REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Co siódmy emeryt dorabia. Coraz więcej ma takie plany

Katarzyna Wiązowska2023-03-23 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-23 06:00

56 proc. firm przyznaje, że zatrudnia osoby w wieku emerytalnym. Dotyczy to zwłaszcza największych przedsiębiorstw, głównie z sektora publicznego (71 proc.), a najmniej IT (40 proc.) oraz HoReCa (33 proc.) – wynika z najnowszego Barometru Rynku Pracy przygotowanego przez Personnel Service. Jednak, mimo że osoby, które ukończyły 50 rok życia, często mają bogate doświadczenie, są zaangażowane w pracę i lojalne wobec pracodawcy, trudniej im znaleźć pracę niż osobom młodym.

Co siódmy emeryt dorabia. Coraz więcej ma takie plany
Co siódmy emeryt dorabia. Coraz więcej ma takie plany
/ Shutterstock

Jak mówi Bankier.pl Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service i ekspert rynku pracy, liczba aktywnych zawodowo emerytów rośnie od wielu lat, z niewielkimi wahaniami. W ostatnich latach z danych ZUS wynika, że w 2020 roku 776 tys. emerytów pracowało, a już w 2022 roku 826 tys. Oznacza to, że co siódmy emeryt dorabia.

– Źródeł tego zjawiska można szukać w kilku przyczynach. Po pierwsze, demografia i jej trendy są nieubłagane – uważa Krzysztof Inglot. – Jako społeczeństwo starzejemy się. Co roku na rynek pracy wchodzi mniej osób, a to naturalnie zwiększa zapotrzebowanie na starszych pracowników, których mocnej zachęca się do pozostawania na rynku pracy. Po drugie, rosnące koszty życia sprawiają, że część emerytów musi pracować pomimo przejścia na emeryturę. Po trzecie zaś, postęp medycyny powoduje, że przez dłuższy czas mały siłę, żeby wykonywać pracę. Zwłaszcza że często pracodawcy starają się dostosować stanowisko pracy do wieku osoby, która wykonuje dane zajęcie.

Pracodawcy nie są gotowi na pracowników 50+

Jak twierdzi w rozmowie z Bankier.pl Urszula Murawska z Urzędu Pracy miasta st. Warszawy, chociaż z rozlicznych raportów wypływa wniosek, że warto skierować się w poszukiwaniach pracowników w stronę osób starszych i to nie tylko osób 50+, ale również tych w wieku emerytalnym, to pracodawcy niestety cały nie są gotowi do podejmowania współpracy z takimi kandydatami.

– Tymczasem niechęć pracodawców do ich zatrudniania stwarza niebezpieczeństwo wykluczania z rynku pracy znaczącej i wartościowej grupy społecznej, która może zaoferować pracodawcom swoje bogate doświadczenie zawodowe – uważa Urszula Murawska. – Wiele osób w starszym wieku wciąż czuje się wartościowymi pracownikami, którzy pragną wykorzystywać swoje umiejętności.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

„Niewidzialni” na rynku pracy

Jak wyjaśnia ekspertka, oferty pracy zgłaszane do Urzędu Pracy m.st. Warszawy nie są skierowane z założenia do konkretnej grupy wiekowej. Niestety w wielu przypadkach osoby 50+ nie są nawet zapraszane na spotkania rekrutacyjne, a w przypadku pierwszych analiz prowadzonych przez booty, nie mają możliwości przejść do kolejnego etapu rekrutacji.

– Z rozmów przeprowadzonych z osobami bezrobotnymi 50+ wynika, że pomimo ich chęci i motywacji do powrotu na rynek pracy, stykają się z dyskryminacją ze względu na swój wiek – mówi Urszula Murawska. – Natomiast rynek pracy postrzegają jako miejsce rozwoju dla osób młodych. Mają poczucie bycia ,,niewidzianym” na rynku pracy i często uważają, że ich umiejętności i doświadczenie odstrasza pracodawców. Szczególnie dotyczy to osób, które zajmowały stanowiska takie jak kierownik, prezes czy dyrektor. Uważają, że z racji posiadania dużego doświadczenia zawodowego pracodawcy widzą w nich konkurencję dla nich samych.

Dobry pracownik nie ma wieku

Aby wesprzeć seniorów w powrocie do aktywności zawodowej, w 2022 r. stołeczny Urząd Pracy prowadził pilotażowy program „Dobry pracownik nie ma wieku", finansowany ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Jego celem było zwiększenie szans emerytów na rynku pracy poprzez udostępnienie nowych instrumentów finansowych, wspierających zatrudnienie tej grupy oraz zmiana stereotypowego postrzegania „pracujących seniorów", jako pracowników mało wartościowych. Przetestowanie systemu wsparcia osób w wieku emerytalnym dotyczyło zarówno pozyskiwania chętnych do pracy seniorów, jak i wypracowania systemu zachęt finansowych dla pracodawców zatrudniających emerytów.

– Projekt zakładał zbudowanie aktywnych postaw wśród emerytów, wsparcie ich aktywności na rynku pracy w obszarze kompetencji miękkich, cyfrowych i kwalifikacji zawodowych – opowiada Urszula Murawska. – Wypracowaliśmy rozwiązania pozwalające na połączenie działań wszystkich partnerów, dla zapewnienia skutecznej pomocy w pozyskaniu i utrzymaniu zatrudnienia.

Mamy dyskryminację ze względu na wiek

W 2021 roku Polski Instytut Ekonomiczny przeprowadził pierwsze w Polsce badanie eksperymentalne dotyczące zjawiska ageizmu na rynku pracy. Potwierdziło ono obecność dyskryminacji ze względu na wiek kandydata do pracy. Okazało się, że młodsi kandydaci (poniżej 30 lat) otrzymywali zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną średnio 2 razy częściej niż starsi (powyżej 50 lat). To zjawisko jest szczególnie widoczne w Warszawie, gdzie młodsi kandydaci ubiegający się o pracę na wyspecjalizowanych stanowiskach wymagających doświadczenia, byli zapraszani na rozmowę nawet 4-krotnie częściej niż ich starsi kontrkandydaci. Natomiast w przypadku osób ubiegających się o podobną pracę poza stolicą wskaźnik ten wyniósł 1,76 na korzyść młodszych osób.

– Bez szerokiej kampanii społecznej o zasięgu ogólnopolskim, ukierunkowanej na promocję zatrudnienia i aktywności zarówno osób 50+, jak i seniorów, która wskaże zalety płynące z zatrudniania doświadczonych pracowników, nie będziemy mogli mówić o otwartym rynku pracy dla osób 50+ – twierdzi Urszula Murawska.

Seniorzy chcą pracować dorywczo

Z kolei z badania przeprowadzonego w styczniu br. przez SW Research dla Job Impulse wynika, że łącznie ponad 94 proc. ankietowanych w grupie 50+ podjęłoby pracę dorywczą – zarówno fizyczną (np. w magazynie), zdalną (wykonywaną z domu), jak i taką na godziny (np. sprzątanie).

Wyniki badania wskazują, że zainteresowanie dodatkowymi zleceniami jest spowodowane m.in. wysoką inflacją, a co za tym idzie wzrostem cen. Poza tym osoby w wieku 50+ nadal chcą być aktywne zawodowo, podczas gdy pracodawcy mniej chętnie zatrudniają je na etat. Praca dorywcza jest więc coraz powszechniejszym rozwiązaniem dla tej grupy wiekowej.

- Coraz więcej firm ma w swojej ofercie prace dorywcze, które mogą wykonywać osoby 50+, a te coraz chętniej z nich korzystają. Są to zajęcia, gdzie ich wiek, doświadczenie oraz elastyczność czasowa stanowią ogromne atuty – uważa Łukasz Koszczoł, prezes Job Impulse. – Przykładem są prace pomocnicze w sklepach i magazynach m.in. obsługa stoisk, wykładanie towaru, konfekcjonowanie, pakowanie czy obsługa zwrotów, a także prace porządkowe lub obsługa maszyn introligatorskich. Możemy śmiało zakładać, że będzie to tendencja zwyżkowa, gdyż grupa zdolnych do pracy, aktywnych zawodowo osób będzie się z roku na rok powiększać – dodaje.

Firma Job Impulse co roku przeprowadza także ankiety wśród osób korzystających z ofert pracy dorywczej. W tegorocznym „Badaniu satysfakcji użytkowników strefajob.pl”, przeprowadzonym w lutym tego roku, wzięły udział także osoby w przedziale wiekowym 46-55 oraz 56+. Okazało się, że w 2022 roku prawie 1/3 ankietowanych podjęła ponad 20 zleceń dodatkowych, a aż 64 proc. planuje ich zwiększenie w roku bieżącym. Dla prawie 90 proc. ankietowanych w grupie 46+ zlecenia to dodatkowe źródło dochodu. Z kolei 17 proc. badanych zbiera na konkretny cel m.in. wymianę auta, wakacje, remont lub pomoc rodzinie.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jas2
W większości zawodów starsi pracownicy są lepsi niż młodzi.

Niestety w "zawodach" takich jak:
Influencer...
Groomer...
Tanatoprakser...
Taksator. ...
Upychacz. ...
Mygłowacz. ...
Gemmolog. ...

Starsi ludzie nie maja szans.
bha
Na dojenie pracownika najtaniej jak się da i uda, obiecanie gruszek na wierzbie raczej od dekad w wielu, wielu etc. przypadkach niestety raczej zawsze gotowi i to w coraz większym ogromie branż i zawodów.Brak na to więcej słów.
mararok
"Dobry pracownik nie ma wieku" + zachęty finansowe dla pracodawców... duchu kapitalizmu chroń nas od biurokratów
eglantyna
Takie są uroki polskiego kapitalizmu. Wyjeżdżając na Zachód zawsze wydaje się dziwnym widok seniorów pracujących np. na kasie w markecie. U nas do niedawna była tylko młodzież.

Dlaczego? Po w Polsce od 30 lat jest bezrobocie. Młodym pracownikiem łatwiej tyrać, aż padnie, a gdy dobija do 50-tki, to jest już dętka. Dziurawej
Takie są uroki polskiego kapitalizmu. Wyjeżdżając na Zachód zawsze wydaje się dziwnym widok seniorów pracujących np. na kasie w markecie. U nas do niedawna była tylko młodzież.

Dlaczego? Po w Polsce od 30 lat jest bezrobocie. Młodym pracownikiem łatwiej tyrać, aż padnie, a gdy dobija do 50-tki, to jest już dętka. Dziurawej i łatanej dętki nikt nie chce, przy takiej podaży rąk do pracy.
luckyrich
Władza sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz Władza sprzyja rozpasaniu elit rządzących, wyciąganiu łapy po pieniądze, które są z podatków ludzi uczciwych i pracowitych. Żeby w miarę dobrze radzić sobie w życiu w ogóle ale przede wszystkim w sytuacjach wyjątkowych i potem na emeryturze, nie popaść w kłopoty finansowe, mieć rezerwę finansową na różne awaryjne sytuacje, oprócz pracy i pensji potrzebna jest podstawowa wiedza finansowa – jak zarządzać pieniędzmi, jak skutecznie oszczędzać, inwestować itd. Przeczytajcie ksiażke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna. Chodzi w niej o to, by ludzie mogli się dowiedzieć jak zbudować sobie finansowe bezpieczeństwo w sytuacjach awaryjnych, jak mogą sami zbudować majątek pomimo nienajwyższych zarobków, wcześniej przejść na emeryturę i ustawić się na czas podeszłego wieku.
jpelerj
Kolego, skończ naganiać na zakup tej książki. To już nudne. Tu wszyscy rozumieją, że to ma pomóc tobie (procent od sprzedaży). Przeczytać można i bez kupowania (są biblioteki i inne źródła...)
cykor21
"Mają poczucie bycia ,,niewidzianym” na rynku pracy i często uważają, że ich umiejętności i doświadczenie odstrasza pracodawców. Szczególnie dotyczy to osób, które zajmowały stanowiska takie jak kierownik, prezes czy dyrektor. Uważają, że z racji posiadania dużego doświadczenia zawodowego pracodawcy widzą w nich konkurencję "Mają poczucie bycia ,,niewidzianym” na rynku pracy i często uważają, że ich umiejętności i doświadczenie odstrasza pracodawców. Szczególnie dotyczy to osób, które zajmowały stanowiska takie jak kierownik, prezes czy dyrektor. Uważają, że z racji posiadania dużego doświadczenia zawodowego pracodawcy widzą w nich konkurencję dla nich samych."

Pracodawca to właściciel firmy, więc pracownik nie może być dla niego konkurencją. Raczej chodzi o to, że taka osoba jest przekonana, że "wie lepiej jak należy robić" i rozwala cały zespół.
eljot84
Mylisz pojęcie pracodawcy jako podmiotu gospodarczego albo właściciela tego podmiotu (który może być tysiącem udziałowców) z pracodawcą jako managerem, który zatrudnia pracownika.
To co może być potencjalnie plusem dla pracodawcy w pierwszym znaczeniu, niekoniecznie będzie plusem dla zatrudniającego - idealny konflikt interesów,
Mylisz pojęcie pracodawcy jako podmiotu gospodarczego albo właściciela tego podmiotu (który może być tysiącem udziałowców) z pracodawcą jako managerem, który zatrudnia pracownika.
To co może być potencjalnie plusem dla pracodawcy w pierwszym znaczeniu, niekoniecznie będzie plusem dla zatrudniającego - idealny konflikt interesów, który trudno wykryć.
vacarius
Bo nie można ich zwolnić tak łatwo jak poniżej 50. Prawo które ma chronić osoby 50+ im szkodzi. I żaden polityk z partii rządzącej tego nie widzi i nie chce tego zmienić.
santoriusz
co chroni 52 latka? chyba ubezpieczenie przed porożem. Nie pisz bzdur jak nie wiesz jak jest. A jest "Przed zwolnieniem chronione są zatem 56-letnie kobiety i 61-letni mężczyźni."

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki