Chiny bezlitosne w wojnie handlowej z USA

redaktor Bankier.pl

Ostatnie miesiące pokazują, że przynajmniej na polu stricte handlowym Pekin gra bardziej twardo niż Waszyngton. Ale jego sukcesy są pozorne.

Mogłoby się wydawać, że to Waszyngton przystępuje do wojny handlowej z Pekinem silniejszy. Amerykanie kupują przecież od Chińczyków dużo więcej niż vice versa, a eksport ma dla gospodarki Państwa Środka dużo większe znaczenie niż dla gospodarki Stanów Zjednoczonych. Biały Dom może zatem mocniej uderzyć w rywala, podwyższając cła na towary sprowadzane zza Muru. Analogiczny ruch Pekinu będzie dla Amerykanów mniej bolesny.

To jednak tylko pozory. Przede wszystkim relatywnie niewielkie podwyżki ceł nakładane na szeroką grupę produktów nie są ani jedyną, ani specjalnie potężną bronią stosowaną w wojnach handlowych czy szerszych konfliktach gospodarczo-politycznych.

Obie strony mają jednak po kilka dodatków asów w rękawie. Waszyngton wyciągnął jednego z nich w kwietniu, jedną decyzją zamrażając działalność chińskiego giganta ZTE. Z kolei Pekin dał pokaz siły, drastycznie ograniczając zakupy soi, sorga oraz ropy i gazu z USA. W lipcu Waszyngton nałożył 25-proc. cła na towary sprowadzane zza Muru, o łącznej wartości 50 mld dol. rocznego importu. Chińskie władze odpowiedziały pozornie analogicznie. Jednak to Pekin precyzyjniej wycelował działa i skoncentrował "ostrzał" na wrażliwym politycznie i istotnym w skali całego amerykańskiego eksportu obszarze - rolnictwie. Cios miał szczególnie zaboleć farmerów - popleczników wojowniczego prezydenta Trumpa.

Z amerykańskich danych wynika, że w sierpniu, wrześniu i październiku import soi do Chin z USA spadł o 95, 96 i 98 proc. w porównaniu do zeszłego roku. W pierwszych 10 miesiącach tego roku Chińczycy ograniczyli zakupy amerykańskiej soi o ponad 62 proc. - wynika z danych Departamentu Rolnictwa.

Eksport soi z USA do Chin [mln dol.]
Eksport soi z USA do Chin [mln dol.] (Bankier.pl)

W ostatnim półroczu załamał się również import innego istotnego produktu rolnego - sorgo. W okresie maj-październik spadł o niemal 96 proc. W obu przypadkach załamanie mogą w pewnym stopniu tłumaczyć wcześniejsze podwyższone zakupy. Zarówno amerykańskim eksporterom, jak i chińskim importerom zależało, żeby zdążyć z dostawą towaru za Mur zanim sprawą zajmą się urzędnicy.

Co ciekawe, w amerykańskich danych o całkowitym eksporcie soi i chińskich - o jej imporcie ze wszystkich krajów załamania nie widać, przeciwnie - oba państwa notują w tym roku w tym sektorze wzrosty. A przecież do niedawna Chińczycy kupowali najwięcej na świecie amerykańskiej soi, a USA były drugim jej największym źródłem dla Państwa Środka. Teraz Amerykanie sprzedają po prostu więcej ziaren do innych krajów, a Chińczycy również kupują więcej w innych źródłach.

Bariery postawione przez polityków po raz kolejny zdołał ominąć "rynek". Pekin raportuje znaczny wzrost importu z Brazylii (główne źródło soi sprowadzanej do Państwa Środka), Rosji, Indonezji i UE. Z kolei z amerykańskich danych wynika, że w ostatnich miesiącach (gdy załamał się eksport soi do Chin) wystrzeliła sprzedaż m.in. do Argentyny, Iranu (!) czy Unii Europejskiej - zauważa Brad Setser z Council on Foreign Relations.

Eksport soi z USA do Argentyny [mln dol.]
Eksport soi z USA do Argentyny [mln dol.] (Bankier.pl)
Eksport soi z USA do Iranu [mln dol.]
Eksport soi z USA do Iranu [mln dol.] (Bankier.pl)

Można się zatem domyślić, że ziarna amerykańskie trafiają w końcu za Mur albo wypychają z innych rynków ziarna z innych źródeł, które w końcu lądują w Chinach. As z rękawa Chińczyków tym razem okazał się blotką. Choć pewnie zwracający uwagę wyłącznie na wyniki handlu dwustronnego będą twierdzili inaczej - w końcu USA odnotowały w październiku największy w historii deficyt w obrocie z Państwem Środka.

Ale już wkrótce może się to zmienić. Przewodniczący Xi podobno obiecał prezydentowi Trumpowi, że Chiny zwiększą zakupy amerykańskich surowców. Nie wiadomo jednak, czy "rozejm z Buenos Aires" przetrwa turbulencje wokół spółki Huawei.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
12 19 h-b

Chiny 5 Bilionów w dolarów długu - USA 22 Biliony dolarów długu - kto może na tej wojnie handlowej obecnie bardziej,szybciej się pogrążyć i jeszcze więcej stracić zakopując po uszy swoje całe społeczeństwo w Ogromnie szybko narastających długach na wieczne spłaty przyszłych Pokoleń.

! Odpowiedz
10 9 h-b

PS.Pomału zaczyna to widać zarówno w danych jak i na giełdach...

! Odpowiedz
2 9 and00 odpowiada h-b

Ty zastanawiasz się co piszesz? Masz pojecie?
SSE z 3500 na 2600 w tym roku, strata od stycznia prawie 30%, jest najniżej od 2014
SP500 w kanale 2600-2900 cały rok, w styczniu był ok 5% droższy, od 2014 zyskał z 50%

! Odpowiedz
0 0 h-b odpowiada and00

Ostatnimi czasy chyba jest już odwrotnie...

! Odpowiedz
13 12 ajwaj

""Z kolei Pekin dał pokaz siły, drastycznie ograniczając zakupy soi, sorga oraz ropy i gazu z USA. ""
Abstrahujac od tege ze :
-w/w zboza sa nietrwale i brak odbioru, to koniec tysiecy farmerów kal-bojów (zamieniaja sie w wilgoci w klejaca gline > to nie orzechy :) > ((jak papryka u polskich farmerów)
- rope i gaz chinscy przyjaciele maja od np. rurociagu" Sila Syberii" LNG JAMAL, itd. ICH i Rosji sojusznika np. IRANU

TO CO JEST GRANE ?:)
Kraina piekna i szeroka przyjaciól Indian, to jest dostawca surowców i zlomu wojennego dla wymierajacych kompradorów tu i tam ? :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 15 greatmongo

jaaasne. Akurat USA ma firmy, ktore przoduja praktycznie w kazdym sektorze. To rolnictwo to jest marny % pkb

! Odpowiedz
33 29 modulometer

Każdy znajdzie dane o eksporcie uSA do Chin i imporcie do USA z Chin przez ostatni rok oraz udzieli sobie odpowiedzi na pytanie o poziom IQ Trumpa wrzeszczącego "trade wars are easy to win" :-). W Waszyngtonie jest chyba duże zdziwienie a Trump odbiera kolejn lekcję pokory.

! Odpowiedz
14 27 and00

Wrzeszczącego???
Chodzi Ci o to że w USA importerzy robią zapasy przed wprowadzeniem ceł?

! Odpowiedz
9 8 modulometer odpowiada and00

MOżesz mi pokazać gdzie na tym wykresie widzisz zwiększoną dynamikę wzrostu importu z CHin? Zwłaszcza w relacji do spadku eksportu.
https://pbs.twimg.com/media/Dtzn2HaWkAA9Nh5.jpg

! Odpowiedz
6 3 londonern odpowiada modulometer

Ale moze spojrz na strukture importu/eksportu. Co Chiny sprzedaja, a co kupuja? I co moze byc latwiej zastapione. Jesli chcesz napisac o tzw. "surowcach rzadkich" to od razu uprzedzam, ze to mit.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 164,53 zł III 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil