Co dalej z wolnym za święto przypadające w sobotę?

Trybunał Konstytucyjny zadecydował: przepis likwidujący odbiór wolnego za święta przypadające w tak zwane dodatkowe wolne dni jest niezgodny z Konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Pracownicy odetchnęli z ulgą, pracodawcy uronili łzy. Zapis jest nieważny, czyli przestał obowiązywać, ale najbliższe święto wypadające w sobotę jest dopiero 3 maja 2014 roku. Do tego czasu wiele się może zmienić, zwłaszcza definicja pojęcia sprawiedliwości i równości.

Będziemy mieli więcej wolnego» Będziemy mieli więcej wolnego
Zapis o wolnym za święto przypadające w sobotę usunięto z Kodeksu pracy dwa lata temu. Ustawę przygotowywali posłowie partii rządzącej. Była to odpowiedź na wieloletnie apele pracodawców, którzy twierdzili, że artykuł ten jest niesprawiedliwy i bardzo kosztowny. Równocześnie do kalendarza dni wolnych od pracy wprowadzono 6 stycznia – Święto Trzech Króli. Pracodawcy wycenili straty na 1 mld zł, a związkowcy bronili pomysłu przywrócenia starego święta, które zniesiono w czasach PRL-u. Strony tak się skupiły na „Trzech Królach”, że praktycznie nie zwrócono uwagi na odebranie wolnego za święto przypadające w sobotę.

Pracujemy więcej, ale taniej


Po wejściu ustawy w życie liczba dni wolnych zwiększyła się do 11, tymczasem średnia unijna wynosi 9,6. Wcale nie staliśmy się przez to liderem w UE - najwięcej wolnego w Europie mają Węgrzy, Łotysze, Litwini i Estończycy – 12 dni. Najmniej, bo tylko 6 dni wolnego, jest w „świeckiej” Francji. Eksperci twierdzili, że jako kraj na dorobku musimy pracować ciężej i więcej, aby dogonić bogaty Zachód. Z drugiej strony nie o to chodzi, aby pracować dużo i często, tylko wydajnie. Polacy w pracy średnio spędzają 1969 godzin. Holendrzy tylko 1400, czyli w sumie mają 23 dni wolnego w roku więcej niż Polacy. Jednak taka statystyka nie ma sensu, bo wydajność pracy mierzona jest wartością wytworzonych produktów, a nie czasem i przykrością pracy. O tym zapominają ci, którzy mówią o tym, że musimy pracować jeszcze więcej.

Na czym polegała niezgodność z konstytucją?


Młody Norweg zarabia prawie 5 razy więcej niż Polak» Młody Norweg zarabia prawie 5 razy więcej niż Polak
W Polsce mamy 5-dniowy wymiar czasu pracy. Dwa dni muszą być wolne, w tym niedziela. Drugi dzień należy do gestii pracodawcy. Zatem w różnego typu przedsiębiorstwach, sklepach, fabrykach, gdzie praca ma wymiar wielozmianowy i ciągły, normą jest praca niektórych pracowników w sobotę. Zatem w obrębie jednej firmy może zdarzyć się sytuacja, że Kowalski pracujący w sobotę wg grafiku, otrzyma rzeczywisty dzień wolnego, który obniży mu tygodniowy wymiar czasu pracy. Jeden pracownik będzie miał wtedy przepracowane 32 godziny, a drugi 40 – to samo stanowisko, różny czas pracy, ale pensja identyczna. TK uznał, że jest to niesprawiedliwe.

Co zrobią rządzący?


Politycy PO zapowiedzieli, że będą starali się wprowadzić zapis, który mimo wszystko nie przywróci wolnego za święto przypadające w sobotę. Są różne możliwości. Projekt nowego artykułu byłby jednak bardzo skomplikowany, ale nie w konstrukcji tylko w zastosowaniu w praktyce. Efekt byłby taki, że dział kadr nawet w niedużej firmie miałby dużo więcej problemów z wyliczeniem wymiaru pracy. Po co to robić? Niewykluczone, że Trybunał Konstytucyjny i tak uznałby nową propozycję za sprzeczną z konstytucją. Zawsze można ją zmienić, ale ingerowanie w nią w tak błahych sprawach jest niewykonalne.

Czy 40-godzinny tydzień pracy ma sens?» Czy 40-godzinny tydzień pracy ma sens?
Druga opcja to zostawić stary przepis bez zmian. Nic się wielkiego nie stanie. Co prawda jest to nieuczciwe w stosunku do pracodawców, którzy na tym po prostu tracą, ale z drugiej strony nie o sprawiedliwość chodziło. Pracodawca ewidentnie traci tylko z tego powodu, że kalendarz układa się w ten, a nie inny sposób. W Polsce nie ma przymusu pracy, zatem nikt nikomu nie karze pracować w określonym wymiarze godzin. Im więcej kosztownych uprawnień dla pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę, tym chętniej pracodawcy zastępują je elastycznymi umowami śmieciowymi i samozatrudnieniem. W zależności od statystyki jest ich od 2 do 4 mln. Tych ludzi nie obowiązuje Kodeks pracy. Sprawiedliwość to w Polsce kwestia formalna, zależna od papieru, jakim się dysponuje.

Prawo złamano, ale kary brak


Z kalendarza wynika, że na razie pracownicy stracili tylko jedną „sobotę”. Część może o tym nie pamiętać, bo było to 1 stycznia 2011 roku. Pracodawcy zyskali na tym ok. 1 mld zł. Pracownicy musieli pracować jeden dzień dłużej, niż gdyby przepisu nie wprowadzono, więc stracili łącznie kilkaset mln zł. Może ktoś powinien im oddać te pieniądze, albo chociaż w poczuciu tak rozumianej sprawiedliwości przyznać się do winy. Może wszyscy posłowie odpowiedzialni za „błąd systemu” mogliby na rok zrezygnować ze swoich pensji? To jest jeszcze mniej prawdopodobne niż zmiana konstytucji.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~kot

Bo to było wolne za święto wypadające w sobotę.

! Odpowiedz
0 0 ~Gość

Roszczenie przedawnia się po 3 latach.

! Odpowiedz
0 0 ~azaz

Bezczelność , buta i arogancja rządzącej PO sięga zenitu !!! Trybunał tak a oni jak zwykle swoje. Zamiast przeprosić i podkulić ogon znowu się odgrażają. To trzeba mieć tupet !!!

! Odpowiedz
0 0 ~Paul

Wydawało mi się, że kiedyś był dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w niedzielę. Dlaczego autor wspomina o sobocie??

! Odpowiedz
0 0 ~olek

Tak biedna owieczko, nie przemęczaj się i pracuj po 35h. Załóż swój biznes to będziesz pracował mniej lub w ogóle - ludzie będą pracować na Ciebie. Jeżeli będziesz pracował więcej to skorzystasz na tym i więcej zarobisz. Biadolenie, że państwo daje i jaki ma socjal wspaniały... tym samym uzależnia Ciebie od swojej pomocy, a Ty ze złamanym moralnym kręgosłupem zamiast myśleć kreatywnie i szukać rozwiązań jak zarobić, myślisz o tym jak uzyskać pomoc od państwa. Żałosne. Pozdrawiam.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Elvis Lozano

A co z 11 listopada 2012 przypadającym w niedzielę? Przed wprowadzeniem tej nieszczęsnej ustawy za wolne w niedziele był dodatkowy dzień do odebrania.

! Odpowiedz
0 0 afordancja

O ile dobrze pamiętam, to było zwracane tylko za sobotę.

! Odpowiedz
0 0 ~tuskacz

Dziękuję już platformie nieobywatelskiej - tej bandzie baranów z małpą na czele

! Odpowiedz
0 0 ~bbb

No tak, niby we Francji najmniej ustawowo wolnych dni, ale tydzień pracy ma 35h. Ponadto, Państwo oferuje szeroki socjal dla pracowników. Dba o to by rodziny były duże i aby istniało bezpieczeństwo dla tych, którzy chcą i sumiennie pracują.

A w Polsce to chyba do pańszczyzny niedługo wrócimy, przynajmniej taki trend szykują pracodawcy.

Pokaż cały komentarz !

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl