosła 3,5 proc., co było najniższym wynikiem od ponad 50 lat.

Badanie aktywności zawodowej pokazało, że w lipcu liczba pracujących zwiększyła się o 1,35 mln, co potwierdza wyniki uzyskane na bazie danych urzędowych. Liczba bezrobotnych (czyli osób aktywnie poszukujących pracy) zmalała o 1,4 mln, do 16,34 mln. To o 10,3 mln więcej niż przed rokiem. Liczba Amerykanów biernych zawodowo wyniosła 100,5 mln i była o 230 tys. wyższa niż w czerwcu. Wskaźnik zatrudnienia – czyli stosunek liczby pracujących do całej populacji w wieku ponad 15 lat – podniósł się z 54,6 proc. do 55,1 proc. Dla porównania rok temu sięgał on 60,7 proc.

KK

Źródło:
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (8)

dodaj komentarz
marcinn89
Dziwne rzeczy się dzieją w tym kraju i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti Dziwne rzeczy się dzieją w tym kraju i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak dziewczyna w jeden dzień zarobiła w przybliżeniu ok 4000 zł siedząc na tyłku w domu, więc już mnie nic nie zdziwi, gdzie zwykły człowiek musi calutki miesiąc na to harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i sprawdzić). Dziwne rzeczy się dzieją po tej pandemii i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych.
patrykowski978
Wczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie Wczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody koleś zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale tak prawda. Polecam poczytać w Google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
patrykowski978
Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce Przedwczoraj na stronie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zarobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Jak widać na tym świecie wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się bardziej bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, smutne ale taka rzeczywistość. Najlepiej poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
marcinn89
Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w przeciągu jednego dnia zarobiła około 4000 zł w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog Dziwne rzeczy się dzieją w tej Polsce i na świecie. Jakoś kilka dni temu czytałem na blogu Kejti jak laska w przeciągu jednego dnia zarobiła około 4000 zł w internecie, więc już mnie naprawdę nic nie zdziwi, gdzie normalnie człowiek musi calutki miesiąc na taką kasę harować (najlepiej wpisać sobie w google blog kejti i zobaczyć). Dziwaczne rzeczy się dzieją po tej burzy z wirusem i moim zdaniem będzie jeszcze gorzej dla niektórych osób.
znawca_wszystkiego
Ładna manipulacja na tych wykresach :)
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=OZRwt6KN9us&feature=youtu.be
talmud
"dane" z......"największej gospodarki"..........ciekawe czy ktos jeszcze w te bajki wierzy.......LMAO
atx
mr trump pamiętasz WTC ? ile tam waszych padło 3000?
i poszliście na wojne z biednymi terrorystami
a teraz co? padło ledwo 150tysięcy i nic....
boicie się ruszyć na biednych chinoli?
atomowówki! aaaaa ha ha spoko to podróby
atakować !

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki