REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Chińczycy obniżają rating USA. Stany oceniane gorzej niż Polska i Botswana

2018-01-16 10:40
publikacja
2018-01-16 10:40

Jedna z największych chińskich agencji ratingowych obniżyła rating USA. Stany Zjednoczone są oceniane gorzej niż Chiny, Rosja, Polska czy Botswana.

fot. Jonathan Ernst / / Reuters

Dagong Global Credit Rating obniżył rating zadłużenia Waszyngtonu w walucie krajowej i zagranicznych z A- do BBB+ z perspektywą negatywną.

W uzasadnieniu decyzji Chińczycy wskazują, że największa gospodarka świata jest coraz bardziej uzależniona od kredytowego paliwa, co będzie obniżać wypłacalność amerykańskiego rządu federalnego. Agencja podkreśla również, że wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa program głębokiego cięcia podatków bezpośrednio redukuje fundusze federalne, będące bazą spłaty długu USA.

"Niedoskonałości obecnego środowiska politycznego w USA utrudniają sprawne administrowanie rządem federalnym, więc rozwój gospodarczy kraju zbacza z właściwego toru" - napisano w komunikacie.

"Wirtualna wypłacalność rządu federalnego może stać się detonatorem kolejnego kryzysu finansowego. Poważna nierównowaga między źródłami spłaty zadłużenia i zobowiązaniami sprawia, że rząd federalny jest najsłabszym ogniwem w amerykańskim łańcuchu zadłużenia. Korzystając z prawa do drukowania pieniędzy, USA dążą do utrzymania wypłacalności poprzez kupowanie papierów skarbowych za pomocą nowo wydrukowanych dolarów, co samo w sobie jest kryzysem zadłużenia. Odwrócenie przez rynek wartości amerykańskich obligacji skarbowych i dolara amerykańskiego będzie potężną siłą niszczącą kruchy łańcuch zadłużenia rządu federalnego" - głosi fragment uzasadnienia.

"Oparty na długu model gospodarczy USA zdeterminowany przez amerykański system polityczny, strategię i ekonomicznie podstawy nie ulegnie zmianie. Obniżki podatków mają coraz bardziej negatywny wpływ na rządowe źródła spłaty [długu - przyp. red.]. Ciągłe zmniejszanie dochodów podatkowych i wzrost zadłużenia pokazują, że zdolność rządu do spłaty maleje. W związku z tym Dagong podtrzymuje negatywne perspektywy zarówno dla ratingu zadłużenia w walucie krajowej, jak i zagranicznych" - podsumowują Chińczycy.

USA oceniane gorzej niż Polska i Botswana

W efekcie dzisiejszej decyzji USA mają od Datongu niższy rating długu w walucie zagranicznej niż 26 innych państw. Poza Chinami (AAA) i Rosją (A), są to także m.in. Polska (A-), Botswana czy Panama (A-). Podobne oceny zostały również wystawione w przypadku papierów denominowanych w walucie krajowej, jednak m.in.Państwo Środka otrzymało rating nieznacznie niższy (AA+), a Polska wyższy (A).

Podczas kryzysu budżetowego w sierpniu 2011 r., analitycy Dagong również obniżyli rating USA (z A+ do A). Na podobny krok zdecydowała się tylko jedna z trzech głównych zachodnich agencji ratingowych – Standard and Poor’s. Do tej pory S&P jest jedyną agencją „z wielkiej trójki”, która nie wystawia Ameryce najwyższej możliwej noty.

Ostatnio agencja Fitch zagroziła Stanom Zjednoczonym odebraniem najwyższego z możliwych ratingu. Przyczyną jest ryzyko związane z kwestią podniesienia limitu długu publicznego. Jeśli do końca marca Kongres go nie podniesie, to zdaniem Fitcha rząd USA nie będzie w stanie na bieżąco regulować wszystkich swoich zobowiązań.

Rośnie napięcie na linii Pekin-Waszyngton

W ostatnim czasie rośnie napięcie na linii Chiny-USA. Pekinowi nie podoba się ani reforma podatkowa Donalda Trumpa, która może przekonać wiele firm do przeniesienia części działalności do USA, ani blokowanie chińskich inwestycji na terenie Stanów Zjednoczonych, ani zapowiadane ograniczenia importu zza Muru, ani zbliżenie na linii Waszyngton-Tajpej. Do tego nierozwiązana pozostaje kwestia zbrojeń nuklearnych Korei Północnej. W ubiegłym tygodniu pojawiły się plotki, że Państwo Środka może zredukować albo nawet wstrzymać zakup obligacji USA oraz dane, z których wynika, że Chiny zanotowały rekordową nadwyżkę w handlu dwustronnym z Wujem Samem.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (18)

dodaj komentarz
silvio_gesell
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja mam swój rating, i nie pokrywa się ani z agencjami hamerykański, ani ratingami skośnych.
markso
Ale akurat Bostwana to świetnie zarządzany kraj, który od lat osiąga dobre wyniki, jak dla mnie zestawieni jej na równi z Nami i Panamą, to lekka przesada - powinna być oczko wyżej.
Raffmo
A co z Rosjanami. Zaatakowali Czeczenię, Gruzję i Ukrainę.
Mieszają w Mołdawii, Osetii, Abchazji, Syrii etc.
open_mind
Uważaj bo ty jesteś następny na liście i ciebie zaatakują!
open_mind
Graficzne przedstawienie zachowania prostego luda na bazie obecnej światowej sytuacji ekonomiczno politycznej, giełdowej, malwersacji, i zepsucia: Widzimy Dwie kasy biletowe do kina, jedna kompletnie bez klientów sprzedająca bilety na film „ Niewygodna prawda” i druga przy której kłębią się tłumy sprzedająca bilety na seans pod Graficzne przedstawienie zachowania prostego luda na bazie obecnej światowej sytuacji ekonomiczno politycznej, giełdowej, malwersacji, i zepsucia: Widzimy Dwie kasy biletowe do kina, jedna kompletnie bez klientów sprzedająca bilety na film „ Niewygodna prawda” i druga przy której kłębią się tłumy sprzedająca bilety na seans pod tytułem „ Uspokajające kłamstwa”
open_mind
Widzę po czerwonych klikach że moje spostrzeżenie jest słuszne i prosty lud pcha się na film „Uspokajające kłamstwa”
ajwaj
Co do hamerykanskiego budzetu wojennego... Wedlu obiektywnych wschodu i zachodu, ponad 1/2 budzetu to wydatki personalne, renty, w tym inwalidzkie, itp. Z pozostalej "mniejszej" 1/2 "Trump: wydalismy 9 bilionów na Bliski Wschód za friko-nic z tego nie mamy" itd.
Co zostaje to 500+ (fakt) baz na globusie dla
Co do hamerykanskiego budzetu wojennego... Wedlu obiektywnych wschodu i zachodu, ponad 1/2 budzetu to wydatki personalne, renty, w tym inwalidzkie, itp. Z pozostalej "mniejszej" 1/2 "Trump: wydalismy 9 bilionów na Bliski Wschód za friko-nic z tego nie mamy" itd.
Co zostaje to 500+ (fakt) baz na globusie dla utrzymania "lagodnej perswazji" u wasali.
Z tej "mniejszej 1/2" ca 30% wcina bez sladu :) Zbrojenia very beautiful - F35 niedorobiony, gorszy od "kacapskich" :) 1 mld $, very cute Zumwalt-parowiec cieknie, rdzewieje, bez amunicji odp.
Kal-boje nie moga TERAZ prowdzic ZADNEJ nowej wojny, do niedawne 2 duze+1 mala, Afganistan 16 lat > Taliby 80% wiecej terenu i uprawy maku (nie na makowce) :)
ajwaj
A mialo byc u kal-bojów tak pieknie na zawsze :)
Drukowanie > skupowanie (wiekszosc obligacji kupuje Federal Reserve) > oplacanie.. A tu "sypia piasek" w very beautiful drukarki
dyktator_kaczka
Amerykanie wydają od wielu lat gigantyczne sumy na niepotrzebne zbrojenia, obecnie ponad 700 mld dolarów rocznie. W związku z czym stały się niewypłacalne nie dzisiaj a na początku lat 80-tych za prezydentury drugorzędnego aktora Ronalda Reagana. Kolejne agencje ratingowe po prostu potwierdzają ten fakt tyle że około 40 lat za późno.
open_mind
Cały świat to robi Polska również. USA umiejętnie podsycają napięcia polityczne – u nas bój się Rosji i prosty lud nawet chwali sobie te niepotrzebne wydatki wojskowe aby np. Nie wpuścić do Polski Rosji – po jabłka.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki