REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Co dalej z wojskami USA w Polsce? Przedstawiciele MON ruszają do Pentagonu

2026-05-18 12:19, akt.2026-05-18 12:25
publikacja
2026-05-18 12:19
aktualizacja
2026-05-18 12:25
Dodaj Bankier.pl w Google

Wiceszefowie MON Cezary Tomczyk i Paweł Zalewski udają się w poniedziałek do Stanów Zjednoczonych, gdzie odbędą spotkania m.in. w Pentagonie. Tomczyk powiedział, że jadą do USA z wiadomością od premiera Donalda Tuska, że Polska jest gotowa na zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce.

Co dalej z wojskami USA w Polsce? Przedstawiciele MON ruszają do Pentagonu
Co dalej z wojskami USA w Polsce? Przedstawiciele MON ruszają do Pentagonu
fot. MACIEJ GOCLON / / FOTONEWS

Agencja Reutera poinformowała 15 maja, powołując się na dwóch amerykańskich urzędników, wypowiadających się anonimowo, że Pentagon anulował plany rotacyjnego przemieszczenia 4 tys. amerykańskich żołnierzy do Polski. Z kolei CNN podał, powołując się na źródła w resorcie wojny USA, że decyzja Hegsetha o wstrzymaniu planowanej rotacji amerykańskiej brygady pancernej była częścią serii ruchów mających zredukować liczbę sił USA w Europie. 1 maja Pentagon zapowiedział wycofanie 5 tys. żołnierzy z Niemiec.

„Polska jest gotowa na więcej”. Rząd reaguje na burzę wokół amerykańskich żołnierzy

W związku z tymi komunikatami szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz spotka się w środę z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów wojsk USA gen. Danem Caine'm, we wtorek szef Sztabu Generalnego gen. Wiesław Kukuła będzie rozmawiał z dowódcą wojsk USA w Europie gen. Alexusem Grynkewichem, a dwaj wiceszefowie MON udają się do USA.

Tomczyk powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych mają mieć spotkania m.in. w Departamencie Stanu i Pentagonie, ale też rozmowy z kongresmenami, by – jak dodał – „umacniać sojusz polsko-amerykański i żeby te komunikaty, które płyną ze strony USA, zawsze były jednoznaczne”.

Nie mam żadnych wątpliwości co do trwałości sojuszu polsko-amerykańskiego, dostaliśmy też jasne zapewnienie ze strony głównodowodzącego sił amerykańskich w Europie, że cała ta burza, która dotyczy żołnierzy amerykańskich, nie dotyczy Polski – powiedział wiceszef MON.

Dodał, że wraz z Zalewskim udają się do USA „z wiadomością od premiera Donalda Tuska i od ministra obrony Władysława Kosiniaka-Kamysza, że Polska jest gotowa na zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce i że to oficjalne stanowisko rządu”.

Wakacje na giełdzie

Rząd uspokaja po doniesieniach z USA

W poniedziałek rano w TOK FM Zalewski zauważył, że do tej pory strona amerykańska informowała o zamiarze ograniczenia swoich sił wojskowych w Niemczech, a nie w Polsce i że jest to kwestia, która wymaga wyjaśnienia. Pytany, czy jest zaskoczony tym, że „nikt w Polsce nie wiedział o tym, że rotacja amerykańskiej brygady zostanie wstrzymana”, przyznał, że jest zaskoczony, gdyż do tej pory zarówno USA, jak i Polska działały całkowicie transparentnie. - Traktujemy to jako incydent, który będziemy wyjaśniali w tym tygodniu - dodał.

Po doniesieniach o wstrzymaniu rozmieszczenia w Polsce kolejnej zmiany amerykańskiej brygady podczas piątkowej konferencji prasowej premier Tusk zapewnił, że on i wicepremier Kosiniak-Kamysz są w kontakcie m.in. z dowodzącym wojskami USA w Europie gen. Alexusem Grynkewichem i sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte. - Te decyzje mają charakter logistyczny i nie wpłyną na bezpieczeństwo Polski - zapewniał szef rządu.(PAP)

from/ mok/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (11)

dodaj komentarz
od_redakcji
O naiwność polska, gdybyś ty miała skrzydła, wzniosła byś się pod niebiosa.
od_redakcji
W 1939 też nie mogliśmy się na wyjaśniać "nieporozumienia"
jarobol
Nie mają godności i honoru te rządzące błazny !!!
prokur4
Za drugiej kadencji PO, były już wówczas, minister spraw zagranicznych R. Sikorski w jednym z wywiadów internetowych stwierdził m.in. że robimy Amerykanom las..ę (nie łaskę) i to na kolanach. Już nie pamiętam, czy chodziło o wizy do USA, czy też o jakieś zakupy od nich uzbrojenia. Czytałem to chyba z 3 razy bo nie chciało mi się Za drugiej kadencji PO, były już wówczas, minister spraw zagranicznych R. Sikorski w jednym z wywiadów internetowych stwierdził m.in. że robimy Amerykanom las..ę (nie łaskę) i to na kolanach. Już nie pamiętam, czy chodziło o wizy do USA, czy też o jakieś zakupy od nich uzbrojenia. Czytałem to chyba z 3 razy bo nie chciało mi się wierzyć w to co widzę w tekście. Minęło 12-13 lat i nic dodać, nic ująć. Mam wrażenie, że Amerykance mu to pamiętają.
jerrysss
Ludzie zmieńcie sposób myślenia i wymuśmy taką zmianę na politykach. Czy wiecie że za cenę 100 czołgów można zbudować 1 mln prostych dronów !!! Zastanówcie się, czy lepiej kupić od Amerykanów, Niemców czy Koreańczyków 500 czołgów czy zbudować 5 milionów dronów?
Nikt nas nie obroni. Możemy to zrobić sami i przy okazji zbudować
Ludzie zmieńcie sposób myślenia i wymuśmy taką zmianę na politykach. Czy wiecie że za cenę 100 czołgów można zbudować 1 mln prostych dronów !!! Zastanówcie się, czy lepiej kupić od Amerykanów, Niemców czy Koreańczyków 500 czołgów czy zbudować 5 milionów dronów?
Nikt nas nie obroni. Możemy to zrobić sami i przy okazji zbudować przemysł!!!
Politycy chwalący się ile wydali a nie co osiągnęli za tę kasę - powinni trafić do więzienia!!!
Rotacja obcych żołnierzy - jakie to ma znaczenie, jeśli całą kasę którą mamy i którą pożyczymy - wydamy źle. Dlaczego kierujemy się kryterium 5% na zbrojenia a nie co chcemy osiągnąć - może wystarczy 0,5% jeśli będzie mądrze wydane.
men24a
Ale jak będziesz budował te drony to ile zarobisz ?
Więcej jak kupisz z półki czołgi bez przetargu, bez offsetu, bez kodów po każdej cenie na wysoki kredyt ?
Wątpię
jerrysss
To tylko logistyka :))) Już we wszystko wierzyć, czy po realizacji 100 konkretów w 100 dni?
bha
Czyli co?Zmiany decyzji ,wizji ,słów jak w kalejdoskopie??.Dzisiaj jest tak a za jakiś czas może być już inaczej ???.
klimaciarz
Polityka zagraniczna tego kraju nie istnieje...robienie "łaski" jest tu na porządku dziennym...

Powiązane: Wojska USA w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki