Chińczycy obniżają rating USA. Stany oceniane gorzej niż Polska i Botswana

Jedna z największych chińskich agencji ratingowych obniżyła rating USA. Stany Zjednoczone są oceniane gorzej niż Chiny, Rosja, Polska czy Botswana.

(fot. Jonathan Ernst / Reuters)

Dagong Global Credit Rating obniżył rating zadłużenia Waszyngtonu w walucie krajowej i zagranicznych z A- do BBB+ z perspektywą negatywną.

W uzasadnieniu decyzji Chińczycy wskazują, że największa gospodarka świata jest coraz bardziej uzależniona od kredytowego paliwa, co będzie obniżać wypłacalność amerykańskiego rządu federalnego. Agencja podkreśla również, że wprowadzony przez administrację Donalda Trumpa program głębokiego cięcia podatków bezpośrednio redukuje fundusze federalne, będące bazą spłaty długu USA.

"Niedoskonałości obecnego środowiska politycznego w USA utrudniają sprawne administrowanie rządem federalnym, więc rozwój gospodarczy kraju zbacza z właściwego toru" - napisano w komunikacie.

"Wirtualna wypłacalność rządu federalnego może stać się detonatorem kolejnego kryzysu finansowego. Poważna nierównowaga między źródłami spłaty zadłużenia i zobowiązaniami sprawia, że rząd federalny jest najsłabszym ogniwem w amerykańskim łańcuchu zadłużenia. Korzystając z prawa do drukowania pieniędzy, USA dążą do utrzymania wypłacalności poprzez kupowanie papierów skarbowych za pomocą nowo wydrukowanych dolarów, co samo w sobie jest kryzysem zadłużenia. Odwrócenie przez rynek wartości amerykańskich obligacji skarbowych i dolara amerykańskiego będzie potężną siłą niszczącą kruchy łańcuch zadłużenia rządu federalnego" - głosi fragment uzasadnienia.

"Oparty na długu model gospodarczy USA zdeterminowany przez amerykański system polityczny, strategię i ekonomicznie podstawy nie ulegnie zmianie. Obniżki podatków mają coraz bardziej negatywny wpływ na rządowe źródła spłaty [długu - przyp. red.]. Ciągłe zmniejszanie dochodów podatkowych i wzrost zadłużenia pokazują, że zdolność rządu do spłaty maleje. W związku z tym Dagong podtrzymuje negatywne perspektywy zarówno dla ratingu zadłużenia w walucie krajowej, jak i zagranicznych" - podsumowują Chińczycy.

USA oceniane gorzej niż Polska i Botswana

W efekcie dzisiejszej decyzji USA mają od Datongu niższy rating długu w walucie zagranicznej niż 26 innych państw. Poza Chinami (AAA) i Rosją (A), są to także m.in. Polska (A-), Botswana czy Panama (A-). Podobne oceny zostały również wystawione w przypadku papierów denominowanych w walucie krajowej, jednak m.in.Państwo Środka otrzymało rating nieznacznie niższy (AA+), a Polska wyższy (A).

Podczas kryzysu budżetowego w sierpniu 2011 r., analitycy Dagong również obniżyli rating USA (z A+ do A). Na podobny krok zdecydowała się tylko jedna z trzech głównych zachodnich agencji ratingowych – Standard and Poor’s. Do tej pory S&P jest jedyną agencją „z wielkiej trójki”, która nie wystawia Ameryce najwyższej możliwej noty.

Ostatnio agencja Fitch zagroziła Stanom Zjednoczonym odebraniem najwyższego z możliwych ratingu. Przyczyną jest ryzyko związane z kwestią podniesienia limitu długu publicznego. Jeśli do końca marca Kongres go nie podniesie, to zdaniem Fitcha rząd USA nie będzie w stanie na bieżąco regulować wszystkich swoich zobowiązań.

Rośnie napięcie na linii Pekin-Waszyngton

W ostatnim czasie rośnie napięcie na linii Chiny-USA. Pekinowi nie podoba się ani reforma podatkowa Donalda Trumpa, która może przekonać wiele firm do przeniesienia części działalności do USA, ani blokowanie chińskich inwestycji na terenie Stanów Zjednoczonych, ani zapowiadane ograniczenia importu zza Muru, ani zbliżenie na linii Waszyngton-Tajpej. Do tego nierozwiązana pozostaje kwestia zbrojeń nuklearnych Korei Północnej. W ubiegłym tygodniu pojawiły się plotki, że Państwo Środka może zredukować albo nawet wstrzymać zakup obligacji USA oraz dane, z których wynika, że Chiny zanotowały rekordową nadwyżkę w handlu dwustronnym z Wujem Samem.

Maciej Kalwasiński

Źródło:

Przeczytaj więcej na temat: USA: giełdy i gospodarka

Wyzeruj prowizję w pożyczce online. 0% prowizji. 100% online. RRSO 17,70%
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 silvio_gesell

Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja mam swój rating, i nie pokrywa się ani z agencjami hamerykański, ani ratingami skośnych.

! Odpowiedz
0 11 markso

Ale akurat Bostwana to świetnie zarządzany kraj, który od lat osiąga dobre wyniki, jak dla mnie zestawieni jej na równi z Nami i Panamą, to lekka przesada - powinna być oczko wyżej.

! Odpowiedz
54 11 Raffmo

A co z Rosjanami. Zaatakowali Czeczenię, Gruzję i Ukrainę.
Mieszają w Mołdawii, Osetii, Abchazji, Syrii etc.

! Odpowiedz
10 45 open_mind

Uważaj bo ty jesteś następny na liście i ciebie zaatakują!

! Odpowiedz
1 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
9 22 open_mind

Graficzne przedstawienie zachowania prostego luda na bazie obecnej światowej sytuacji ekonomiczno politycznej, giełdowej, malwersacji, i zepsucia: Widzimy Dwie kasy biletowe do kina, jedna kompletnie bez klientów sprzedająca bilety na film „ Niewygodna prawda” i druga przy której kłębią się tłumy sprzedająca bilety na seans pod tytułem „ Uspokajające kłamstwa”

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 16 open_mind

Widzę po czerwonych klikach że moje spostrzeżenie jest słuszne i prosty lud pcha się na film „Uspokajające kłamstwa”

! Odpowiedz
12 35 ajwaj

Co do hamerykanskiego budzetu wojennego... Wedlu obiektywnych wschodu i zachodu, ponad 1/2 budzetu to wydatki personalne, renty, w tym inwalidzkie, itp. Z pozostalej "mniejszej" 1/2 "Trump: wydalismy 9 bilionów na Bliski Wschód za friko-nic z tego nie mamy" itd.
Co zostaje to 500+ (fakt) baz na globusie dla utrzymania "lagodnej perswazji" u wasali.
Z tej "mniejszej 1/2" ca 30% wcina bez sladu :) Zbrojenia very beautiful - F35 niedorobiony, gorszy od "kacapskich" :) 1 mld $, very cute Zumwalt-parowiec cieknie, rdzewieje, bez amunicji odp.
Kal-boje nie moga TERAZ prowdzic ZADNEJ nowej wojny, do niedawne 2 duze+1 mala, Afganistan 16 lat > Taliby 80% wiecej terenu i uprawy maku (nie na makowce) :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 45 ajwaj

A mialo byc u kal-bojów tak pieknie na zawsze :)
Drukowanie > skupowanie (wiekszosc obligacji kupuje Federal Reserve) > oplacanie.. A tu "sypia piasek" w very beautiful drukarki

! Odpowiedz
28 31 dyktator_kaczka

Amerykanie wydają od wielu lat gigantyczne sumy na niepotrzebne zbrojenia, obecnie ponad 700 mld dolarów rocznie. W związku z czym stały się niewypłacalne nie dzisiaj a na początku lat 80-tych za prezydentury drugorzędnego aktora Ronalda Reagana. Kolejne agencje ratingowe po prostu potwierdzają ten fakt tyle że około 40 lat za późno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl