REKLAMA

Nowe dane o Ukraińcach w Polsce. Coraz więcej kierowniczych stanowisk

2019-10-17 10:05, akt.2019-10-17 11:22
publikacja
2019-10-17 10:05
aktualizacja
2019-10-17 11:22

Wzrosła liczba zezwoleń na prace udzielonych Ukraińcom – w pierwszym półroczu 2018 roku było ich ponad 110 tys., natomiast w analogicznym okresie 2019 roku już ponad 162 tys. Gdzie szukają zatrudnienia? W jakich zawodach pracują Ukraińcy?

fot. Vasily Fedosenko / / Reuters

- Zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy nie słabnie. Wiele sektorów rynku właśnie dzięki kadrze ze Wschodu zapewnia sobie ciągłość pracy. W porównaniu rok do roku największy wzrost liczby zezwoleń na pracę dla Ukraińców odnotowano w przemyśle, rolnictwie i usługach. To pokazuje, że nasi wschodni sąsiedzi nadal zajmują głównie stanowiska niższego szczebla. Warto jednak odnotować wzrostową tendencję zatrudniania naszych sąsiadów ze Wschodu na wyższych stanowiskach. W pierwszej połowie tego roku zatrudniono 404 Ukraińców jako przedstawicieli władz publicznych, wyższych urzędników i kierowników. To o 53 proc. więcej niż rok wcześniej – mówi Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service SA.

Obywatele Ukrainy najczęściej pracowali w pierwszym półroczu 2019 roku jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (63 417 wydanych zezwoleń na pracę) oraz jako pracownicy wykonujący prace proste (46 581). W porównaniu do pierwszych sześciu miesięcy 2018 roku obecnie wzrosła liczba wydanych zezwoleń dla robotników przemysłowych (z 34 155 do 63 417), w ubiegłym roku Ukraińcy przede wszystkim wykonywali obowiązki jako pracownicy prac prostych.

Jednak liczba zezwoleń o pracę nie wzrasta jedynie w zawodach, gdzie wymagane są najniższe kwalifikacje. Coraz więcej Ukraińców pracuje jako przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy (z 263 do 404 zezwoleń w I półroczu 2019 roku), specjaliści (z 1670 do 2235 zezwoleń) czy jako pracownicy zawodów medycznych (z 86 do 101) i jako nauczyciele (z 60 do 86).

Zezwolenia na pracę wydane Ukraińcom ze względu na wykonywany zawód

Grupy zawodów*

I półrocze 2018

I półrocze 2019

Przedstawiciele władz publicznych, wyżsi urzędnicy i kierownicy

263

404

Specjaliści

1670

2235

Technicy i inny średni personel

4146

3706

Pracownicy biurowi

4804

6305

Pracownicy usług i sprzedawcu

3157

4899

Rolnicy, ogrodnicy, leśnicy, rybacy

640

1138

Robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy

34155

63417

Operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń

25728

33736

Pracownicy wykonujący prace proste

35512

46581

Informatycy

742

1180

Prawnicy

2

3

Zawody artystyczne

94

125

Zawody medyczne

86

101

Zawody nauczycielskie

60

85

*Według grup zawodów oraz wielkich Klasyfikacji Zawodów i Specjalności
Źródło: oprac. własne Bankier.pl na podstawie danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Takie wyniki komentuje Inglot, mówiąc, że wzrost zatrudnienia specjalistów czy kierowników pokazuje, że na Ukrainie można znaleźć wielu cennych pracowników. – Potrzebujemy ich wiedzy i umiejętności, za które powinniśmy im się odwdzięczyć atrakcyjną polityką migracyjną, w tym zapewnić np. pełen pakiet socjalny, łatwiejszy dostęp do mieszkań czy edukacji dla ich dzieci – podsumowuje Krzysztof Inglot, Prezes Personnel Service SA.

Niewiele Ukraińców zdecydowanie rozważa wyjazd z Polski

Jak wynika z orpacowania przygotowanego przez NBP, wyjazd z Polski rozważa niewielki odsetek pracowników z Ukrainy.

NBP w raporcie pisze, że odsetek osób deklarujących możliwość dalszej emigracji w ciągu 2 lat wynosił pomiędzy 15-27 proc. zależnie od badanego regionu.

"Wyniki innych badań potencjału migracyjnego wskazują, że do deklaracji wyjazdu należy podchodzić z dużą ostrożnością, gdyż dalsza emigracja wymaga poniesienia ryzyka i dodatkowych kosztów" - napisano w raporcie.

Według banku centralnego bardziej miarodajnym pytaniem dotyczącym długookresowych planów imigrantów, zadanym w kwestionariuszu, było przewidywane miejsce zamieszkania za pięć lat.

"Wyjazd do innego kraju deklarowało w tym pytaniu 11-12 proc. przebywających w Polsce imigrantów. Dla większości osób deklarujących chęć dalszego wyjazdu krajem docelowym są Niemcy (prawie 60 proc.), ale popularne są także Czechy, Kanada i Norwegia" - napisano.

Z badania wynika, że imigranci zarabiali na godzinę przeciętnie o ok. 8-12 proc. mniej niż Polacy o takich samych cechach i pracujący w tych samych zawodach.

NBP podaje, że około 55 proc. imigrantów przesyłało pieniądze na Ukrainę.

Badania ankietowe imigrantów w Polsce zostały zrealizowane w okresie październik 2018 – luty 2019 roku w Bydgoszczy (N=310) oraz we Wrocławiu (N=500) na zlecenie Narodowego Banku Polskiego (NBP) przez Ośrodek Badań nad Migracjami (OBM).

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
MINI pełne dobrych ofert.

MINI pełne dobrych ofert.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
niezbednikmanagera
Kiedyś Irlandczycy przeżywali czasy kiedy z emigrantów stali się celem dla imigrantów, dziś dzieje się to w Polsce. Możemy się tylko cieszyć, że jesteśmy atrakcyjnym krajem dla obywateli Ukrainy, a dzięki bliskości kulturowej bardzo szybko znika bariera językowa.

https://niezbednikmanagera.pl/kariera/praca-marzen-czyli-jak-
Kiedyś Irlandczycy przeżywali czasy kiedy z emigrantów stali się celem dla imigrantów, dziś dzieje się to w Polsce. Możemy się tylko cieszyć, że jesteśmy atrakcyjnym krajem dla obywateli Ukrainy, a dzięki bliskości kulturowej bardzo szybko znika bariera językowa.

https://niezbednikmanagera.pl/kariera/praca-marzen-czyli-jak-szukac-zeby-znalezc/
karbinadel
Chciałbym nieśmiało zauważyć, że niby ukraińska piąta kolumna (w której bliżej nieokreślony procent to Zielone Ludziki Putina) pojawiła się za obecnej władzy, która sprawiła, że Polakom nie opłaca się pracować
zamknackw
Serio? Przedstawiciel władzy publicznej jest Ukraińcem? Co tu się dzieje oO?. I tylko na 6 miesięcy?
jaffa
nic nie mam do Ukraińców pracująch w Polsce, ale podam dwie reczy które mnie "zaskakują".
Po pierwsze przykład z Norwegii, Polak wyjeżdżając tam i pracując nawet 20 lat nie ma praktycznie szans na kierownicze stanowisko, zawsze będzie to Norweg nawet jak Polak ma mega duże doświadczenie, tylko w skrajnych sytuacjach
nic nie mam do Ukraińców pracująch w Polsce, ale podam dwie reczy które mnie "zaskakują".
Po pierwsze przykład z Norwegii, Polak wyjeżdżając tam i pracując nawet 20 lat nie ma praktycznie szans na kierownicze stanowisko, zawsze będzie to Norweg nawet jak Polak ma mega duże doświadczenie, tylko w skrajnych sytuacjach kiedy już nie ma skąd ścignąc team lead'a zostaje Polak. Czy tak jest w Polsce? Nie. Z jednej strony to fajnie bo zadaje to kłam o tym że jesteśmy ksenofobami, z drugiej pokazuje że siebie nawzajem (Polak Polaka) nie specjalnie szanuje, czyli u Nas nikt "na siłę" nie będze szukał Polaka na kierownicze stanowsko jak ma obcokrajowca. To jest słabe że my o siebie Nie dbamy (i nie szanujemy siebie nawzajem).

Druga sprawa której nie rozumiem. Znam wiele przykładów kiedy polski pracodawca: wynajmuje mieszkanie dla Ukraińców, opłaca je, pensje daje taką jak dla Polaka. Gdzie tu sens? Czy zrobiłby to samo dla Polaka? Nie, ale już dla Ukraińca tak. Dziwne. Może ktoś mi to wytłumaczy.
warszawyak
Znasz powiedzenie " ty głupi Polaku " ?
jkendy
Piąta kolumna już tu jest od dawna przybywa z Watykanu i okrada nas od 1000 lat.
jaffa
obecnie piąta kolumna to ruskie trole takie jak ty które piszą na polskich portalach i nastawiają Polaków na kogoś.
bt5
Do psokal. Ściąganie pracowników zza granicy to cały system agencji pracy. Oni są werbowani i prowadzeni przez posrednikow a nie że sami przyjeżdzają. Agencje na tym bardzo dobrze zarabiają. A Polacy u siebie nie chcą pracy przez pośrednika. W praktyce w większych zakładach dominują pracownicy obcokrajowcy z agencji . W Skandynawii Do psokal. Ściąganie pracowników zza granicy to cały system agencji pracy. Oni są werbowani i prowadzeni przez posrednikow a nie że sami przyjeżdzają. Agencje na tym bardzo dobrze zarabiają. A Polacy u siebie nie chcą pracy przez pośrednika. W praktyce w większych zakładach dominują pracownicy obcokrajowcy z agencji . W Skandynawii roboczogodzina pracownika wynajętego z agencji jest zwykle droższa od stawki roboczogodziny z narzutami zawartej w kosztorysie. Tyle że tam z agencji najmuje się przewaznie na zastepstwo wakacyjne lub spietrzenie robót. A nie jako normalny system zatrudniania w miejsce swoich obywateli jak to się praktykuje w Polsce. Polacy są niezarejestrowanymi bezrobotnymi bez zasiłku którzy nie otrzymują odpowiedzi na wysyłane aplikacje. A oficjalnie obowiązuje mitologia o brak rąk do pracy.
psokal
Bardzo dobrze że przyjeżdżają. Imigranci są niezbędni dla rozwoju gospodarki, a społeczeństwo znacznie łatwiej zaakceptuje Ukraińców i innych Słowian niż Arabów czy Azjatów. Narzekają głównie ci dla których imigranci z Ukrainy stanowią zagrożenie na rynku pracy. Pretensje niech mają do siebie. Trzeba mocno się starać żeby przegrać Bardzo dobrze że przyjeżdżają. Imigranci są niezbędni dla rozwoju gospodarki, a społeczeństwo znacznie łatwiej zaakceptuje Ukraińców i innych Słowian niż Arabów czy Azjatów. Narzekają głównie ci dla których imigranci z Ukrainy stanowią zagrożenie na rynku pracy. Pretensje niech mają do siebie. Trzeba mocno się starać żeby przegrać rywalizację z cudzoziemcem który przyjeżdża do Polski nie znając języka, nie mając znajomości i pieniędzy.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki