Pekin: USA rozpętały największą wojnę handlową w historii

O 6 rano polskiego czasu weszły w życie amerykańskie regulacje nakładające 25-proc. cła na towary sprowadzane z Chin o łącznej wartości 34 mld dol. - Stany Zjednoczone złamały zasady [Światowej Organizacji Handlu - red.] i zapoczątkowały największą w historii gospodarczą wojnę handlową - twierdzi Pekin. Chińskie media donoszą, że odpowiedź Państwa Środka weszła już w życie.

(fot. diy13 / YAY Foto)

"Chiny obiecały, że nie uderzą pierwsze, ale będą musiały podjąć niezbędne kroki w celu obrony podstawowych interesów kraju i narodu" - napisano w oświadczeniu chińskiego ministerstwa handlu.

Chińczycy określili nałożenie taryf jako "typowe nękanie" stanowiące ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa globalnego przemysłu i łańcuchów wartości oraz utrudniające ożywienie gospodarcze na świecie. Pekin podkreślili, że cła zaszkodzą nie tylko konsumentom za Murem, ale także amerykańskiemu biznesowi i mieszkańcom USA. Zagraniczne przedsiębiorstwa odpowiadają za 20 mld dol., czyli 59 proc., z 34 mld dol. eksportu oclonego w piątek, a firmy amerykańskie stanowią znaczną część z tych 59 proc. - wynika z obliczeń resortu handlu.

Przedstawiciele władz Państwa Środka stwierdzili w oświadczeniu, że "Chiny muszą odpowiedzieć na atak", potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi o nałożeniu analogicznych sankcji na import z USA. Zapowiedzieli również wsparcie dla firm poszkodowanych przez taryfy.

Amerykańskie taryfy objęły 818 produktów, których łączna wartość importu z Państwa Środka do USA sięga 34 mld dol. rocznie. Na celowniku znalazły się m.in. niektóre produkty objęte wsparciem Pekinu w ramach programu "Made in China 2025", który ma uczynić Chiny samowystarczalnym światowym liderem zaawansowanych technologii. Sankcje obejmują takie branże jak lotnictwo, technologie informacyjne i komunikacyjne, robotykę, maszyny przemysłowe, nowe materiały i samochody.

W ramach retorsji Państwo Środka również nałoży 25-proc. cła na 545 produktów, m.in. płody rolne (soja) i samochody, których import wynosi 34 mld dol. rocznie. Przed 8 polskiego czasu chińskie media poinformowały, że odpowiedź Pekinu weszła w życie.

Donald Trump powiedział w czwartek, że rozważy objęcie dodatkowymi cłami towary sprowadzane zza Muru o łącznej wartości 500 mld dol. Najpierw "34, potem kolejne 16 za dwa tygodnie i potem, jak wiecie, mamy 200 mld w zawieszeniu, a po 200 mld mamy 300 mld w zawieszeniu. Ok? Więc mamy 50 plus 200 plus prawie 300" - cytuje prezydenta USA portal cnbc.com.

Na wejście w życie wzajemnych sankcji pozytywnie zareagowały chińskie giełdy. Indeks szerokiego rynku Shanghai Composite i zrzeszający największe spółki na parkietach w Szanghaju i Shenzhen jeszcze przed przerwą śródsesyjną znajdowały się wyraźnie pod kreską, by po 7 polskiego czasu wybić się nawet 1 proc. na plus.

Shanghai Composite w dniach 5-6 lipca 2017 r.
Shanghai Composite w dniach 5-6 lipca 2017 r. (Bloomberg)

Trudno powiedzieć, jaki był w tym udział niezależnych inwestorów giełdowych, a jaki podmiotów sterowanych z Pekinu.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 ajwaj

Stawiam na przyjacíól z Chin NIGDY siie ne pomylillen z ropa + 70

! Odpowiedz
9 11 nikolapolov

Trump wie co robi . Chiny pozwalają sobie na zbyt wiele.

! Odpowiedz
23 29 antybolszewik

Każdy ekonomista wie, że wojna celna to prosta recepta na światowy kryzys.
Tylko tyle, że Trump nie jest ekonomistą. To taki chłopek-roztropek ze wschodniego wybrzeża. Pokaże światu, że należy się go bać. A że niedźwiedź rozszarpie giełdy to już nie jego problem.
(Poprzednia wojna handlowa US w 1930 pogłębiła kryzys światowy, rozpaliła nacjonalizmy i zakończyła się prawdziwą globalną wojną)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
16 21 the_mind_renewed

Totalne bzdury: Tam gdzie nie-rządy dokładają łapy to zawsze jest kryzys. Obecnie Trump chce powrotu do normalności RESET RESET. Wojna handlowa jak piszesz z 1930 dolała tylko oliwy do ognia bo gospodarki świata były rozwalone przez nadmierne regulacje korupcje i malwersacje pełzające pod płaszczykiem socjal-lewicy demokratycznej. To co obecnie mamy. I w tamtym okresie tylko dokładano taryf obecnie Trump Uświadamia o szkodliwości tego procederu a szczególnie jak jest nakładany jednostronnie. Przy władzy był wtedy Herbert Clark Hoover od 4 marca 1929 do 4 marca 1933 (ur. 10 sierpnia 1874 w West Branch (Iowa), zm. 20 października 1964 Nowym Jorku) – amerykański polityk, 31. prezydent USA, działacz Partii Republikańskiej.
Który tak jak Trump zresetował system i zapoczątkował odrodzenie. Ps. czy znasz jakiś kraj gdzie socjal lewica demokratyczna może pochwalić się jakimiś osiągnięciami poza totalnym rozwaleniem i zniszczeniem i rozkradzeniem.?

Czy ty możesz się pochwalić co osiągnąłeś i jaki jesteś poza nazywaniem Trumpa „To taki chłopek-roztropek” Tak ty jesteś sprytny bo jeszcze widzisz że można światu dopompować długu, a ludzkość więcej skłócić i wprowadzić więcej wojen oraz świadczeń socjalnych Jaki wy macie plan na wyciągnięcie świata z kryzysu oprócz krytykowania przeciwników politycznych. Napisz daj radę co należy zrobić.!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
18 12 wektorwg odpowiada the_mind_renewed

Mind - Teorie godne absolwenta Uniwersytetu Donalda Trumpa. Chodziarz wątpię że było by cię stać...

! Odpowiedz
6 7 the_mind_renewed

„Każdy ekonomista wie” Typowy początek kabały, Tak składali tobie raporty. Pisz od siebie. Tylko Ludzie bez argumentów swoje wpisy tak zaczynają. Powołują się na innych wszystkich zmyślonych świadków aby podeprzeć swoje cherlawe komentarze. Czyli z cyklu: Za górami, za lasami żył Bin Laden z Talibami.

! Odpowiedz
2 16 marliki

Co nas czeka - recesja w Chinach, inflacja w Stanach ?

! Odpowiedz
14 15 the_mind_renewed

Cła i taryfy z góry zakładają nieuczciwość i ograniczenia oraz korzyści dla wybranych grup i biznesmenów. Jak to się dzieje że w Polsce Np. Zniszczono hodowle kurczaka poprzez ograniczenia Unijne a teraz droższego importujemy z USA. Dlaczego przepłacamy za gaz z USA przykłady można mnożyć. Dlaczego i jaka grupa jest za to odpowiedzialna że w rolniczym kraju Polska mamy tak drogie masło ! Przecież te nakładania taryf to jest chore a nam tłumaczą że to dla naszego dobra. Dlatego Brawo prezydent Trump. Wreszcie jest szansa że świat może wróci do normalności po trzydziestoletnim panowaniu zachodniej socjal lewicy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 13 wektorwg

Krytykujesz Trumpa! Nie możliwe

! Odpowiedz
13 9 the_mind_renewed odpowiada wektorwg

"Wiele stereotypów o Rosji po prostu runęło. Ludzie zobaczyli, że Rosja to gościnny kraj, nastawiony życzliwie do tych, którzy do nas przyjeżdżają"

Putin mówił o tym, przyjmując na Kremlu znanych piłkarzy i szefa FIFA Gianniego Infantino.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil